Kto wygrał konkurs "Zielony zakątek"?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto wygrał konkurs "Zielony zakątek"?

29.09.2019autor: Magdalena Szymańska

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Zielony zakątek” zajęła rabata należąca do Klaudii i Macieja Janowskich. Zdobywcą drugiego miejsca został Adam Kunowski, a trzeciego – Agata Czosnek.

Nadesłane przez naszych Czytelników zdjęcia rabat oceniała komisja, której przewodniczyła dr inż. Anita Schroeter-Zakrzewska z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W skład komisji weszli także: Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, Ewelina Hahnel – brand menager TPR, oraz redaktor Magdalena Szymańska.

Na czym polegał konkurs "Zielony zakątek"?

W tegorocznej edycji konkursu wybieraliśmy najpiękniejsze i najciekawiej skomponowane całoroczne rabaty. Mogły się one składać z kilku lub z wielu gatunków i odmian roślin. Mogły to być byliny, rośliny jednoroczne, wieloletnie oraz cebulowe. Zwracaliśmy uwagę na to, by przez cały sezon na rabacie były kwitnące rośliny lub rośliny zimozielone, o ozdobnych, barwnych liściach, które przez część sezonu zastąpią kwiaty.

r e k l a m a
Zadanie, na pozór łatwe, w rzeczywistości wcale takie nie było, zwłaszcza że, podobnie jak przed rokiem, pogoda spłatała figla. Brak opadów sprawił, iż utrzymanie nawet małych przydomowych zielonych zakątków było nie lada wyzwaniem. Na zdjęciach przysłanych do redakcji widać, że każdy na swój sposób radził sobie z suszą. Tym bardziej dziękujemy naszym Czytelnikom za tak duże zainteresowanie konkursem.

Zwycięzcy konkursu

Według Anity Schroeter-Zakrzewskiej, przewodniczącej naszego jury, faworytem tej edycji konkursu są niewątpliwie państwo Janowscy i ich rabaty. Wszystkie zgłoszone przez nich rabaty były przemyślane i założone zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Jak wskazywał regulamin konkursu, jury nagrodziło tylko jedną. Charakteryzuje ją zmienność i żywiołowość. Rośliny dobrane są nie tylko kolorystycznie, ale także pod względem terminu kwitnienia i pokroju. Uzupełnieniem roślin kwitnących są także gatunki o ozdobnych liściach.

Jak czytamy w zgłoszeniu Klaudii i Macieja, rabata ozdobiona jest: hortensją bukietową, słoneczniczkiem szorstkim, sadziecem, jeżówką, przewrotnikiem, dzwonkiem, dąbrówkówką, liliami, rozchodnikiem, serduszkami, przetacznikiem, smagliczką, czyścem wełnistym oraz kosaćcem syberyjskim. Rabatę uzupełniają trawy, wśród których można wymienić: imperatę red baron, mozgę trzcinowatą, oraz krzewy: berberys czerwony kolumnowy, krzewuszka weigela aurea i brigela, tawuła japońska, czerwona pęcherznica, jaśminowiec oraz trzmielina.

Z kolei rabatę Adama Kunowskiego jury doceniło za prawidłowe dobranie roślin pod względem kolorystyki i pokroju. Komisji spodobało się, że dominują na niej gatunki kwitnące latem i jesienią, a rabatę wzbogacono trawami, które nadają lekkości kompozycji. Jak napisał pan Adam, jego ogród jest największy w całej gminie. Kwitnienie roślin motywuje go do dalszej pracy i powiększania ogrodu.

Adam Kunowski od lat dba, aby każda roślina w jego ogrodzie była odpowiednio nawieziona i podlana. Ozdobne rabaty tworzą w nim głównie krzewy i rośliny wieloletnie, ale także rośliny jednoroczne
  • Adam Kunowski od lat dba, aby każda roślina w jego ogrodzie była odpowiednio nawieziona i podlana. Ozdobne rabaty tworzą w nim głównie krzewy i rośliny wieloletnie, ale także rośliny jednoroczne
W rabacie Agaty Czosnek jury urzekła swobodnie i trochę przypadkowo posadzona gama bylin uzupełniona małą architekturą – mostkiem. W tej rabacie dominującym akcentem są szpilecznice, powszechnie nazywane jukami. Pani Agata, jak sama pisze, lubi byliny, spośród których uwielbia właśnie te z rodziny liliowatych oraz jeżówki. Do jej faworytów należą też goździki brodate i naparstnice.

Już z daleka widać, jakie rośliny należą do ulubionych Agaty Czosnek. Biel kwiatów juki przykuwa spojrzenia i kusi owady
  • Już z daleka widać, jakie rośliny należą do ulubionych Agaty Czosnek. Biel kwiatów juki przykuwa spojrzenia i kusi owady

Wyróżnienia i nagrody dla uczestników konkursu

Poza wyborem trojga laureatów, jury postanowiło przyznać także indywidualne wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Anna Derdas, Edyta Dembończyk, Izabela Wojciechowska, Jolanta Rudek, Anna Jabłońska, Marlena Baranowska, Marzena Borowska, Mirosław Białecki, Monika Zaczek oraz Witold Rachwał.

Państwo Janowscy otrzymają wykaszarkę firmy Husqvarna, kalosze Lemingo i nawozy Astvit firmy Bionisor. Adam Kunowski i Agata Czosnek zostaną obdarowani kaloszami Lemigo oraz nawozami Astvit. Wyróżnione rabaty nagrodzimy natomiast zestawem upominków „Tygodnika Poradnika Rolniczego” oraz nawozem Astvit. Nagrody wyślemy pocztą.


Magdalena Szymańska
Zdjęcie główne: Klaudia i Maciej Janowscy
Pozostałe zdjęcia: Adam Kunowski, Agata Czosnek
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

100 lat polskiej wsi na zdjęciach, kartkach i w sercach

Czasem obraz wyrazi więcej niż tysiąc słów. Dowodem na to jest otwarta niedawno w Centralnej Bibliotece Rolniczej wystawa fotografii. Są one uzupełnieniem wspomnień o stu latach waszych rodzin i gospodarstw, które nadsyłaliście w naszym zeszłorocznym konkursie „Sto lat mojego gospodarstwa”.

czytaj więcej

Izydory 2019: które firmy są najbardziej przyjazne rolnikom?

Pięć firmy zdobyło statuetki Izydora 2019 i miano „Firmy przyjaznej rolnikowi”. Jest to niezwykle cenna nagroda, gdyż firmy, które najbardziej dbają o gospodarzy wskazali sami rolnicy. Kto wygrał konkurs Izydory 2019? 

czytaj więcej

Kompostownik w ogrodzie – co do niego wrzucać i gdzie ustawić?

Jesienią mamy najwięcej resztek roślinnych. Ogławiamy buraki, marchewki. Co zrobić z nacią? Przeznaczyć na kompost. Nie wyrzucajmy niczego, co może trafić do kompostownika, bo tam z odpadów powstanie skarbnica próchnicy, a co za tym idzie – idealny nawóz dla roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)