Zaprawa nasienna to skuteczna ochrona przed chorobami zbóż
Armia bardzo groźnych chorób odnasiennych i odglebowych zagraża zbożom na starcie ich rozwoju. Jedyną skuteczną ochronę w tym przypadku zapewnia dobra zaprawa i prawidłowe zaprawianie ziarna siewnego. W jaki sposób?
Zbożom zagrażają choroby odglebowe i odnasienne
O jakich sprawcach chorób mowa? Choroby odglebowe zbóż, to zgorzel podstawy źdźbła i pałecznica zbóż i traw. Pasiastość liści jęczmienia, głownia pyląca, źdźbłowa i zwarta, śnieć cuchnąca i gładka to choroby odnasienne. Zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa oraz śnieć karłowa również mogą być zawleczone z materiałem siewnym, ale też mogą czekać na zboża w glebie.
Zaprawa nasienna ograniczy rozwój chorób odglebowych i odnasiennych
Wymienione choroby możemy ograniczyć tylko zaprawami nasiennymi. Poza tym podziałem – odglebowe i odnasienne, należy zaznaczyć, że z chorób odnasiennych trudno jest rozprawić się z tymi, które porażają i zasiedlają zarodki ziarniaka (głownia pyląca, zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa).
Na plewach i warstwie zewnętrznej ziarniaka czekać może śnieć cuchnąca, gładka i karłowa, głownia zwarta i źdźbłowa, septorioza siewek, fuzaryjna zgorzel siewek i pleśń śniegowa.
Bruzda wzdłuż ziarniaka pomaga ukryć się grzybom
Te wskazane miejsca, w których ukrywają się sprawcy chorób są newralgiczne, bo ciężko do nich dotrzeć z zaprawą przy prostej, gospodarskiej metodzie zaprawiania. Dlatego ważne jest dobre wyczyszczenie, a najlepiej także odpylenie ziarniaków przed zaprawianiem. Dodam, że nawet dokładnie odpylone ziarniaki cechuje budowa utrudniająca dotarcie zaprawy. To bruzda wzdłuż ziarnika oraz owłosiona bródka, najmocniej rozwinięta na ziarniakach pszenicy.
Pamiętajmy przed jesiennymi siewami, że wiele z grzybów odglebowych i odnasiennych zbóż rozwija się wewnątrz tkanek przez cały okres ich rozwoju, ale objawy chorobowe stają się widoczne dopiero w okresie kłoszenia. Niestety, wielu tych chorób nie ograniczymy zabiegami nalistnymi, a tylko zaprawami. W najbliższych wydaniach tygodnika "Tygodnika Poradnika Rolniczego" będziemy przypominać biologię najważniejszych chorób zbóż, które możemy ograniczyć zaprawami.
Marek Kalinowski
Zdjęcie: arch.red.
Marek Kalinowski
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”
<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>
Najważniejsze tematy