Zaprawionemu rzepakowi pchełki nie podskoczą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaprawionemu rzepakowi pchełki nie podskoczą

23.08.2021autor: Marek Kalinowski

W ostatnich latach jesień i presja szkodników rzepaku zmuszały plantatorów do wykonywania nawet trzech zabiegów insektycydowych. Sytuacja jest zdecydowanie lepsza, bo są na rynku insektycydy, ale przede wszystkim zaprawy insektycydowe ograniczające szkodniki (Lupimosa 625 FS, Buteo Star), czy też biologiczna zaprawa Integral Pro.

Żer pchełek ziemnych zahamowuje rozwój rośliny

Pchełki ziemne jako pierwsze atakują rzepak w fazie liścieni wygryzając w nich otworki. Powodowane przez nie małe uszkodzenia i nawet mała ich presja powodują przyhamowanie wzrostu roślin, wnikanie przez uszkodzenia sprawców chorób grzybowych, zmniejszenie zimotrwałości roślin i opóźniony start uszkodzonych plantacji wiosną.

Wśród pchełek ziemnych wg opisu w publikacjach IOR – PIB w Poznaniu wyróżnić możemy pchełkę czarną (jednolicie czarna), czarnonogą (błyszczące zabarwienie od seledynowoniebieskiego do metalicznie zielonego), falistosmugą (przedplecze czarne i żółte paski na pokrywach) i smużkowaną (przedplecze czarne, a na czarnych pokrywach posiada po 1 żółtym pasku).

Szkodliwe są osobniki dorosłe, a jedynie larwy pchełki smużkowanej minują blaszkę liściową. Larwy pozostałych gatunków żerują na korzeniach. W sierpniu i wrześniu chrząszcze przelatują na samosiewy rzepaku i tam czekają na wschody nowych plantacji.

r e k l a m a

Pchełka rzepakowa wygryza i szkieletuje liście

Pchełka rzepakowa jest zdecydowanie większa (ok. 4 mm) od pchełek ziemnych (2–3 mm). Jest metalicznie lśniąca z zielonkawym lub niebieskawym połyskiem, a dzięki rozbudowanej trzeciej parze odnóży, doskonale skacze. Roślinami żywicielskimi oprócz rzepaku są przede wszystkim kapustowate uprawne: kapusta, brokuł, brukiew, rzepa ścierniskowa, jak też chwasty: gorczyca polna, rzodkiew świrzepa i tobołki polne.

Typowymi objawami żerowania pchełki rzepakowej jesienią są widoczne na liścieniach i liściach wygryzione otwory i szkieletowanie liści. Zdecydowanie groźniejsze są uszkodzenia wyrządzane przez młode larwy. Drążą one korytarze w ogonkach liściowych, nerwach liści i pędach. Larwy pchełki rzepakowej mogą żerować nawet pod okrywą śniegu.

Jak prezentuje się lista insektycydów zwalczających pchełkę?

Listę insektycydów zarejestrowanych do zwalczania pchełek po przekroczeniu progów szkodliwości można odszukać na stronie internetowej MRiRW. Takich środków na bazie: acetamiprydu, cypermetryny, deltametryny, alfa-cypermetryny i lambda-cyhalotryny jest sporo.

Progiem szkodliwości pchełek ziemnych jest 1 chrząszcz na 1 metr bieżący rzędu. Obserwacje pchełek ziemnych prowadzimy zaraz po wschodach rzepaku (BBCH 10–15).

Progiem szkodliwości pchełki rzepakowej są 3 chrząszcze na 1 metr bieżący rzędu. Obserwacje pchełki rzepakowej prowadzimy we wrześniu i w październiku (BBCH 12–19). 

Zagrożenie rzepaku ozimego pchełkami ziemnymi rośnie, gdy jego siew ma miejsce po suchym i upalnym lecie. Z działań agrotechnicznych osłabiających presję pchełek ziemnych można wskazać poprawną uprawę gleby, izolację przestrzenną od kapustowatych, wczesny siew. W warunkach sprzyjających pojawieniu się pchełek zaleca się zwiększenie normy wysiewu rzepaku.

Rzepak już w fazie liścieni zagrożony jest żerowaniem osobników dorosłych pchełek ziemnych, a po ich ataku na nieco większe rośliny nalatuje pchełka rzepakowa. Objawem ich obecności są podziurawione liścienie i liście rzepaku

  • Rzepak już w fazie liścieni zagrożony jest żerowaniem osobników dorosłych pchełek ziemnych, a po ich ataku na nieco większe rośliny nalatuje pchełka rzepakowa. Objawem ich obecności są podziurawione liścienie i liście rzepaku

Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Po wysiewie rzepaku czas na lustrację szkodników

Podejmowanie decyzji o ewentualnych zabiegach insektycydowych powinny być przemyślane i uzasadnione ekonomicznie na podstawie progów szkodliwości. Najlepszą metodą oceny zagrożenia, bo tanią i ogólnie dostępną, jest ustawianie na polach żółtych naczyń albo tablic lepowych i obserwacje odłowionych szkodników.

czytaj więcej

Przez wirusa żółtaczki rzepy trzeba było zaorać rzepak. Jak walczyć z TuYV?

Ostatnie sezony pokazały, że ciepła jesień i masowe naloty mszyc mogą się przyczynić do dużych strat w plonach rzepaku. Powodem strat i problemów był wirus żółtaczki rzepy (Turnip yellow virus, TuYV). Czy w tym roku można spodziewać zagrożenia żółtaczki rzepy?

czytaj więcej

Mszyce infekcyjne pojawiają się po upalnych latach

Mszyce powodują może niewielkie uszkodzenia mechaniczne, ale ich prawdziwa szkodliwość związana jest z roznoszeniem chorób wirusowych. Im cieplejsze są lata, tym populacja mszyc i przede wszystkim ilość tzw. mszyc infekcyjnych gwałtownie rośnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)