23 mln euro dotacji na projekty dla aktywnych mieszkańców wsi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

23 mln euro dotacji na projekty dla aktywnych mieszkańców wsi

06.07.2021autor: Karolina Kasperek

Jeśli masz pomysł na to, jak aktywizować mieszkańców do dbania o klimat, rozwijania postaw obywatelskich, jeśli stawiasz na dialog, współpracę i dbasz o grupy zagrożone wykluczeniem, możesz przez kilka najbliższych lat liczyć na wsparcie z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Organizacje społeczne w całej Polsce od września 2020 roku mogą korzystać ze wsparcia w ramach Funduszy EOG, czyli pieniędzy pochodzących z budżetów Norwegii, Lichtensteinu i Islandii. W Polsce środki te dystrybuuje program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

r e k l a m a

Miliony na działania dla wiejskich organizacji

Program będzie realizowany w latach 2020–2024 przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundację Edukacja dla Demokracji i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Na działalność organizacji pozarządowych przewidziano w nim aż 23 mln euro! Organizacje pozarządowe, w tym oczywiście działające na wsiach stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń czy ochotnicze straże pożarne, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie projektów w obszarze ochrony praw człowieka, działania na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałania wykluczeniu, budowania zaangażowania obywatelskiego na poziomie lokalnym i ochrony środowiska.

Oficjalnie program rozpoczął się w lutym tego roku. Właśnie zakończył się pierwszy nabór, a jego wyniki zostaną ogłoszone 30 września. Już wiadomo, że z całej Polski wpłynęło 716 wniosków, najwięcej z województwa dolnośląskiego. Aż 250 organizacji złożyło wnioski w partnertswie z innymi podmiotami z Polski, co jest jedną z idei programu.

Realne szanse na dotacje w jesiennym naborze

Ale uwaga! Nic nie straciliście, ponieważ już jesienią ruszy kolejny nabór – Fundusz Regionalny zamierza bowiem w ciągu czterech lat sfinansować około 400 projektów i przeszkolić setki aktywistów i aktywistek sektora społecznego, a także wesprzeć ich w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej. Następny konkurs rozpocznie się na początku 2022 roku.

Jak powiedziała nam Katarzyna Walczak, jedna z koordynatorek programu, już teraz warto zasiąść z członkami i członkiniami waszych organizacji i pomyśleć nad projektem, który złożycie jesienią.
  • Jeżeli organizujecie przedsięwzięcia z mieszkańcami państw, z którymi sąsiaduje Polska,
  • jeżeli piszecie projekty zakładające wymianę młodzieżową,
  • jeżeli prowadzicie warsztaty z twórczości różnych kultur czy jakiekolwiek działania międzykulturowe,
  • jeżeli w waszych działaniach stawiacie na współpracę, partnerstwo, szukanie porozumienia – ten program jest dla was!
Śledźcie go na stronie aktywniobywatele-regionalny.org.pl i na profilu na Facebooku pod hasłem aktywniobywateleregionalny. Na stronie internetowej Funduszu Regionalnego znajdziecie też wiele przydatnych przy pisaniu projektów materiałów i webinarów. 


Karolina Kasperek
Zdjęcia: Pixabay
autor Karolina Kasperek

Karolina Kasperek

redaktorka "dział "Wieś i Rodzina"

Karolina Kasperek w "Tygodniku Poradniku Rolniczym" prowadzi dział "Wieś i Rodzina". Specjalizuje się w tematach społecznych, w tym poradach dla KGW.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Każdego dnia w Polsce likwidowanych jest 50 gospodarstw!

Według danych z Powszechnego Spisu Rolnego znacznie spadła liczba gospodarstw rolnych w Polsce – w dekadę ubyło ich aż 192 tys. W tym czasie zwiększyła się liczba gospodarstw o powierzchni ponad 15 ha użytków rolnych oraz… tych poniżej 1 ha! Jakie jeszcze zmiany zaszły w rolnictwie w ostatnich 10 latach?

czytaj więcej

W ciągu dekady w Polsce ubyło niemal 200 tys. gospodarstw rolnych

Według danych z Powszechnego Spisu Rolnego znacznie spadła liczba gospodarstw rolnych w Polsce – w dekadę ubyło ich aż 192 tys. W tym czasie zwiększyła się liczba gospodarstw o powierzchni ponad 15 ha użytków rolnych oraz… tych poniżej 1 ha! Jakie jeszcze zmiany zaszły w rolnictwie w ostatnich 10 latach?

czytaj więcej

Co się może wkrótce zmienić w ustawie o KGW?

Nadchodzą zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich, które mają być bardziej doprecyzowane w związku z działalnością KGW oraz ich finansowaniem. Co się zmieni i czy dzięki temu kołom będzie łatwiej funkcjonować?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)