KGW Janko-Wianki piszą książki i plotą wianki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KGW Janko-Wianki piszą książki i plotą wianki

15.10.2022autor: Małgorzata Janus

Gospodynie z podlaskiej wsi Jabłoń Jankowce (powiat wysokomazowiecki, gmina Nowe Piekuty) z powodzeniem łączą nowoczesne formy aktywności z tradycyjnymi. Realizują się zarówno jako twórczynie Lokalnej Izby Pamięci, jak i... sportsmenki. Morsują, biegają, tańczą zumbę. Zgodnie współpracują, dzięki czemu każdy z ich projektów okazuje się strzałem w dziesiątkę.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak wygląda maskotka Janko-Wianek?
  • Jakie możliwości zyskały gospodynie rejestrując swoje koło?
  • Co dla swojej wsi zrobiło KGW Janko-Wianki?

Koło Gospodyń Wiejskich „Janko-Wianki” zostało zarejestrowane w 2020 roku, ale działa od 2010. Od początku swojej aktywności współpracuje z lokalną OSP. Dziś niemal połowę składu stanowią mężczyźni – jest ich 23.

r e k l a m a

Słodka renoma Koła w całej okolicy

Panowie służą nam nieocenionym wsparciem, ale to my jesteśmy inicjatorkami większości przedsięwzięć. Reprezentujemy wieś podczas lokalnych uroczystości – nasze stoisko zawsze jest pełne domowych przysmaków. Niektóre słodkości zyskały już renomę w powiecie – mówi Katarzyna Mantur, przewodnicząca Janko-Wianek i nauczycielka języka polskiego.

Mowa o puszystych, pachnących pączkach smażonych wedle lokalnej receptury. Krągłe lukrowane łakocie na każdej imprezie rozchodzą się w mgnieniu oka. Panie planują przygotować je na tłusty czwartek.

Marzy nam się uroczystość z jabłkiem w roli głównej. Kulinarnie nawiązałybyśmy do nazwy naszej miejscowości – rozważają gospodynie.

Janko-Wianki rozwijają swoje kulinarne talenty w świetlicy wiejskiej z zapleczem kuchennym. W wyremontowanym przy silnym męskim wsparciu w pierwszych latach działalności obiekcie wielokrotnie organizowały imprezy integracyjne, w tym bale sylwestrowe. Przygotowują stół wiejski oraz wieniec dożynkowy na Dożynki Gminne w Nowych Piekutach.

Dzięki umiejętnościom kulinarnym pomagamy potrzebującym. Środki ze sprzedaży wypieków przeznaczamy na wsparcie chorych dzieci i dorosłych z sąsiednich miejscowości – opowiada przewodnicząca.

Wspierają ich również w innych formach. Przeprowadziły kwestę, zorganizowały punkt zbiórki nakrętek, ćwiczyły w #gaszynchallenge i piekły ciasta na rzecz chorujących dzieci mieszkających w okolicy. Ponieważ kilka Janko-Wianek morsuje i biega, narodził się pomysł, aby wziąć udział w charytatywnej sztafecie maratońskiej organizowanej przez Fundację Białystok Biega. Dochody z wpłat uczestników biegu przekazywane są na rzecz hospicjum dla dzieci.

Mamy mocne postanowienie, żeby w najbliższej edycji wystartować z drużyną Janko-Wianek. Otuchy doda nam nasza maskotka – szydełkowa lalka w stroju ludowym, która z nami podróżuje. Jeśli pomysł uda się wcielić w życie, będzie na pewno nam towarzyszyć – dodaje Katarzyna Mantur.
Katarzyna Mantur, przewodnicząca Janko-Wianek, cieszy się, że stoisko koła z każdą imprezą zyskuje na popularności

  • Katarzyna Mantur, przewodnicząca Janko-Wianek, cieszy się, że stoisko koła z każdą imprezą zyskuje na popularności

Historia wsi i OSP w postaci książki

Janko-Wianki przyznają, że rejestracja koła otworzyła im możliwości rozwoju i pozyskiwania zewnętrznych dotacji. Wsparcie finansowe pozwoliło im na zakup doposażenia świetlicy wiejskiej i zagospodarowanie terenu nad lokalnym stawem.

Dzięki połączeniu sił z sołtysem wsi oraz druhami z Jabłoni Jankowiec oraz współpracy z Urzędem Gminy w Nowych Piekutach udało się pozyskać środki z urzędu marszałkowskiego, które w połączeniu z finansowaniem z funduszu sołeckiego zaowocowały pięknym miejscem rekreacji – opowiadają.

Wiata, kamienne palenisko z ławeczkami oraz urocze alejki służą dziś całej lokalnej społeczności. Malownicze miejsce nad stawem zostało wzbogacone o nowoczesny plac zabaw. Wiosną gospodynie planują obsadzić teren miodo­dajnymi kwiatami.

Za najważniejsze wydarzenie w historii koła członkinie uznają 90. rocznicę OSP Jabłoni Jankowiec. Współorganizacja uroczystości stała się dla nich inspiracją do napisania i opublikowania książki dokumentującej historię wsi, ze szczególnym uwzględnieniem historii OSP. Wydały też kalendarz na 2022 rok ze zdjęciami z profesjonalnej sesji. Przed obiektywem stanęły członkinie i członkowie koła, strażacy i mieszkańcy wsi.

Dowiedziałyśmy się, że przed wojną druhowie zainicjowali działalność teatralną. Organizowali też potańcówki pod chmurką przy muzyce na żywo. W czasach powojennych tradycje te zostały wskrzeszone – mówi Katarzyna Mantur.

Gospodynie w tym roku po raz pierwszy zorganizowały potańcówkę. Mają nadzieję, że tym razem tradycja przetrwa próbę czasu i taneczne zabawy na stałe wpiszą się w kalendarz lokalnych imprez. Najnowszą inicjatywą koła jest utworzenie Lokalnej Izby Tradycji będącej kontynuacją działań związanych z rocznicą OSP. Panie, które dotarły do najstarszych fotografii mieszkańców wsi, w siedzibie straży zaaranżowały minimuzeum. Środki na projekt zrealizowany w 2022 roku pozyskały z Lokalnej Grupy Działania „Brama na Podlasie”. Pierwsza część wystawy to fotografie będące dokumentacją historii wsi i jej mieszkańców. Druga poświęcona jest OSP. W Izbie można obejrzeć eksponaty związane ze strażą: motopompę, stare hełmy i sikawki, a także dawny sprzęt gospodarstwa domowego.

Działania Janko-Wianek to zasługa członkiń i członków koła oraz lokalnej społeczności, na którą zawsze możemy liczyć – podkreśla Katarzyna Mantur. – Ludzie nieustannie nas inspirują, dlatego marzy nam się wycieczka integracyjna z innymi kołami.

Na potrzeby kalendarza gospodynie wraz z druhami wzięły udział w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wszyscy bawili się dosk​onale

  • Na potrzeby kalendarza gospodynie wraz z druhami wzięły udział w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wszyscy bawili się dosk​onale
Działalność OSP jest ściśle związana z aktywnością koła. To zainspirowało panie do sesji w strażackich hełmach​
  • Działalność OSP jest ściśle związana z aktywnością koła. To zainspirowało panie do sesji w strażackich hełmach​

fot. Małgorzata Janus, archiwum

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Teatr na wsi - świetny sposób na rozrywkę dla dzieci i dorosłych

Teatr to czasem wielkie sceny, potężne gmachy i reflektory. A czasem to półmrok świetlic wiejskich, szyte ze skrawków stroje i scenografia z kartonu. Do grania można zaprosić dzieciaki z sąsiedniej wsi albo koleżanki z koła gospodyń. O robieniu teatru na wsi opowiedziały nam Katarzyna Katafiasz, sołtyska podżnińskich Redczyc oraz Elżbieta Wendland, mieszkanka pobliskiego Chomętowa.

czytaj więcej

ARIMR: ponad 11 tys. wniosków KGW na ponad 62 mln zł

30 września minął termin jaki przysługiwał kołom gospodyń wiejskich na złożenie w ARiMR wniosków o przyznanie pomocy na działalność statutową. Wpłynęły niemal 11,4 tys. KGW wniosków, a wynikająca z nich kwota wsparcia wynosi 62,75 mln zł.

czytaj więcej

KGW Sikoreczki z Kowańcza - koło niemal ratunkowe

„Kiedyś było tu ściernisko, ale będzie San Francisco” z pewnością mogłyby zaśpiewać gospodynie z Kowańcza w gminie Karlino w powiecie białogardzkim. Jeszcze kilka lat temu wieś straszyła zdewastowanymi pozostałościami placu zabaw – jedynej lokalnej atrakcji. A dziś? Tętni życiem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)