Czy światłowody zachęcą młodych ludzi do osiedlania się na wsi?
Bez dostępu do szybkiego internetu młodzi ludzie nie wyobrażają sobie dziś życia. Część z nich wykorzystuje go do rozrywki, ale dla wielu to narzędzie pracy. Czy to właśnie zapewnienie w każdej wsi internetu światłowodowego jest kluczem, by zachęcić młodych do opuszczenia miast?
Coraz więcej Polaków wybiera szybki internet
Grupa telekomunikacyjna Nexera, która buduje w Polsce sieć światłowodową, przeprowadziła ankietę, dotyczącą znaczenia internetu w naszej codzienności. Firma zaobserwowała bowiem wzrost roli, jaką szybkie łącze odgrywa w naszym życiu, połączony ze wzrostem wymagań, jakie stawiamy operatorom sieci.
- W 2019 roku tylko 9 proc. ankietowanych deklarowało posiadanie łącza o prędkości ponad 100 Mb/s – obecnie ten odsetek wzrósł do 51 proc. Z pewnością popyt na szybkie sieci szerokopasmowe będzie jedynie wzrastał – mówi prezes firmy Nexera, Jacek Wiśniewski.
Pytania zadano mieszkańcom Kujaw, Pomorza i Mazowsza.
Do czego młodym ludziom służy internet?
Z zebranych przez Nexerę danych wynika, że internet jest dziś dla młodych ludzi źródłem wiedzy z wielu obszarów, w tym – wiedzy o ekologii. Do poszukiwania nowinek w sieci przyznało się 71 proc. ankietowanych. Coraz mniejsze znaczenie jako źródło wiedzy odgrywają dziś telewizja i prasa.
Prawie połowa, bo 45 proc. badanych mieszkańców Kujaw, Pomorza i Mazowsza podkreśla także, że internet znacznie usprawnia komunikację z urzędami. Załatwianie spraw w ten sposób okazuje się proste nie tylko dla petenta, ale także dla urzędników. 75 proc. z nich ocenia internetowe rozwiązywanie kwestii administracyjnych jako proste.
Drugą obok urzędników grupą zawodową, która widzi korzyści w stosowaniu internetowych rozwiązań, są nauczyciele. Konieczność przestawienia się na naukę zdalną zostawiła po sobie kilka plusów. Wśród nich nauczyciele widzą możliwość przeprowadzania konsultacji z uczniami oraz szkolnych spotkań służbowych w formie on-line, a także możliwość transmitowania lekcji dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą w niej uczestniczyć.
Młodzi na wsi? Tak, ale tylko takiej z szybkim łączem
Z ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez Nexerę wynika, że około 30 proc. młodych Polaków planuje w ciągu najbliższych 3 lat zmienić miejsce zamieszkania. Nie wykluczają oni przeniesienia się na wieś lub do niewielkiego miasteczka. W takiej sytuacji jednak 42 proc. respondentów wymieniło dostęp do szybkiego internetu jako jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy osiedlić się na terenach wiejskich. To czynnik niemal tak samo ważny, jak możliwość spędzania czasu na łonie natury i ważniejszy niż aktywny samorząd lokalny.
Tym, co przesądza o tak wysokiej pozycji dostępu do internetu wśród czynników decydujących o zamieszkaniu na wsi, jest możliwość pracy zdalnej. Dziś pracuje w ten sposób wiele osób, a 55 proc. z nich uznaje, że szybki internet poprawia jakość ich życia. Możliwość sprawnego łączenia się i wykonywania swoich obowiązków poprzez światłowód dawałaby mieszkańcom wsi i miasteczek zatrudnionym zdalnie realną szansę na rozwój zawodowy.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay
Zuzanna Ćwiklińska
Najważniejsze tematy