Ceny mleka rosną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny mleka rosną

08.04.2022autor: Artur Puławski

Ceny mleka gwałtownie rosną w oczekiwaniu, że napięty rynek może zostać dotknięty dalszymi zakłóceniami w dostawach nawozów i pasz oraz presją inflacyjną po inwazji Rosji na Ukrainę.

Spada światowa produkcja mleka

Zła pogoda w Nowej Zelandii, USA i Australii w połączeniu z rosnącymi cenami gazu i zakłóceniami w łańcuchu dostaw spowodowanymi pandemią, już przed wojną wywierały presję na producentów mleka u pięciu największych eksporterów. Łączna produkcja mleka w Nowej Zelandii (która kontroluje 35% światowego eksportu), UE, Australii, USA i Argentynie spadła o 1,7% w styczniu w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym w Nowej Zelandii i Australii odnotowano spadki o ponad 6%.

Wojna w Ukrainie znacząco wpłynęła na rynek mleka

Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie 24 lutego br. ceny najważniejszych produktów jeszcze bardziej wzrosły. Bezwodny tłuszcz mleczny, podstawowy produkt, 15.03 osiągnął rekordową cenę 7111 dolarów za tonę, według indeksu Global Dairy Trade, który monitoruje ceny produktów mlecznych w Nowej Zelandii. Pełne mleko w proszku osiągnęło w tym miesiącu swój ośmioletni szczyt. Nowozelandzka firma Fonterra, największy eksporter produktów mlecznych na świecie, oświadczyła, że płaci rolnikom o 30% więcej za mleko niż rok temu i przewiduje dalszy wzrost cen.

Chociaż to przetwórcy mleka i firmy spożywcze ponoszą największe koszty, ale i konsumenci prawdopodobnie będą musieli stawić czoła wzrostowi cen. Inwazja Rosji na Ukrainę zwiększy koszty produkcji mleka, ponieważ oba kraje są czołowymi eksporterami nawozów azotowych i pszenicy, która obok kukurydzy i soi jest ważną paszą dla bydła.

Artur Puławski
Zdjęcie: Unsplash

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 2/2022 na str. 6. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
autor Artur Puławski

Artur Puławski

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

Analityk rynku mleczarskiego, współpracuje z redakcjami Tygodnika Poradnika Rolniczego, czasopisma "Elita Dobry Hodowca" oraz portalem mleko24.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy z Podlasia zainwestowali w nową halę udojową. 100 krów doją w 1 godzinę

– Znaczące zwiększenie produkcji mleka w naszym gospodarstwie miało miejsce dopiero w ubiegłym roku. I nie byłoby to możliwe, gdyby nie inwestycja w nową oborę, która została oddana do użytku w 2020 roku – poinformował Tomasz Laskowski, dodając, iż motorem tych zmian było przede wszystkim dążenie do rozwoju gospodarstwa i niewątpliwie współpraca z jednym z liderów polskiego mleczarstwa, jakim jest OSM w Piątnicy.

czytaj więcej

Ceny obornika, gnojowicy, słomy, siana i sianokiszonki poszły w górę. O ile?

Rosną ceny słomy, siana i obornika. Ile kosztują pasze objętościowe i nawóz naturalny w poszczególnych województwach w Polsce? Jak sytuacja wygląda w Niemczech?

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)