Zaprawa od Syngenty to duża szansa dla ochrony soi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaprawa od Syngenty to duża szansa dla ochrony soi

29.02.2020autor: Marek Kalinowski

Po nieodnowieniu zatwierdzenia dla substancji czynnej tiuram, nasiona soi zostały bez ochrony. Na rynku pojawiła się nisza dotycząca ochrony nasion soi, ale gatunek ten odzyskał  szansę na ochronę dzięki rozszerzonej rejestracji zaprawy Maxim 025 FS firmy Syngenta.

Maxim 025 FS jest bezpieczny dla roślin przy zwalczaniu chorób

Maxim 025 FS, od niedawna zarejestrowany właśnie w soi, ma szeroką rejestrację pozwalającą na zaprawianie nie tylko zbóż, ale i nasion: grochu, fasoli, bobiku, łubinu, peluszki, soczewicy, ciecierzycy czy słonecznika. Jest to bardzo skuteczna zaprawa o szerokim spektrum zwalczanych chorób grzybowych, w tym m.in. zgorzeli siewek.

r e k l a m a
Substancja czynna zawarta w preparacie jest pochodną naturalnego antybiotyku i zapewnia skuteczność zwalczania chorób przy całkowitym bezpieczeństwie dla rośliny uprawnej. Dodatkowo zastosowana w zaprawie formuła M gwarantuje szybkie i precyzyjne pokrycie ziarniaków, eliminując ryzyko ich sklejania i minimalizując osypywanie się zaprawy. Tym samym zapewnia nie tylko skuteczną ochronę przed chorobami odglebowymi, ale także szybsze wschody i dobre przezimowanie roślin. Obecnie Maxim 025 FS to jedyna zaprawa na polskim rynku, którą można stosować w soi.

Soja jest uważana za roślinę w naszych warunkach odporną na choroby. Zmienia to oczywiście rosnący areał jej uprawy. Może być atakowana m.in. przez purpurową cerkosporiozę soi, brązową plamistość liści, askochytozę i inne agrofagi
  • Soja jest uważana za roślinę w naszych warunkach odporną na choroby. Zmienia to oczywiście rosnący areał jej uprawy. Może być atakowana m.in. przez purpurową cerkosporiozę soi, brązową plamistość liści, askochytozę i inne agrofagi

Grzyby patogeniczne niebezpieczne dla nasion soi

Większość grzybów patogenicznych, mogących porażać soję przenoszonych jest z nasionami. W warunkach Polski są to przede wszystkim grzyby należące do rodzajów: Alternaria, Ascochyta, Colletotrichum, Fusarium, Phomopsis, Perenospora i Sclerotinia. Rejestracja zaprawy Maxim 025 FS jest zatem doskonałą informacją dla producentów soi. Ochrona przed chorobami jest ważna, ale też należy pamiętać, że bardzo ważną czynnością przed siewem jest także zaszczepienie materiału siewnego bakteriami brodawkowymi.

To zdjęcie archiwalne, bo zaprawa Maxim 025 FS nadaje nasionom zaprawionym barwę czerwoną. Nasiona na zdjęciu (z lewej) są zaprawione wg technologii FIX FERTIG firmy Saatbau, która w sposób fabryczny szczepi je bakteriami brodawkowymi. Dokładniej mówiąc – zielonkawa barwa nasion wynika z technologii otoczkowania bakteriami brodawkowymi wraz z klejem, który pełni również funkcję środka konserwującego i chroni szczepionkę przed działaniem promieni słonecznych

  • To zdjęcie archiwalne, bo zaprawa Maxim 025 FS nadaje nasionom zaprawionym barwę czerwoną. Nasiona na zdjęciu (z lewej) są zaprawione wg technologii FIX FERTIG firmy Saatbau, która w sposób fabryczny szczepi je bakteriami brodawkowymi. Dokładniej mówiąc – zielonkawa barwa nasion wynika z technologii otoczkowania bakteriami brodawkowymi wraz z klejem, który pełni również funkcję środka konserwującego i chroni szczepionkę przed działaniem promieni słonecznych
    Marek Kalinowski
    Zdjęcia: Marek Kalinowski, Pixabay
    autor Marek Kalinowski

    Marek Kalinowski

    Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

    <p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Czy uprawa soi to przyszłość polskiego rolnictwa?

    – Soja uprawiana na glebach utrzymanych w wysokiej kulturze i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, to przyszłość polskiego rolnictwa – przekonuje Tadeusz Solarski, wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Ta wysokobiałkowa roślina produkowana w Polsce, wolna od GMO, jest alternatywą dla sprowadzanych z Ameryki Południowej komponentów paszowych bazujących na roślinach modyfikowanych genetycznie.

    czytaj więcej

    "Zestaw Mocy" do walki z chwastami w zbożach od Innvigo

    Ponad 40 produktów w portfolio, pełne technologie ochrony głównych upraw rolniczych, preparaty dla plantatorów owoców i warzyw, unikalne, wieloskładnikowe rozwiązania, sprzedaż w 11 krajach, ponad 10 milionów hektarów chronionych środkami INNVIGO.

    czytaj więcej

    Programy Osadkowskiego na wiosnę

    Ochrona i wzmacnianie rzepaku oraz pszenicy, kondycjonowanie wody, resztki pożniwne, przyszłość rolnictwa w Polsce – to tylko niektóre tematy konferencji dla rolników przygotowanej przez spółkę Osadkowski-Cebulski w Legnicy.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)