Mleko do śniadania obniża cukier we krwi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleko do śniadania obniża cukier we krwi

27.09.2019autor: Karolina Kasperek

Co może usprawnić radzenie sobie z cukrzycą typu 2? Zmiany w nawykach żywieniowych dotyczących śniadania, jak mówią wyniki badań opublikowanych w Journal of Dairy Science – naukowym czasopiśmie mleczarskim. Naukowcy z dwóch kanadyjskich uniwersytetów badali wpływ spożycia na śniadanie wysokobiałkowego mleka na poziom glukozy we krwi i uczucie sytości zaraz po śniadaniu i po kolejnym posiłku.

Okazuje się, że mleko spożywane na śniadanie w towarzystwie płatków obniżało dużo lepiej poobiednie stężenie cukru we krwi w porównaniu z wodą. Lepsze w obniżaniu glukozy okazało się też mleko wysokoproteinowe w porównaniu z mlekiem z normalną zawartością białka. Duże stężenie białek mlecznych powodowało też lepszą redukcję apetytu po drugim posiłku niż mleko z normalną zawartością białek.

r e k l a m a

Jak mleko obniża stężenie cukru we krwi?

Spożywanie białek serwatkowych i kazeiny – białka również naturalnie obecnego w mleku – powoduje uwalnianie tych hormonów produkowanych przez przewód pokarmowy, które spowalniają trawienie, dając jednocześnie uczucie pełności. Białka serwatkowe okazują się tu dawać dużo szybszy efekt, kazeina zaś – bardziej długotrwały. Podanie większej ilości białek serwatkowych przy śniadaniu nie zmieniało zasadniczo ilości spożytych przez badanych podczas lunchu. Natomiast zauważono, że mleko spożywane na śniadanie z wysokowęglowodanowym produktem redukowało stężenie glukozy nawet po lunchu. Lepiej sprawdzało się tu mleko wysokobiałkowe. Natomiast mleko z wysoką zawartością białek serwatkowych lepiej redukowało przedobiedni cukier niż standardowe mleko.

– Te badania potwierdzają ważną rolę mleka spożywanego na śniadanie w spowalnianiu trawienia węglowodanów i obniżaniu stężenia glukozy we krwi. Żywieniowcy zawsze podkreślali wagę zdrowego śniadania i te badania powinny zachęcić konsumentów do włączania w śniadaniowe menu mleka – powiedział dr Douglas Goff z zajmującej się nutraceutykami (środkami spożywczymi łączącymi wartości żywieniowe i cechy środków farmaceutycznych) jednostki badawczej na Uniwersytecie w Guelph w Kanadzie.

Mleko kontra otyłość

Mleko może też okazać się ratunkiem dla dzieci z otyłością. Badacze z Houston w Teksasie podejrzewają, że otyłe dzieci, które konsumują przynajmniej dwie porcje dowolnego mleka dziennie, wykazują niższe poziomy insuliny na czczo, co wskazywałoby na lepszą kontrolę stężenia cukru we krwi. Tym samym, mleko jawi się jako produkt, który może zapobiegać zespołowi metabolicznemu. To, co martwi, to fakt, że wśród badanych dzieci tylko jedno na dziesięcioro spożywało rekomendowane ilości mleka dziennie.

Rodzice od jakiegoś czasu spoglądają na mleko jak na wroga i są ostrożni. Przesłanie, jakie płynie do nich z tych badań, to by nie bać się mleka i nie ograniczać jego spożycia, ale też zachęcać dzieci, by piły go tyle, ile zapragną – powiedziała Mona Eissa, profesor pediatrii i medycyny wieku dojrzewania w Mcgovern Medical School w Houston.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixabay

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jogurt wyleczy żołądek i obniży cholesterol

Jogurt, yoghurt, yogurt, yogur, yaourt, jogurtas, iogurte. Nawet po japońsku ten fermentowany mleczny napój nosi nazwę, którą czyta się „joga-to”. Znały go wszystkie kultury i już od tysięcy lat robiły użytek ze znajdujących się w nim bakterii. Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus bulgaricus, Enterococcus faecium, Streptococcus thermophilus – to szczepy, które możemy znaleźć w jogurtach na całym świecie. Dziś zalecany jest przez lekarzy w sytuacjach, w których odbudowy wymaga flora bakteryjna jelit. Zwłaszcza po terapiach antybiotykowych. Ale mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak daleko sięga uzdrawiające działanie jogurtu.

czytaj więcej

Jogurt dobry na wszystko, nawet na depresję

Zwykły jogurt, taki ze sklepowej półki. Już za chwilę może okazać się, że zastąpi niektóre przeciwdepresanty. Że będzie ratunkiem na spadki nastroju, a może nawet niektóre postacie depresji.

czytaj więcej

Kiszone warzywa – na zdrowie i do smaku

Kiszenie. Powszechne w pewnych kulturach, a dziś na powrót coraz modniejsze jako sposób na pozyskanie dobrych bakterii, które przyczyniają się do dobrej kondycji układu pokarmowego. A wtórnie – do większej odporności i zdrowia w ogóle.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)