Jak samemu przygotować masło klarowane?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak samemu przygotować masło klarowane?

30.06.2019

Polacy coraz większą wagę przywiązują do zdrowego odżywiania. Badania ostatnich lat zweryfikowały rzekome właściwości prozdrowotne margaryn do smarowania pieczywa. Do łask wraca masło, a prawdziwą furorę w kuchni robi masło klarowane, czyli inaczej masło ghee (z tradycji kulinarnej Indii), będące nieodłącznym element zdrowej diety.

Masło klarowane jest zdrowsze i gwarantuje bezpieczną obróbkę termiczną

W sumie to nie odkryliśmy nic nowego – właściwości masła klarowanego były znane już 2–3 tys. lat temu. Podczas klarowania niszczy się bakterie i odparowuje wodę – zostaje sam tłuszcz, który nie jełczeje. Wtedy był to sposób na przechowanie łatwo psującego się produktu. Dziś doceniamy masło klarowane za jego wysoką temperaturę dymienia (ok. 252 ̊C), umożliwiającą bezpieczną obróbkę produktów w wysokiej temperaturze. Można więc bezpiecznie smażyć na nim potrawy (do 60 minut) bez zwiększenia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy odkryli też, że masło klarowane wycisza stany zapalne przewodu pokarmowego, pomaga w usuwaniu toksyn, przyspiesza metabolizm i pozytywnie wpływa na kości, dzięki zawartości witamin D i K. Można je przechowywać bardzo długo, poza tym produkt nadaje się dla osób z nietolerancją laktozy.


Jak zrobić samemu masło klarowane?

Masło klarowane można kupić lub... zrobić samemu. Proces klarowania polega na powolnym podgrzewaniu – woda wyparowuje, a substancje stałe niebędące tłuszczami wytracają się w postaci piany na powierzchni tłuszczu lub osadów na dnie naczynia. Z 1 kg masła o zawartości 82% tłuszczu uzyskuje się ok. 700–800 g masła klarowanego.

Redakcja Elity Dobrego Hodowcy

Zdjecie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepis na zielone knedle z truskawkami

Truskawki niezaprzeczalnie należą do jednych z najsmaczniejszych letnich owoców. Korzystajmy więc z sezonu truskawkowego i łączmy je nie tylko z deserami, ale i daniami wytrawnymi. Na przykład z zielonymi knedlami, których sposób przygotowania znajdziesz w naszym przepisie.

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Jak wygląda najpiękniejsza mleczarnia świata?

W znanym z wielu zabytków niemieckim Dreźnie można zwiedzić mleczarnię, a dokładnie sklep, w którym na przełomie XIX/XX wieku dojono krowy i to na oczach klientów! Dresden Molkerei Gebrüder Pfund uznawana jest za najpiękniejszą mleczarnię na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)