Pomidory gruntowe zamiast pszenicy? Alternatywny płodozmian cieszy się coraz większą popularnością na dużych areałach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pomidory gruntowe zamiast pszenicy? Alternatywny płodozmian cieszy się coraz większą popularnością na dużych areałach

13.07.2023autor: Patrycja Bernat

Pomidory nie były dotychczas uprawiane na większych areałach Opolszczyzny w gruncie. Od tego roku to ma się zmienić, kosztem tradycyjnych upraw zbóż i rzepaku, których opłacalność drastycznie spadła. Kilkunastu rolników z powiatu oleskiego posadziło pomidory w polu. A ma ich być więcej, o czym można się było przekonać podczas pierwszego spotkania pomidorowego zorganizowanego na polach RSP Gronowice wspólnie z firmą Jamar.

Firma Jamar dostarcza rośliny do rozsady i zapewnia maszyny do zbioru. Opłacalność uprawy pomidorów zaczyna się od plonu powyżej 30 t/ha, a rolnicy szacują, że w tym roku zbiorą od 60 do stu ton z hektara. W przyszłym roku w okolicy ma być uprawiane kilkaset hektarów pomidorów i co roku plantacji będzie przybywać.





— Znajdujemy się w miejscowości Gronowice, organizujemy razem z firmą Jamar pierwsze w południowej Polsce spotkanie pomidorowe, organizujemy to spotkanie po to, żeby zachęcić innych rolników do uprawy tego warzywa. Zajmujemy się produkcją roślinną, głównie zboża, jęczmień browarny, jary i ozimy, na mniejszym areale uprawiamy rzepak, pszenice. Mamy w uprawach również soję. W dużym areale to jest około 20%, uprawiamy groszek zielony też dla firmy Jamar i też rośliny poplonowe jak gryka czy facelia — mówi Roland Szulc, prezes RSP Gronowice — mamy posadzony pomidor gruntowy na swoich polach, na areale 3,5 ha.
Jak zaznaczył Maciej Wita, agromanager w Zakładzie Produkcji Spożywczej Jamar, spotkanie ma na celu promocję uprawy pomidora gruntowego, przemysłowego.

r e k l a m a

— Dotychczas pomidory do firmy Jamar przyjeżdżały z innych baz pomidorowych w Polsce, głównie z Wielkopolski i dalej będą jeździć, ale wraz z rozwojem firmy i większym zapotrzebowaniem surowcom, firma Jamar potrzebuje więcej pomidora, stąd pomysł na stworzenie nowej bazy surowcowej — mówi Wita. 

Co o uprawie pomidora myślą rolnicy?

— Jest to pierwszy rok, pomysł przyszedł znienacka. Nigdy wcześniej nie sądziłem, że będziemy uprawiać pomidora, jednak że okres zimowy tego roku, czy też wiosenny, to czas przemyśleń, mieliśmy jeszcze zapasy zbożowe z tamtego roku, których nie dało nam się sprzedać, wtedy padło hasło, czy nie chcemy uprawiać pomidora. Zadzwoniliśmy do naszego prowadzącego Macieja, podaliśmy areał i tak się zaczęło. Myślę, że w tych czasach należy próbować różnych ścieżek dochodowych, zboża na dzień dzisiejszy są nieopłacalne –mówi  Kamil Prochota rolnik z Jam. 



Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
Tekst: Bernat Patrycja
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Pszczoły nie tylko na miód - alternatywa dla upraw rolniczych

W myśl porzekadła – nie warto kopać się z koniem – Justyna i Jacek Bednarkowie zawierzyli pszczołom, rezygnując z nierentownych upraw rolniczych w 8-hektarowym gospodarstwie. Podobne doświadczenia mają także państwo Smakulscy. Okazuje się, że pszczoły nie tylko dają miód, ale także inne możliwości zarobkowania.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Polska wołowina jedzie do Chin – jakie wymagania dot. kontroli i kwarantanny oraz jakości mięsa?

Polska wołowina pojedzie do Państwa Środka, jednak musi spełnić wymagania chińskich władz zgodnych z przepisami ustawowymi i wykonawczymi oraz rozporządzeniami Głównego Urzędu Celnego Chińskiej Republiki Ludowej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP w sprawie kontroli, kwarantanny i wymagań weterynaryjnych importowanej wołowiny.

czytaj więcej

Jak zwiększyć opłacalność produkcji? – Dni Pola HR Strzelce i BASF

21 czerwca odbyły się Dni Pola w Hodowli Roślin Strzelce. Organizatorem spotkania była Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR wraz z firmą BASF Polska Sp. z o.o. w Strzelcach. Podczas spotkania przedstawiono rozwiązania z zakresu ochrony roślin. Nowe preparaty z portfolio BASF do ochrony zbóż i rzepaku, które na rynku pojawią się w 2024 roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)