Naczelnik OSP Wąbrzeźno to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Naczelnik OSP Wąbrzeźno to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu

21.11.2021autor: Krystyna Nowakowska

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie sięga końca XIX wieku. To bez wątpienia najstarsza organizacja społeczna na terenie powiatu z nielicznych z takim stażem w województwie.

Początki OSP Wąbrzeźno sięgają 1875 roku

1 lipca 1875 roku powstała pierwsza na Ziemi Wąbrzeskiej zorganizowana formacja do walki z pożarami. Miało to miejsce po groźnym pożarze na terenie miasta, w którym zginęło między innymi dwoje dzieci. W tym celu zgromadziła się grupa mieszkańców pod przewodnictwem kupca Abrahama Hirscha, która z pomocą ówczesnego burmistrza miasta Mariana Gawin-Gostomskiego utworzyła straż ogniową. Oddział ten przejął narzędzia pożarnicze od miasta oraz zakupił kilka sztuk nowego sprzętu. Na początku straż liczyła sześćdziesięciu członków czynnych i wspierających.

r e k l a m a

Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu

O obecnym naczelniku dh. Jarosławie Herbowskim strażacy i przyjaciele z OSP Wąbrzeźno mówią – „Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu”. Nic w tym dziwnego, gdyż dh Jarosław Herbowski od najmłodszych lat marzył, by zostać strażakiem. Studiował w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły w 1982 r. rozpoczął pracę w Zawodowej Straży Pożarnej. Dzisiaj jest emerytowanym strażakiem i poświęcił się pracy w OSP Wąbrzeźno. Z dużym dorobkiem zawodowym oraz doświadczeniem jest wzorem dla pozostałych druhów.

Znaczące zmiany w działalności OSP Wąbrzeźno nastąpiły na początku lat 90. – wspomina naczelnik Jarosław Herbowski. – W dużej mierze było to spowodowane zachodzącymi wówczas zmianami społeczno-politycznymi w Polsce i powstaniem samorządów lokalnych. W 1992 roku Zarząd Miasta Wąbrzeźno przekazał w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony, nieruchomość zabudowaną przy ulicy Matejki 13. Po gruntownym remoncie, na bazie tego obiektu powstał „Dom Strażaka”, który stał się siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie.

Od lewej: Niklas Kępiński, Kacper Sikora, Kacper Tylakowski, Jarosław Herbowski, Kacper Czerwiński, Jakub Barczewski, Karol Kursa, Krystian Stankowski
  • Od lewej: Niklas Kępiński, Kacper Sikora, Kacper Tylakowski, Jarosław Herbowski, Kacper Czerwiński, Jakub Barczewski, Karol Kursa, Krystian Stankowski


Nowa strażnica na 140-lecie jednostki

Kolejny kluczowy dzień w historii wąbrzeskich strażaków to 3 lipca 2015 r. Podczas obchodów 140-lecia OSP w Wąbrzeźnie miało miejsce uroczyste otwarcie nowej strażnicy przejętej po PSP. Budynek został wyremontowany z funduszu Budżetu Obywatelskiego oraz dzięki zaangażowaniu druhów. Na odświeżony i przebudowany obiekt składały się wówczas pomieszczenia: cztery stanowiska na wozy bojowe, dwa na pojazdy gospodarcze oraz zaplecze warsztatowe, punkt alarmowy, świetlica szkoleniowa, pomieszczenia biurowe, magazynek podręczny, sanitariaty, kuchnia oraz pokój gościnny. Podczas uroczystości rocznicowych, decyzją komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej włączono OSP w Wąbrzeźnie do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Pozyskanie nowej siedziby otworzyło nowe perspektywy przed OSP w Wąbrzeźnie – dodaje dh Jarosław Herbowski. – Zwłaszcza w działalności operacyjno-technicznej, co przełożyło się na zwiększenie wyjazdowości jednostki do działań ratowniczo-gaśniczych.

W jednostce OSP Wąbrzeźno służy czterdziestu druhów, w tym dwudziestu dwóch tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną. Działa także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której opiekunem jest dh Radosław Kardaś. – W drużynie jest dziesięciu druhów, z których jesteśmy niezmiernie dumni. Ciężko pracują, chętnie biorą udział we wszystkich zadaniach im powierzonych. Przed każdymi zawodami sportowo-pożarniczymi wytrwale trenują. Są tego efekty, wielokrotnie na zawodach na szczeblu powiatowym zajmowali czołowe lokaty – powiedział dh Kardaś.

Uroczystość 140-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie
  • Uroczystość 140-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie


3 wozy bojowe i katamaran

Jednostka z Wąbrzeźna jest doskonale wyposażona pod względem sprzętowym. W garażach stoją w pełnej gotowości trzy wozy bojowe. Są to: Volvo GCBA z 2017 r. posiadające zbiornik mogący pomieścić 9 tys. litrów wody, Volvo GBA przekazany druhom przez PSP w Wąbrzeźnie oraz lekki samochód do zadań ratownictwa technicznego marki Mercedes.

Skoro mówimy o sprzęcie – dodaje naczelnik – muszę się pochwalić, że jako nieliczna jednostkapodejrzewam że w całej Polsce – mamy na stanie katamaran. W pobliżu znajdują się trzy jeziora: Zamkowe, Frydek oraz Sitno. W związku z tym przed laty utworzyliśmy profesjonalną grupę ratowników wodnych. Obecnie liczy ona dwudziestu dwóch strażaków. Rokrocznie jako OSP startujemy w konkursach Budżetu Obywatelskiego. Po wygraniu jednego z nich otrzymaliśmy fundusze na zakup tego pływającego cacka. W tym roku również zgłosiliśmy do Budżetu Obywatelskiego nowy projekt, tym razem staramy się o fundusze na zakup nowoczesnych systemów do wykrywania i kontroli pożarów, m.in. drona oraz kamery termowizyjnej – powiedział dh Herbowski.

Strażacy ratownicy na wodzie: Marcin Mazurkiewicz, Piotr Brachowski, Kacper Bereza
  • Strażacy ratownicy na wodzie: Marcin Mazurkiewicz, Piotr Brachowski, Kacper Bereza
Najbliższe plany strażaków z Wąbrzeźna zakładają zakup nowego lekkiego samochodu kontrolno-rozpoznawczego.

Chcielibyśmy wymienić naszego wysłużonego Mercedesa na nowy lekki samochód. Wstępne rozmowy już przeprowadziliśmy z burmistrzem Tomaszem Zygnarowskim. Jest szansa, że fundusze zostaną nam przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednak póki co, są to na razie tylko plany. Mimo wszystko jestem dobrej myśli – powiedział na zakończenie naczelnik dh Jarosław Herbowski.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska (1)/ OSP Wąbrzeźno (2,3)
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2021 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP Michałowo, czyli strażacy bez granic

Spragnionych poją, głodnych karmią, nagich przyodziewają. Strażacy ochotnicy znad granicy, czyli ze sławnego już Michałowa, niosą pomoc imigrantom. Nam jeden z druhów opowiedział, jak od ponad miesiąca wyglądają ich popołudnia i wieczory.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)