Co najlepiej pić i jeść w upały?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co najlepiej pić i jeść w upały?

14.07.2019autor: Karolina Kasperek

Na upał najlepsze są cień i woda. To prawda, ale z gorączką na zewnątrz możemy sobie radzić nie tylko pijąc, ale i odpowiednio jedząc. Dieta na upał ma swoje naukowe podstawy.

Unikaj białka podczas upałów

Przede wszystkim stawiajmy na częstsze jedzenie niewielkich posiłków. Aby strawić i przetworzyć jeden duży posiłek, organizm musi wyprodukować więcej energii, czyli ciepła. Z tego właśnie powodu jedzenie częściej, a mniej oszczędzi nam niepotrzebnych „rozgrzań. Z podobnego powodu powinniśmy unikać potraw i składników bogatych w białko. Proteiny także wzmagają „metaboliczny ogień”.

r e k l a m a

Ogórkiem w upały

Strzałem w dziesiątkę w upały będą warzywa. Niemal wszystkie mają wysoką zawartość wody, dlatego też są łatwiejsze do trawienia. Organizm nie musi przy ich metabolizowaniu ciężko pracować. Nie wydatkuje energii, a to oznacza, że jest nam chłodniej. Świetnym składnikiem letniej diety będą ogórki – intensywnie nas nawodnią. Natomiast cukinia zawiera dużo witaminy C i inne ważne składniki odżywcze, w tym mangan, które pomoże chronić ciało przed uszkodzeniami ze strony promieni słonecznych.

Chłodzimy się też, oczywiście, owocami. Świetnie sprawdzą się tu arbuz, brzoskwinie, ananas oraz jabłka – te cztery owoce działają wręcz jak wewnętrzna klimatyzacja. Jabłka dodatkowo zawierają pektyny, które wyhamowują głód i pomagają w utracie zbędnych kilogramów. Z jabłkami muszą, oczywiście uważać wszyscy, którzy cierpią na problemy z żołądkiem czy dwunastnicą. Surowe jabłka część z nas przyprawiają bowiem o zgagę, refluks czy wzdęcia.


A co z przyprawami? Pewnie wydaje się wam, że im ostrzej, tym cieplej. Rzeczywiście, takie wrażenie mamy w ustach, kiedy jemy coś z papryką chili albo imbirem czy pieprzem. Badania naukowe potwierdzają, że przyprawy pobudzają receptory ciepła w jamie ustnej. Ale działa to tak, że wzmaga się krążenie, a to z kolei prowadzi do intensywniejszego pocenia się, co w efekcie powoduje wychłodzenie organizmu. Jedzenie ostro przyprawionych dań w upał nie należy więc do najprzyjemniejszych czynności, ale z pewnością przynosi pożądany skutek.

Pij wodę, nie alkohol

W upały ograniczmy spożycie alkoholu. Ma on takie działanie, że odwadnia organizm. Dlatego jeśli już, pozwólmy sobie na odrobinę wieczorem. Podobnie będą działać też napoje z kofeiną, w tym oczywiście kawa i cola. Kofeina podwyższa ciepłotę ciała związaną z metabolizmem. Najlepiej, jeśli będziemy mieć pod ręką spory zapas dowolnej wody z cytryną. Nie tylko dlatego, że dobrze zadziała to na stan skóry – poprzez stymulowanie produkcji kolagenu – i wesprze odporność. Cytryna w wodzie sprawi, że będzie się nam chciało bardziej pić. A o to właśnie chodzi podczas upałów.

Do wody dobrze jest też dodać miętę – ona dodatkowo ochłodzi, choć pamiętajmy, że może zadziałać moczopędnie. A jeśli chcemy dostarczyć organizmowi wodę bogatą w elektrolity, ale naturalne, spróbujmy uzupełniać płyny także wodą kokosową. Przeszkodą dla niektórych może być jej nieco mdły smak, ale korzyści są ogromne. Wychładzające działanie ma też sok z granatów. Najlepiej znaleźć nierozcieńczany i rozcieńczać go samemu.

Karolina Kasperek
Zdjęcia: Unsplash
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak skutecznie i zdrowo chronić się przed słońcem?

Temperatury, których od kilku lat wyjątkowo dotkliwie doświadczamy, to nie tylko problem dyskomfortu. Z lawiną gorących promieni słonecznych spływa na nas promieniowanie, które nie jest obojętne dla zdrowia. Dermatolodzy przede wszystkim radzą zachowywać trzy podstawowe zasady podczas słonecznej pogody.

czytaj więcej

OSP Mchówek liczy już 75 lat, ale w 2019 "zaczynali wszystko od zera"

W 1948 r. we wsi Mchówek w powiecie włocławskim, gmina Izbica Kujawska, została powołana do życia ochotnicza straż pożarna. W skład zarządu tworzonej wówczas jednostki weszli prezes Tadeusz Ruciński, naczelnik Szczepan Nawrocki oraz zastępca naczelnika Józef Zieliński.

czytaj więcej

Jakie są przyczyny utraty włosów?

– Badania sugerują, że kobiety, które doświadczają wypadania włosów, mogą mieć również inne schorzenia, takie jak cukrzyca, trądzik i rak piersi – twierdzi dr Valerie Callender, profesor dermatologii w Howard University College of Medicine w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)