Jak zimą zadbać o rośliny doniczkowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zimą zadbać o rośliny doniczkowe?

30.01.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Zima jest najtrudniejszą porą roku dla roślin doniczkowych. Mało światła, podwyższona temperatura i przesuszone powietrze. Jak o nie dbać, aby cieszyły oko, niezależnie od pory roku?

Cyklameny lubią chłód 

Aby ułatwić roślinom przetrwanie tych niekorzystnych warunków, należy ustawić je w miejscu najjaśniejszym, lecz z dala od źródła ciepła, np. na parapecie okiennym, pod którym nie ma grzejników. Wiele gatunków wymaga również częstego zraszania liści i rozpylania wody w ich otoczeniu. Warto umieścić donice z kwiatami na tacy wypełnionej kamykami lub keramzytem oraz wodą, która parując, nawilża powietrze i dostarcza roślinom wilgoci, a korzenie nie stoją w wodzie.

Zima to również czas spoczynku roślin. Podlewamy je znacznie rzadziej niż w czasie wegetacji, nie nawozimy ich. Podczas mroźnych dni uważajmy, wietrząc pomieszczenie, by powiew mroźnego powietrza im nie zaszkodził. Albo przestawmy dalej od okna, albo ustawmy zasłonę, np. używając kartonu lub innego sztywnego materiału.

Wyjątkowej opieki wymagają rośliny, które służyły za dekoracje świąteczne, np. gwiazda betlejemska. Tę należy regularnie podlewać i zapewnić jej ciepłe i słoneczne miejsce. Cyklameny lubią chłód i najdłużej kwitną w temperaturze około 15°C, a ponieważ często są atakowane przez szarą pleśń, podlewamy je tak, by nie moczyć liści ani ogonków liściowych.

r e k l a m a

Przygotuj rośliny do wypuszczenia nowych przyrostów

W tym miesiącu możemy posadzić Hippeastrum. Cebule umieszczamy w doniczkach wypełnionych lekkim, przewiewnym podłożem z dużą zawartością próchnicy, tak aby połowa lub co najmniej jedna trzecia wystawała z podłoża. Po 6–8 tygodniach ukażą się kwiaty.

Rośliny balkonowe w donicach i misach przechowywane w pomieszczeniach, takie jak: surfinie, fuksje, pokrzywki brazylijskie czy pelargonie, należy przyciąć (jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią). Dzięki temu zabiegowi wypuszczą nowe przyrosty, z których pod koniec lutego będziemy mogli pobrać sadzonki do ukorzenienia.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej pt. Zima w pełni, więc miej oko na doniczkowe, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 4/2022 na str. 57.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.



autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu. Jakie gatunki wybrać?

Rośliny obecne w domu nie tylko zdobią wnętrze, cieszą oko i poprawiają nastrój. Skutkiem ubocznym ich uprawy jest poprawa mikroklimatu w pomieszczeniach oraz oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji i jego nawilżanie.

czytaj więcej

Chcesz mieć ładny ogród wiosną? O 6 odmian kwiatów, które warto wysiać w styczniu i lutym

Piękny ogród przydomowy to wizytówka niemal każdego gospodarstwa. Już na przełomie stycznia i lutego można już zadbać o wiosenny wygląd ogrodu. Jakie gatunki kwiatów i w jaki sposób warto już teraz wysiać?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

ROTR Rypin – AgroUnia ma pomysł jak pomóc rolnikom

Straty byłych dostawców opiewają na kwotę 25 mln zł, średnio każdy z nich nie otrzymał 30 tys. zł za dostarczony surowiec. Sprawa ciągnie się bardzo długo, a rolnicy są zrezygnowani. Pod siedzibą ROTR Rypin zjawił się lider AgroUnii, który ma pomysł, jak można pomóc rolnikom.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)