Czy światłowody zachęcą młodych ludzi do osiedlania się na wsi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy światłowody zachęcą młodych ludzi do osiedlania się na wsi?

03.07.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Bez dostępu do szybkiego internetu młodzi ludzie nie wyobrażają sobie dziś życia. Część z nich wykorzystuje go do rozrywki, ale dla wielu to narzędzie pracy. Czy to właśnie zapewnienie w każdej wsi internetu światłowodowego jest kluczem, by zachęcić młodych do opuszczenia miast?

Coraz więcej Polaków wybiera szybki internet

Grupa telekomunikacyjna Nexera, która buduje w Polsce sieć światłowodową, przeprowadziła ankietę, dotyczącą znaczenia internetu w naszej codzienności. Firma zaobserwowała bowiem wzrost roli, jaką szybkie łącze odgrywa w naszym życiu, połączony ze wzrostem wymagań, jakie stawiamy operatorom sieci. 

- W 2019 roku tylko 9 proc. ankietowanych deklarowało posiadanie łącza o prędkości ponad 100 Mb/s – obecnie ten odsetek wzrósł do 51 proc. Z pewnością popyt na szybkie sieci szerokopasmowe będzie jedynie wzrastał – mówi prezes firmy Nexera, Jacek Wiśniewski.

Pytania zadano mieszkańcom Kujaw, Pomorza i Mazowsza.

r e k l a m a

Do czego młodym ludziom służy internet? 

Z zebranych przez Nexerę danych wynika, że internet jest dziś dla młodych ludzi źródłem wiedzy z wielu obszarów, w tym – wiedzy o ekologii. Do poszukiwania nowinek w sieci przyznało się 71 proc. ankietowanych. Coraz mniejsze znaczenie jako źródło wiedzy odgrywają dziś telewizja i prasa. 

Prawie połowa, bo 45 proc. badanych mieszkańców Kujaw, Pomorza i Mazowsza podkreśla także, że internet znacznie usprawnia komunikację z urzędami. Załatwianie spraw w ten sposób okazuje się proste nie tylko dla petenta, ale także dla urzędników. 75 proc. z nich ocenia internetowe rozwiązywanie kwestii administracyjnych jako proste. 

Drugą obok urzędników grupą zawodową, która widzi korzyści w stosowaniu internetowych rozwiązań, są nauczyciele. Konieczność przestawienia się na naukę zdalną zostawiła po sobie kilka plusów. Wśród nich nauczyciele widzą możliwość przeprowadzania konsultacji z uczniami oraz szkolnych spotkań służbowych w formie on-line, a także możliwość transmitowania lekcji dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą w niej uczestniczyć.

Młodzi na wsi? Tak, ale tylko takiej z szybkim łączem

Z ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez Nexerę wynika, że około 30 proc. młodych Polaków planuje w ciągu najbliższych 3 lat zmienić miejsce zamieszkania. Nie wykluczają oni przeniesienia się na wieś lub do niewielkiego miasteczka. W takiej sytuacji jednak 42 proc. respondentów wymieniło dostęp do szybkiego internetu jako jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy osiedlić się na terenach wiejskich. To czynnik niemal tak samo ważny, jak możliwość spędzania czasu na łonie natury i ważniejszy niż aktywny samorząd lokalny. 

Tym, co przesądza o tak wysokiej pozycji dostępu do internetu wśród czynników decydujących o zamieszkaniu na wsi, jest możliwość pracy zdalnej. Dziś pracuje w ten sposób wiele osób, a 55 proc. z nich uznaje, że szybki internet poprawia jakość ich życia. Możliwość sprawnego łączenia się i wykonywania swoich obowiązków poprzez światłowód dawałaby mieszkańcom wsi i miasteczek zatrudnionym zdalnie realną szansę na rozwój zawodowy.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki jest ideał kobiety dla Łukasza z "Rolnik Szuka Żony"?

Jeden z uczestników programu "Rolnik szuka żony 3" Łukasz Siebers nadal szuka miłości. Ostatnio w jednym z programów śniadaniowych zdradził, jakich cech szuka u idealnej partnerki.  

czytaj więcej

Po pijaku utknął ciągnikiem na skarpie nad jeziorem. Traktor chciał ratować kombajnem

Był na wypoczynku, ale od pracy nie uciekł. Warszawski policjant po służbie na Suwalszczyźnie ujął nietrzeźwego traktorzystę. 60-latek ponadto nie miał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)