Nordic walking – jakie zalety, efekty i jaka technika?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nordic walking – jakie zalety, efekty i jaka technika?

08.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Nordic walking znany jako spacerowanie z kijkami to ciekawa alternatywa dla zwykłego spaceru, a jednocześnie, która wykorzystuje większość mięśni naszego ciała. Jest to forma rekreacji dobra dla każdego niezależnie od wieku. Jakie są jeszcze jego zalety?

Maszerowanie z kijkami jest to taka forma ruchu, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a pozwala na porządne rozruszanie się, ponieważ aktywuje aż 90% mięśni. Taki marsz z oparciem pozwala na wiele modyfikacji treningu, dzięki czemu wzmacnia i rzeźbi nasze mięśnie poprzez:

  • zwiększenie tempa
  • wydłużenie kroku
  • mocne odepchnięcie się.

Praca wielu grup mięśni jednocześnie pozwala wzmocnić mięśnie kręgosłupa, aktywuje obręcz barkową i poprawia posturę naszego ciała.

r e k l a m a

Nordic walking – jaka technika jest prawidłowa?

Wyprostowane łokcie, ręce na wysokości pępka i wbijanie kijka pod kątem 60 stopni. Następnie odpychamy się poprzez wypchnięcie ręki za biodro. Siła jest odprowadzana do przodu i w górę jednocześnie, dzięki czemu stawy nie przeciążają się. Kroki powinny być długości wystających kijków. Dzięki temu poprawia się wydolność organizmu, tak, że mimo intensywnego tempa, nie łapie się zadyszki. Aby ustrzec się przed zakwasami, tak jak każdy inny trening, nawet maszerowanie z kijkami, należy poprzedzić rozgrzewką. Można trenować w ten sposób samemu albo w mniejszym lub większym towarzystwie. Obecnie zależy to od obostrzeń.

Jakie są zalety nordic walking?

Każda aktywność fizyczna jest ogromną zaletą dla naszego ciała. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii jest ona szczególnie doceniana. Maszerowanie z kijkami to takie korzyści jak:

  • redukcja stresu
  • poprawa samopoczucia
  • zmniejszenie napięć
  • aktywacja procesów metabolicznych, lepsze trawienie
  • dotlenienie organizmu, poprawa myślenia, pamięci i koncentracji
  • czas spędzony na łonie natury

Walka o lepszą kondycję

Zatem zachęcamy do wypróbowania spaceru z kijkami i zawalczenia o lepszą kondycję. Kijki można zakupić już za kilkadziesiąt złotych, ale można na rynku znaleźć i takie za kilkaset złotych. Przed pierwszym spacerem można potrenować na sucho w domu przyjęcie odpowiedniej postawy oraz technikę kroków i trzymania kijków prawidłowo, tak aby efekty treningu były jak najlepsze dla nas.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Siemię lniane i jego właściwości zdrowotne

Dość powszechna jest wiedza na temat siemienia lnianego i jego dobroczynnych właściwości. I bardzo dobrze. Niewielkie brązowe nasiona lnu kryją w sobie wiele dobrego i naprawdę warto włączyć je do swojego jadłospisu. Siemię lniane jest wykorzystywane w profilaktyce wielu schorzeń. Co warto o nim wiedzieć?

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)