Kompostownik w ogrodzie – co do niego wrzucać i gdzie ustawić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kompostownik w ogrodzie – co do niego wrzucać i gdzie ustawić?

12.10.2019autor:

Jesienią mamy najwięcej resztek roślinnych. Ogławiamy buraki, marchewki. Co zrobić z nacią? Przeznaczyć na kompost. Nie wyrzucajmy niczego, co może trafić do kompostownika, bo tam z odpadów powstanie skarbnica próchnicy, a co za tym idzie – idealny nawóz dla roślin.

Z artykułu dowiesz się

  • Co możemy wrzucać do kompostownika?
  • Jakich składników powinniśmy unikać w kompoście?
  • Gdzie powinien znajdować się kompostownik?
W sklepach ogrodniczych mamy możliwość zakupu gotowego kompostu, ale nie mamy pewności, czy nie natrafimy na niepożądane składniki, m.in. drobne strzępy folii lub innego materiału nieorganicznego. Mogą tam również znaleźć się resztki roślin popalonych środkami chemicznymi czy innymi substancjami toksycznymi. Tworząc kompost samemu, znamy jego skład, bo przestrzegamy zasad zgodnych z ekologią. Składowe kompostu, wbrew pozorom, mają duże znaczenie dla jego jakości. Unikajmy zatem resztek zwierzęcych (ale skorupki jaj są mile widziane z uwagi na wapń), a przeznaczajmy nań tzw. materię zieloną. Wszystko, co znajdzie się w kompostowniku (bądź na pryzmie kompostowej), jest przerabiane przez dżdżo­wnice, bakterie i grzyby, a produktem końcowym będzie humus zawierający cenne składniki pokarmowe. Do kompostownika powinny trafić trociny, zrębki drewna, liście, siano, słoma, resztki roślinne, a także resztki domowe, jak obierki z owoców czy warzyw. Mogą tu trafić również fusy od kawy czy herbaty, niewypite resztki naturalnych soków owocowych i wszelkiego rodzaju obornik.

Miejsce dla kompostownika

Zarówno pryzma kompostowa, jak i kompostownik powinny znajdować się w miejscu zacienionym, osłoniętym od wiatru i jak najbliżej warzywnika. Ważne też, by miał kontakt z podłożem. Najczęściej w okolicach kompostownika sadzi się krzewy czarnego bzu lub leszczyny. W miejscach ograniczonych powierzchni obsadźmy go słonecznikami lub kukurydzą. Można również obsadzić go fasolą pnącą lub nasturcją. Dobrze jest ustawić go tak, by nie przeszkadzał ani nam, ani sąsiadom. Innym aspektem jest wybór, czy ma to być kompostownik zamknięty, czy otwarty. Zamknięty ma swoje zalety, a mianowicie, panuje w nim w miarę stała temperatura, która sprzyja rozkładowi resztek, także podczas niższych temperatur. Drugą zaletą jest otwierane dno, przez które mamy możliwość wyjmowania dojrzałego kompostu (przez górną dorzucamy świeże odpady). Otwarte kompostowniki z drewna (można zbić z kilku palet) pozwalają na bieżąco kontrolować przebieg rozkładu. Jest to konieczne, bo w tego rodzaju konstrukcji materiał szybko przesycha. Ważne jest również przykrycie kompostu włókniną, sianem bądź warstwą liści. W razie deszczu okrywa ochroni przed nadmiernym nasiąkaniem i przed utratą substancji odżywczych.

Właściwości fizyczne kompostu

Wilgotność kompostu jest niezwykle ważna. Zbyt mokry będzie gnić, a zbyt suchy spowalnia procesy rozkładu. Jego wilgotność łatwo sprawdzić organoleptycznie. Weźmy porcję kompostu w dłoń i rozgniećmy. Jeśli pomiędzy palcami wypłynie woda, materiał jest zbyt mokry. Musimy zatem zmniejszyć jego wilgotność, dosypując sieczki lub trocin. Dokładnie wymieszać widłami, by wszystko razem połączyć i napowietrzyć masę kompostową.

r e k l a m a
Jeśli po ściśnięciu w dłoni kompost się sypie, oznacza to, że jest zbyt suchy i należy go odpowiednio nawilżyć. Jeśli procesy rozkładu zachodzą bardzo powoli, np. z uwagi na niskie temperatury, można użyć specjalnych przyspieszaczy, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Po upływie około 6 miesięcy kompost jest gotowy. Wiosną i latem, gdy mamy dużo resztek roślinnych zasobnych w azot, wystarczy do pryzmy dołożyć kilka garści dojrzałego kompostu, by przyspieszyć cały proces rozkładu.

Kompostownik jest ważny w każdym ogrodzie
  • Kompostownik jest ważny w każdym ogrodzie
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w tekście: Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pędzenie roślin ozdobnych krok po kroku

Każdy z nas chciałby zimą mieć trochę wiosny w mieszkaniu. Sięgnijmy zatem po cebule roślin ozdobnych i spróbujmy sił w pędzeniu. O tym, jak duża będzie to radość, gdy eksperyment się powiedzie, nie trzeba nikogo przekonywać.

czytaj więcej

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drzewka owocowego?

Na początku listopada, gdy materiał szkółkarski skończy wegetację, drzewka wykopywane są ze szkółek i trafiają do punktów sprzedaży. Warto wybrać się zatem na zakupy, ale uważajmy, by nie popełnić wówczas błędów. Oprócz wyboru odmiany i podkładki, zwracajmy uwagę na zdrowotność i jakość materiału.

czytaj więcej

Jak przechować kwiaty ciepłolubne przez zimę?

Mimo, ze jesień za pasem to w naszych ogrodach wciąż możemy zobaczyć rośliny ciepłolubne. W przypadku tej grupy roślin tylko dalie wykopujemy po przymrozkach i przenosimy do piwnicy na przezimowanie. Pozostałe ciepłolubne rośliny ozdobne należy wykopać, zanim nadejdą przymrozki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)