Długość snu u krów zależy od fazy laktacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Długość snu u krów zależy od fazy laktacji

12.11.2019

Naukowcy z Danii odkryli, że w zależności od tego, w którym okresie fizjologicznym jest krowa, jej sen wygląda inaczej.

Krowi sen monitorowano dwa tygodnie przed wycieleniem, a potem również w 2, 7, 13, 22, 37 i 45 tygodniu po wycieleniu. Krowy miały najdłuższy czas głębokiego snu - fazę REM, dwa tygodnie przed wycieleniem a najkrótszą - dwa tygodnie po wycieleniu. Brak snu może być uważany za problem dobrostanu zwierząt, a naukowcy maja nadzieję na stworzenie podstaw dla przyszłych badań.

Na długość snu krowy wpływa faza laktacji

Na sen wpływają różne czynniki. Badane krowy utrzymywane były w różnych gospodarstwach, z różnymi systemami zarządzania. Wprawdzie spały o różnych porach, jednak ogólny czas snu głębokiego był podobny. Różnice w długości spania dotyczyły bardziej fazy laktacji - jedna z teorii wyjaśniająca dlaczego krowy w okresie laktacji śpią mniej w porównaniu z krowami zasuszonymi, mówi, że poświęcają one wtedy mniej czasu na leżenie, a więcej czasu na dój i jedzenie. Co więcej - ponieważ zazwyczaj pasza jest zadawana w ciągu dnia, fazę głębokiego snu (REM) obserwujemy głównie w nocy. Naukowcy podkreślają, by w trosce o dobrostan zwierząt nie lekceważyć znaczenia snu. Jest to obecnie gorący temat badawczy i może mieć długoterminowy wpływ na zarządzanie stadem w nadchodzących latach.

Journal of Diary Science

Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowy dłużej poleżą, gdy mają miękko

Krowy spędzają zdecydowanie więcej czasu leżąc na powierzchniach miękkich. Kiedy zmuszone są do odpoczynku na twardym podłożu (szczególnie na betonie) ich czas leżenia skraca się.

czytaj więcej

Czy wysokowydajny HF nadaje się pod uwięziówkę?

Nie chciał budować nowej obory wolnostanowiskowej za miliony złotych, tylko wykorzystać tę istniejącą, a więc starą uwięziówkę. Jednocześnie Wiesław Jakus wyznaczył sobie ważny cel, a mianowicie ulżenie na tyle ile jest to możliwe wysokowydajnemu hf-owi w warunkach uwięziowych.

czytaj więcej

Jak długo powinny żyć krowy?

Dyskusja dotycząca wieku krów mlecznych nabiera tempa. Nie ulega jednak wątpliwości, iż zbyt wiele krów jest zbyt wcześnie brakowanych. Z ekonomicznego punktu widzenia, powinno się osiągnąć cztery laktacje przynajmniej w średniej stada. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)