Nie tylko w herbacie i w piernikach – imbir może zdziałać cuda
Imbir może działać cuda. Wiedzą o tym Azjaci, którzy od wieków używają go jako najlepszego środka przeciw mdłościom, także tym u ciężarnych.
Kristina Petersen – profesor na wydziale żywienia na Texas Tech University w Stanach Zjednoczonych, zbadała, w jaki sposób imbir może pomóc w przypadku czynników ryzyka, które przyczyniają się do chorób serca. Jest autorką recenzji kilku badań dotyczących przypraw, opublikowanych w „Nutrition Reviews” w 2021 roku, w których odnotowano możliwe korzyści płynące z imbiru.
Właściwości imbiru
– Niektóre badania wykazały, że bardzo wysokie dawki imbiru w postaci suplementów mogą poprawić stężenie cholesterolu we krwi – mówi profesor Petersen. – Inne badania wykazały, że suplementy imbiru mogą poprawić ciśnienie krwi i pomóc w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Ponownie jednak dotyczy to dość dużych dawek – powiedziała.
Jakie skutki uboczne wywołuje imbir?
Należy jednak pamiętać, że tak duże dawki wiążą się z efektami ubocznymi. Imbir może również wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak leki rozrzedzające krew.
Czy to oznacza, że imbir ma być tylko przyprawą do grzańca czy pierników? Skądże znowu! Kristina Petersen przeprowadziła badania, z których wynika, że dodanie mieszanki ziół i przypraw zawierających imbir do typowej amerykańskiej diety obniżyło ciśnienie krwi u dorosłych, którzy byli bardziej narażeni na choroby serca. Co prawda, trudno wyrokować, że było to działanie wyłącznie imbiru, ale takie odkrycia sugerują, że włączenie imbiru do diety lub dodanie go do żywności w celu poprawy smaku może przynieść korzyści w przypadku chorób serca.
Zioła i przyprawy nie muszą zapewniać bezpośrednich korzyści zdrowotnych, aby poprawić jakość naszej diety, jak twierdzi Petersen. Jeśli dodamy imbir do zdrowej żywności – na przykład warzyw – i sprawi to, że będziemy cieszyć się warzywami, to odniesiemy korzyści zdrowotne z jedzenia większej ilości tych ostatnich.
Imbir dobrze komponuje się z całą gamą różnych warzyw, zwłaszcza marchwią, ale też bardzo dobrze z kurczakiem, stosunkowo zdrowym źródłem białka. Oprócz zastosowania w przepisach w stylu indyjskim, imbir dobrze sprawdza się w smażonych frytkach.
- Imbir może posłużyć nie tylko jako źródło dobrego smaku. Udowodniono jego właściwości zdrowotne. Znany jest też jako środek przeciw mdłościom
fot. freepik
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 92. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Karolina Kasperek
redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"
Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.
Najważniejsze tematy