Zaprawa nasienna to skuteczna ochrona przed chorobami zbóż
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaprawa nasienna to skuteczna ochrona przed chorobami zbóż

02.08.2021autor: Marek Kalinowski

Armia bardzo groźnych chorób odnasiennych i odglebowych zagraża zbożom na starcie ich rozwoju. Jedyną skuteczną ochronę w tym przypadku zapewnia dobra zaprawa i prawidłowe zaprawianie ziarna siewnego. W jaki sposób?

Zbożom zagrażają choroby odglebowe i odnasienne

O jakich sprawcach chorób mowa? Choroby odglebowe zbóż, to zgorzel podstawy źdźbła i pałecznica zbóż i traw. Pasiastość liści jęczmienia, głownia pyląca, źdźbłowa i zwarta, śnieć cuchnąca i gładka to choroby odnasienne. Zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa oraz śnieć karłowa również mogą być zawleczone z materiałem siewnym, ale też mogą czekać na zboża w glebie.

r e k l a m a

Zaprawa nasienna ograniczy rozwój chorób odglebowych i odnasiennych

Wymienione choroby możemy ograniczyć tylko zaprawami nasiennymi. Poza tym podziałem – odglebowe i odnasienne, należy zaznaczyć, że z chorób odnasiennych trudno jest rozprawić się z tymi, które porażają i zasiedlają zarodki ziarniaka (głownia pyląca, zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek, pleśń śniegowa).

W okrywie owocowo-nasiennej słabych punktów szuka natomiast bardzo groźna pasiastość liści jęczmienia oraz zgorzel siewek, fuzaryjna zgorzel siewek i pleśń śniegowa.

Na plewach i warstwie zewnętrznej ziarniaka czekać może śnieć cuchnąca, gładka i karłowa, głownia zwarta i źdźbłowa, septorioza siewek, fuzaryjna zgorzel siewek i pleśń śniegowa.

Bruzda wzdłuż ziarniaka pomaga ukryć się grzybom

Te wskazane miejsca, w których ukrywają się sprawcy chorób są newralgiczne, bo ciężko do nich dotrzeć z zaprawą przy prostej, gospodarskiej metodzie zaprawiania. Dlatego ważne jest dobre wyczyszczenie, a najlepiej także odpylenie ziarniaków przed zaprawianiem. Dodam, że nawet dokładnie odpylone ziarniaki cechuje budowa utrudniająca dotarcie zaprawy. To bruzda wzdłuż ziarnika oraz owłosiona bródka, najmocniej rozwinięta na ziarniakach pszenicy.

Pamiętajmy przed jesiennymi siewami, że wiele z grzybów odglebowych i odnasiennych zbóż rozwija się wewnątrz tkanek przez cały okres ich rozwoju, ale objawy chorobowe stają się widoczne dopiero w okresie kłoszenia. Niestety, wielu tych chorób nie ograniczymy zabiegami nalistnymi, a tylko zaprawami. W najbliższych wydaniach tygodnika "Tygodnika Poradnika Rolniczego" będziemy przypominać biologię najważniejszych chorób zbóż, które możemy ograniczyć zaprawami.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: arch.red.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowy biofungicyd do walki z chorobami grzybowymi i bakteryjnymi

Europejski Urząd Patentowy przyznał firmie Futureco Bioscience (wchodzącej w skład grupy kapitałowej, do której należy Sumi Agro Poland) patent na komercyjne wykorzystanie szczepu bakterii Pseudomonas putida B2017. Jest on nową ekologiczną bronią przeciwko wielu chorobom roślin uprawnych.

czytaj więcej
Publikacja specjalna

Zainwestuj w nasiona rzepaku najwyższej jakości!

Kończący się sezon gospodarczy 2020/2021 producenci rzepaku zapamiętają na długo. Rekordowe ceny skupu czarnych nasion przyniosły tym, którzy zebrali wysokie plony w 2020 roku dobry zysk. A wysokie plony można osiągnąć m. in. stosując nasiona najwyższej jakości.

czytaj więcej

Czy zboża i trzcina wyprą uprawę buraków cukrowych?

Powierzchnia zasiewów buraków cukrowych w Polsce wynosi około 250 tys. ha, czyli na poziomie bardzo zbliżonym do ubiegło­rocznej. Po uwolnieniu rynku cukru sytuacja unijnych, w tym polskich, producentów buraka jest bardzo mocno uzależniona od tego, co dzieje się na globalnym rynku cukru. Jego ceny nie biją tam takich rekordów, jak zbóż czy rzepaku. Jeśli jednak buraki nie zdrożeją, a zboża nie stanieją, bez wątpienia buraki będą wypadać z płodozmianu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)