Konkurs dla KGW: Wielkopolskie Dziedzictwo Kulinarne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konkurs dla KGW: Wielkopolskie Dziedzictwo Kulinarne

25.09.2021autor: Karolina Kasperek

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego mimo pandemii nie przestaje myśleć o mieszkańcach wsi i właśnie wyszedł z propozycją nowego konkursu dla nich. Konkurs, do którego nabór potrwa do 6 października 2021 roku, organizowany jest pod tytułem „Aktywne koła gospodyń wiejskich w Wielkopolsce”.

Promocja wielkopolskiego folkloru oraz Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski

I choć nazwa wskazywałaby, że jest kierowany tylko do kobiet, jego celem jest zaangażowanie wszystkich, którzy identyfikują się z tradycją wielkopolskiej wsi.

Konkurs ma służyć podtrzymywaniu tradycji kulinarnej, ale też dzieleniu się nią. Wielkopolska ma bowiem niemały dorobek w zakresie produktów regionalnych, których sława rozeszła się już po całym kraju. Celem konkursu jest „wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców województwa wielkopolskiego, promocja dziedzictwa kulturowego, kulinarnego, folkloru oraz produktów regionalnych”. Organizatorzy chcieliby także, by przedsięwzięcie było okazją do prezentacji i upowszechniania dobrych praktyk wpływających na rozwój obszarów wiejskich. Chcieliby też budować rozpoznawalność Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski.

r e k l a m a

Renesans Kół Gospodyń Wiejskich i ich piękna działalność lokalna

Koła gospodyń wiejskich od kilku lat przeżywają rozkwit. Ich działalność doskonale integruje lokalne społeczności i coraz więcej kobiet wstępuje w ich szeregi. Gospodynie organizują rozmaite inicjatywy promujące ich miejscową tradycję, kuchnię oraz twórczość artystyczną. Samorząd województwa wielkopolskiego wspiera rozmaite przedsięwzięcia organizowane przez lokalne społeczności, w tym koła gospodyń wiejskich. Konkurs „Aktywne koła gospodyń wiejskich w Wielkopolsce” to doskonała szansa na zaprezentowanie swojego dorobku oraz lokalnego folkloru. Uczestnictwo w konkursie to również okazja, by dotrzeć do turystów, którzy zaciekawieni miejscową kulturą odwiedzają wielkopolskie miejscowości i uczestniczą w lokalnych wydarzeniach – mówi wice­marszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym koło gospodyń powinno przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy. W drugim powołana przez zarząd województwa wielkopolskiego kapituła konkursowa podda ocenie aktywność koła, współpracę z samorządem oraz innymi instytucjami, udział w konkursach, przeglądach i innych wydarzeniach o charakterze współzawodnictwa oraz uzyskane nagrody i szczególne osiągnięcia. Do drugiego etapu dostaną się koła, które uzyskają najwięcej punktów. Drugi etap to także zadanie. Koło będzie musiało przygotować wyrób piekarsko-cukierniczy, w którego ocenie komisja będzie brała pod uwagę odzwierciedlenie na wypieku logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska z zachowaniem wszystkich jego elementów oraz estetykę wykonania.

Wszelkie informacje dotyczące warunków uczestnictwa w konkursie znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz na stronie Konkurs-np-aktywne-kola-gospodyn-wiejskich-w-wielkopolsce. Informacje są dostępne także na stronie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska pod adresem Zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-aktywne-kola-gospodyn-wiejskich-w-wielkopolsce.





Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixbay

autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Znamy KGW, które wygrały w konkursie #SzczepimySię

W ostatnich dniach odbył się finał akcji dla Kół Gospodyń Wiejskich #SzczepimySię, która miała na celu promocję szczepień przeciwko COVID-19. Jakie koła znalazły się na podium?

czytaj więcej

KGW w Strzale: Gospodynie szybkie i celne jak strzała

Czy są nowoczesnymi gospodyniami? Oczywiście, że tak. W dobie pandemii i cyfryzacji musiały nauczyć się funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości. Dziś, bez względu na wiek, chętnie sięgają po technologiczne nowinki. Choć wzbogaciły program o nowoczesne elementy działalności, bazą aktywności KGW w Strzale jest szeroko pojęta tradycja.

czytaj więcej

Jak nie dać się demencji?

Wcześniejsza emerytura może brzmieć zachęcająco, lecz ostatnie badania naukowe wskazują, że odłożenie o kilka lat przejścia na emeryturę może pomóc osobom starszym utrzymać dłużej jasność umysłu. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)