Nie tylko w herbacie i w piernikach – imbir może zdziałać cuda
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nie tylko w herbacie i w piernikach – imbir może zdziałać cuda

04.02.2023autor: Karolina Kasperek

Imbir może działać cuda. Wiedzą o tym Azjaci, którzy od wieków używają go jako najlepszego środka przeciw mdłościom, także tym u ciężarnych.

Kristina Petersen – profesor na wydziale żywienia na Texas Tech University w Stanach Zjednoczonych, zbadała, w jaki sposób imbir może pomóc w przypadku czynników ryzyka, które przyczyniają się do chorób serca. Jest autorką recenzji kilku badań dotyczących przypraw, opublikowanych w „Nutrition Reviews” w 2021 roku, w których odnotowano możliwe korzyści płynące z imbiru.

r e k l a m a

Właściwości imbiru

Niektóre badania wykazały, że bardzo wysokie dawki imbiru w postaci suplementów mogą poprawić stężenie cholesterolu we krwi – ​​mówi profesor Petersen. – Inne badania wykazały, że suplementy imbiru mogą poprawić ciśnienie krwi i pomóc w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Ponownie jednak dotyczy to dość dużych dawek – powiedziała.

Jakie skutki uboczne wywołuje imbir?

Należy jednak pamiętać, że tak duże dawki wiążą się z efektami ubocznymi. Imbir może również wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew.

Czy to oznacza, że imbir ma być tylko przyprawą do grzańca czy pierników? Skądże znowu! Kristina Petersen przeprowadziła badania, z których wynika, że dodanie mieszanki ziół i przypraw zawierających imbir do typowej amerykańskiej diety obniżyło ciś­nienie krwi u dorosłych, którzy byli bardziej narażeni na choroby serca. Co prawda, trudno wyrokować, że było to działanie wyłącznie imbiru, ale takie odkrycia sugerują, że włączenie imbiru do diety lub dodanie go do żywności w celu poprawy smaku może przynieść korzyści w przypadku chorób serca.

Zioła i przyprawy nie muszą zapewniać bezpośrednich korzyści zdrowotnych, aby poprawić jakość naszej diety, jak twierdzi Petersen. Jeśli dodamy imbir do zdrowej żywności – na przykład warzyw – i sprawi to, że będziemy cieszyć się warzywami, to odniesiemy korzyści zdrowotne z jedzenia większej ilości tych ostatnich.

Imbir dobrze komponuje się z całą gamą różnych warzyw, zwłaszcza marchwią, ale też bardzo dobrze z kurczakiem, stosunkowo zdrowym źródłem białka. Oprócz zastosowania w przepisach w stylu indyjskim, imbir dobrze sprawdza się w smażonych frytkach.

Imbir może posłużyć nie tylko jako źródło dobrego smaku.  Udowodniono jego właściwości zdrowotne. Znany jest też  jako środek przeciw mdłościom

  • Imbir może posłużyć nie tylko jako źródło dobrego smaku. Udowodniono jego właściwości zdrowotne. Znany jest też jako środek przeciw mdłościom

fot. freepik
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 92. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa odsłona innowacyjnych herbicydów od Corteva Agriscience

Polscy rolnicy skorzystają z innowacyjnych rozwiązań do ochrony przed chwastami oferowanych przez Corteva Agriscience. Firma wprowadza na rynek Polski nowe produkty przeznaczone do ochrony zbóż i kukurydzy – herbicydy Starane Forte i Principal Flex.

czytaj więcej

3 przepisy na zdrowe i sycące dania z soczewicy

Przekonaj się, że dania z soczewicy to sytość, zdrowie i niebanalne połączenia, które warto próbować.

czytaj więcej

Sposoby na zdrową skórę zimą

Babcie po prostu stosowały tłuste kremy o tej porze roku? Tak było i robiły to nie bez słuszności. Jednak utrzymanie zdrowej skóry zimą to prawdziwe wyzwanie i wymaga kilku innych drobnych czynności. Skóra zimą łatwo traci naturalną wilgoć, co powoduje swędzenie i suchość. W niektórych przypadkach może nawet prowadzić do egzemy i innych chorób skóry. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci uniknąć problemów z pielęgnacją skóry zimą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)