Nieśmiertelność, raj i zapora przed duchami. Jakie są symbole kwiatów na starych cmentarzach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nieśmiertelność, raj i zapora przed duchami. Jakie są symbole kwiatów na starych cmentarzach?

01.11.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W całej Polsce na obrzeżach wsi i miast, polach czy zagajnikach znajduje się wiele cmentarzy, o których już mało kto pamięta. Tylko w Wielkopolsce jest ich ponad 2 tys. Mimo to, wciąż kwitną na nich kwiaty. Nie są one przypadkowe – co oznaczają?

Rośliny jako identyfikatory miejsc pochówku

W samej Wielkopolsce jest 2150 nieczynnych nekropolii i to właśnie w tym województwie są one najlepiej zinwentaryzowane. Cmentarze te to często zarośnięte miejsca, gdzie z trudem można znaleźć całe nagrobki, a raczej jedynie ich fragmenty czy nadszarpnięte zębem czasu krzyże.
W pracach nad dokumentacją i rewitalizacją tych miejsc bardzo często pomaga roślinność, jaka znajduje się w ich otoczeniu. Gatunki roślin pozwalające z duża dozą pewności zidentyfikować miejsca grzebalne to tzw. fitoindykatory.
Badania botaniczne na zaniedbanych obszarach pochówku prowadzi Katedra Botaniki na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zgromadzony przez uczonych materiał z cmentarzy Wielkopolski to świetnie i bogato udokumentowane źródła.

Każdy gatunek kwiatów na cmentarzu ma swój znaczenie

Roślinność funeralna spotykana na cmentarzach nie jest przypadkowa. Każdy gatunek kwiatów ma swoją symbolikę, jest oznaką czci i szacunku dla zmarłych.
Do roślin najczęściej spotykanych o dużym znaczeniu należały barwinek pospolity (Vinca minor) i bluszcz pospolity (Hedera helix), które są metaforą nieśmiertelności, raju oraz przyjaźni i wierności.
 Wśród roślinności funeralnej znajdziemy także:
  • lilaka pospolitego (Syringa vulgaris), który miał chronić przed przenikaniem złych duchów;
  • robinię akacjową (Robinia pseudoacacia) czy karaganę syberyjska (Caragana arborescens). Jako kolczaste drzewa i krzewy miały być zaporą przed duchami;  
  • jeżyny (Rubus sp.), śliwa tarniną (Prunus spinosa) czy głóg (Crateagus sp.), wykorzystywane były do otaczania grobów samobójców. 
niezapominajka leśna Myosotis sylvatica Ehrh. Ex Hoffm.
  • Niezapominajka leśna Myosotis sylvatica Ehrh. Ex Hoffm.

Jeżyna i róże najczęściej spotykaną rośliną na cmentarzach

W Polsce występuje 90 gatunków jeżyn, a na starych wielkopolskich cmentarzach znajdziemy aż 36 gatunków tego rodzaju.
Równie liczne są gatunki róż
(35), których znaczenie jest wielorakie. Przede wszystkim róża jest symbolem Marii i krwi Chrystusa, oznacza przemijanie, miłość i śmierć. Co więcej, jako krzew ciernisty miała odstraszać zmarłych od świata żywych.
 
barwinek pospolity Vinca minor L. - oznacza raj, wieczność, nieśmiertelność
  • Barwinek pospolity Vinca minor L. - oznacza raj, wieczność, nieśmiertelność

Coraz więcej starych nekropolii jest odnawianych

W ogrodzie Katedry Botaniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu  dzięki staraniom dr Anety Czarnej i dr hab. Wojciecha Antkowiaka z Katedry Botaniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z  Profesorem Jerzym Zielińskim z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku można obejrzeć kolekcję najważniejszych gatunków róż cmentarnych.
Coraz częściej można spotkać się z inicjatywami, dzięki którym zaniedbane i zniszczone cmentarze są odnawiane. Taką organizacją w Wielkopolsce jest Stowarzyszenie Rewitalizacji Zabytkowych  Cmentarzy „Koimeterion”, które przed rozpoczęciem prac korzysta z wiedzy konserwatorskiej i botanicznej.
 
Na początku listopada nasze myśli kierują się ku cmentarzom, na których pochowane są bliskie nam osoby. Zapalmy więc symboliczny znicz również na starym, opuszczonym cmentarzu – a rozświetli to miejsce na zawsze ! Niech to uniwersalne przesłanie, będzie motorem działań ratujących stare cmentarze od zapomnienia. 
Bluszcz pospolity podobnie jak większość wiecznie zielonych roślin jest symbolem nieśmiertelności i zmartwychwstania
  • Bluszcz pospolity Hedera helix L. – podobnie jak większość wiecznie zielonych roślin jest symbolem nieśmiertelności i zmartwychwstania


Natalia Marciniak-Musiał
Za informacją Biura Prasowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Zdjęcia: archiwum UP Poznań

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rogale świętomarcińskie – 168 lat tradycji, 250 gram i 1000 kcal

Czym są rogale świętomarcińskie nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wypieki te, słusznie zresztą, od dawna kojarzone są z Wielkopolską, gdzie stały się nieodłącznym elementem tradycji tego regionu już 168 lat temu. Historia ich pochodzenia jest bogata, interesująca, a praktyka spożywania warta kultywowania.

czytaj więcej

Pomoc za chryzantemy z ARiMR: stawki, wnioski, terminy

ARiMR podała stawki pomocy dla ogrodników  i sprzedawców za chryzantemy, których nie mogli sprzedać ze względu na zamknięte cmentarze we Wszystkich Świętych. Ministerstwo rolnictwa rozszerzyło grono rolników, którzy mogą skorzystać z dotacji. Wnioski o pomoc należy złożyć do Agencji tylko do piątku 6 listopada 2020 r.

czytaj więcej

Jak obchodzone są zaduszki i Wszystkich Świętych w innych kulturach?

1 i 2 listopada w Polsce to chyba jeden z najlepiej utrwalonych w naszej pamięci i najmocniej nasyconych emocjami obrazów. Rozświetlone groby, ciche nad nimi rozmowy, woń kwiatów mieszająca się z zapachem rozgrzanego plastiku, czasem radosny śmiech ludzi, którzy spotkali się po latach przy grobie przodka czy członka rodziny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)