Jak wyczarować piękny świat z z opłatka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wyczarować piękny świat z z opłatka?

24.12.2020

Światy, jak wspomnieliśmy w tekście na sąsiedniej stronie, robi się z opłatków. O to, jak je zrobić, zapytaliśmy amatorkę rękodzieła i specjalistkę od światów z Tenczynka pod Krakowem – Annę Koblak.

Z wielkiego miasta na małopolską wieś

Przyjechała do Małopolski za mężem, po studiach z biologii i kilkuletniej pracy w Polskiej Akademii Nauk, w której badała faunę i florę Tatr. Mieszka tu od 20 lat

r e k l a m a
Wszyscy się dziwili, że przyjechałam z samego serca Warszawy na małopolską wieś. Wróżyli, że pewnie nie wytrzymam. Ale ja zawsze lubiłam robić coś w ziemi, marzyłam o własnym ogrodzie. A obok są Krzeszowice – miejscowość, która zaspokaja wszystkie moje potrzeby – są sklepy, szkoła muzyczna, liceum. Bocian musiał się pomylić – zamiast wrzucić mnie gdzieś w bruzdę na polu, wrzucił mnie pod Pałac Kultury – opowiada Anna.

Wygrały wirusem

Dziś pracuje nie w zawodzie, ale rozwija się hobbystycznie i realizuje wszystkie dziecięce marzenia.

Praca dłońmi zawsze była mi bliska. Moje babcie szyły, moi wujowie, stryjowie też mieli w ręku kilka fachów, dziadek szył buty. Normalne było dla mnie, że prezentów się nie kupuje, tylko robi samemu – wspomina.

Anna popołudniami prowadzi zajęcia plastyczne w przedszkolach i domach kultury. W przerwach zajmuje się plecionkarstwem. A kilka lat temu zafascynowały ją światy.

Koleżanki z miejscowego koła gospodyń powiedziały mi, że jadą na konkurs dla kół na Orawę. I że trzeba na niego przygotować świat z opłatka. Nie miałam pojęcia, że coś takiego istnieje. Ale w tydzień nauczyłam się go robić. Okazało się, że nie wiedział tego nikt z mieszkańców. Nauczyłam się, zrobiłam i wygrałyśmy ten konkurs! Zrobiłyśmy wtedy ciekawy, bardzo skomplikowany wzór na świat. Przypominał w kształcie wirusa – mówi Anna.


  • Światy mogą przybierać różne kształty. Anna Koblak potrafi zrobić też taki przypominający wirusa. To ponoć wzór z lat 30. ubiegłego wieku

Jak zrobić świat? To jest całkiem proste!

Kiedy Anna robiła swój pierwszy świat, największym problemem było to, że opłatek jest kruchy. Ale można sobie z tym poradzić. Należy go na godzinę położyć na parapecie zewnętrznym (pod warunkiem że jest bezwietrznie i bezdeszczowo) albo umieścić w lodówce. Chodzi o to, by pochłonął trochę wilgoci i stał się bardziej elastyczny. Trzeba jednak uważać, by nie zamókł. Do wykonania jednego światu potrzebujemy trzy opłatki. Wycinamy z nich pięć kółek. Możemy to zrobić za pomocą szklanki jako formy i ostrego noża. Z jednego opłatka wychodzą dwa kółka. Jedno zostawiamy w całości, drugie przecinamy na dwie połówki, a kolejne trzy tniemy na ćwiartki.

Na stole kładziemy całe kółko. Bierzemy połówkę kolejnego, lekko zwilżamy wodą i przykładamy do tego leżącego tak, żeby krawędź tej połówki biegła wzdłuż średnicy leżącego kółka. Obie płaszczyzny stykają się pod kątem 90°. Następnie bierzemy dwie ćwiartki i, też zwilżywszy ich krawędzie, przykładamy prostopadle do kółka leżącego, ale i tej połówki stojącej już pionowo. Ćwiartki jakby podpierają połówkę. Kiedy patrzymy z góry, formują krzyż. Bierzemy cztery ćwiartki opłatka i doklejamy je, umieszczając w środku każdej z ćwiartek na kółku. W ten sposób podzielone dotąd na cztery części leżące kółko dzielimy na osiem części. Jeśli chcemy, możemy dzielić je kolejnymi ćwiartkami. Ale mamy wciąż tylko połowę światu. Trzeba zatem wziąć miseczkę i umieścić w niej tę połowę, krągłością do dołu. Z wielką delikatnością należy na odwrotnej stronie kółka powtórzyć wszystkie opisane wyżej czynności. Kiedy świat przeschnie, za pomocą igły przeciągamy nitkę przez pozostające w całości kółko. I świat gotowy!

Anna twierdzi, że jeśli nie będziemy w krótkim czasie spożywać światu, można zamiast wody użyć śliny. Działa ona dużo skuteczniej, bowiem zawiera enzymy trawiące skrobię w mące. Sprawia to, że takie „klejenie” jest dużo mocniejsze. Jeśli chcemy, możemy użyć kolorowych opłatków – można je kupić w Internecie. Możemy je wycinać, zdobić. Na mało­polskiej wsi najbardziej były jednak cenione białe światy. Uważano je za bardziej eleganckie. Z kolorowymi opłatkami chodziło się w wigilijny wieczór do zwierząt.


1. Materiały do wykonania światu: 3 duże opłatki; nóż z ostrym czubkiem lub nożyczki, igła z nitką, podkładka zabezpieczająca stół, szklanka do odrysowania kółka
  • 1. Materiały do wykonania światu: 3 duże opłatki; nóż z ostrym czubkiem lub nożyczki, igła z nitką, podkładka zabezpieczająca stół, szklanka do odrysowania kółka
2. Wycinamy z opłatków 5 kółek tej samej wielkości. Jedno pozostawiamy w całości, drugie przecinamy na pół, trzy ostatnie dzielimy na ćwiartki – uzyskujemy 12 ćwiartek
  • 2. Wycinamy z opłatków 5 kółek tej samej wielkości. Jedno pozostawiamy w całości, drugie przecinamy na pół, trzy ostatnie dzielimy na ćwiartki – uzyskujemy 12 ćwiartek
3. Prosty brzeg jednego z półkoli zwilżamy wodą i doklejamy, ustawiając pośrodku pełnego krążka. Zwilżamy dwie proste krawędzie dwóch ćwiartek i dostawiamy je do półkola z prawej i lewej strony. Dociskamy do podłoża i do półkola
  • 3. Prosty brzeg jednego z półkoli zwilżamy wodą i doklejamy, ustawiając pośrodku pełnego krążka. Zwilżamy dwie proste krawędzie dwóch ćwiartek i dostawiamy je do półkola z prawej i lewej strony. Dociskamy do podłoża i do półkola
4. Dokładamy kolejne cztery ćwiartki krążka, dzieląc przestrzeń na 8 części. Tak powstaje połowa światu
  • 4. Dokładamy kolejne cztery ćwiartki krążka, dzieląc przestrzeń na 8 części. Tak powstaje połowa światu
 5. Odwracamy pracę i powtarzamy czynności z punktów 3 i 4
  • 5. Odwracamy pracę i powtarzamy czynności z punktów 3 i 4
Karolina Kasperek
Zdjęcia: Anna Koblak




r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezenty od NIkolusa i gęsina na Wigilię. Jakie są zwyczaje świąteczne na Warmii i Mazurach

Współczesne zwyczaje bożonarodzeniowe przywędrowały na Warmię i Mazury dopiero po drugiej wojnie światowej. Te wcześniejsze wyróżniały region na tle innych. Tutaj można było spotkać kolędników zwanych napierkami, otrzymać prezenty od Nikolusa, zaś przy wigilijnym stole skosztować gęsiny.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)