Yara chce produkować nawozy bez wykorzystania gazu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Yara chce produkować nawozy bez wykorzystania gazu

22.01.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Norweskie przedsiębiorstwo Yara chce produkować nawozy bez korzystania z gazu ziemnego, wolne od jakichkolwiek paliw kopalnych. Mają być wytwarzane przy użyciu energii odnawialnej.

Kluczowa dla sukcesu nawozów zielonych jest współpraca

Dzięki współpracy Yara i Lantmännen, wiodącej spółdzielni rolniczej w północnej Europie, będą produkowały tzw. "zielone nawozy" przy użyciu energii odnawialnej. 

Testowa współpraca komercyjnej opłacalności zielonych nawozów obu firm rozpoczęła się w 2019 roku. Teraz obie spółki podpisały umowę handlową, dzięki której od 2023 roku zielone nawozy będą produkowane przez Yara i sprzedawane przez Lantmännen w Szwecji.

Yara opracowała szereg projektów dotyczących produkcji nawozów bez gazu, które będą realizowane w Norwegii, Holandii i Australii. Dodatkowo spółka aktywnie pracuje nad rozszerzeniem działalności związanej z czystym amoniakiem.

r e k l a m a

Kluczowa dla sukcesu nawozów zielonych jest współpraca

Prezes Yara Svein Tore Holsether podkreśla, że wprowadzenie nawozów zielonych na rynek przyczyni się do dekarbonizacji łańcucha wartości żywności. Uważa, że współpraca z Lantmännen, to krok w kierunku zmian w systemie żywnościowym na świecie, które się dokonują na bazie porozumienia paryskiego.

Także dla Lantmännen produkcja i stosowanie nawozów zielonych jest ważnym krokiem w kierunku działania na rzecz neutralnego dla klimatu rolnictwa. Partnerstwo obu firm pozwoli na nadążanie za popytem na produkty zrównoważone.

Rolnikom będzie się coraz bardziej opłacać działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju

Nawozy zielone wyprodukowane w ramach partnerstwa Yara i Lantmännen, będą dostępne w ramach programu Lantmännen Climate & Nature, który zwiększa opłacalność stosowania praktyk zrównoważonych przez rolników. W stosowanym przez spółdzielnię kierunku działalności od pola do stołu, łańcuch dostaw będzie skrócony o zaprzestanie stosowania paliw kopalnych w trakcie produkcji żywności.

Współpraca Yara i Lantmännen oprócz produkcji nawozów zielonych dotyczy także:

  • zmniejszenia śladu węglowego rolnictwa w ogóle,
  • nowych rozwiązań w zakresie nawożenia upraw,
  • innowacyjnych praktyk rolniczych,
  • stosowania nowatorskich rozwiązań cyfrowych.

Yara już teraz jest wiodącym europejskim producentem nawozów, których ślad węglowy jest 50–60 proc. mniejszy niż nawozów dostarczanych spoza UE. Jest to możliwe dzięki stosowaniu technologii BAT – najlepszych dostępnych technik, które realnie przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w czasie produkcji nawozów. Od 2023 roku sald węglowy nawozów produkowanych przy wykorzystaniu OZE będzie mniejszy nawet o 80–90 proc.

Kolejne badania norweskiego przedsiębiorstwa opierają się na wykorzystywaniu składników odżywczych pochodzących z recyklingu i dalszą poprawę efektywności energetycznej swoich zakładów produkcyjnych.

Climate & Nature to program Lantmännen, który obejmuje konkretne środki mające na celu zmniejszenie wpływu upraw na klimat i zwiększenie bioróżnorodności, realizowane przez zakontraktowanych rolników w ich własnych gospodarstwach. Dzięki temu od 2015 roku Lantmännen zmniejszył ślad węglowy upraw pszenicy o 30 proc.

Dzięki temu programowi Lantmännen zmniejszyło ślad klimatyczny związany z uprawą pszenicy nawet o 30 procent od 2015 roku. Uwzględniając zielone nawozy w programie, wpływ na klimat zmniejszy się jeszcze bardziej o 20 punktów procentowych.

W jaki sposób przełoży się ta współpraca na ceny nawozów, czas pokaże.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie informacji prasowej Yara

Zdjęcia: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Będą dopłaty do nawozów. Na ile mogą liczyć rolnicy?

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że w związku z wysokimi cenami nawozów KE przygotowuje pomoc dla rolników. Jak ma wyglądać to wsparcie? 

czytaj więcej

Dodatkowe 140 mln zł dla rolników na dopłaty do nawozów

Senat opowiedział się za uwzględnieniem w budżecie państwa dopłat do nawozów i rekompensat dla poszkodowanych przez bankrutujące punkty skupu. Na ten cel miałoby zostać przeznaczone łącznie 640 mln zł.

czytaj więcej

"Grozi nam zapaść w produkcji żywności". PSL i Agrounia wspólnie apelują ws. nawozów

Liderzy PSL i AgroUnii wspólnie zaapelowali do rządu o obniżenie cen nawozów. – W tym roku może dojść do zapaści w produkcji żywności – ocenił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)