Uprawa kukurydzy pod folią – jaki plon, koszt i jaki zysk?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa kukurydzy pod folią – jaki plon, koszt i jaki zysk?

06.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Uprawa kukurydzy w dobie zmian klimatycznych, pogodowych anomalii i związanego z tym olbrzymiego ryzyka produkcji staje się coraz trudniejsza. Ryszard Maj ze wsi Klępsk (pow. zielonogórski, gm. Sulechów) próbuje pokonać tego rodzaju trudności wprowadzając nowatorską w Polsce technologię uprawy kukurydzy pod folią.

Z artykułu dowiesz się

  • Na jakie zyski można liczyć z kukurydzy uprawianej pod folią ?
  • Jak uprawiać kukurydzę pod folią ?
  • Jakie są zalety uprawy kukurydzy pod folią ?
200 hektarów zasiał i zebrał stosując taką właśnie metodę w ubiegłym roku. W tym roku zwiększył areał uprawy do 220 ha. Już pierwszy rok przemysłowej uprawy dobrze wróży na przyszłość, chociaż efekty ekonomiczne pozostawiają na razie wiele do życzenia.

W zeszłym roku kukurydza siana pod folią dała większe plony od tradycyjnie zasianej kukurydzy

Ryszard Maj korzysta z technologii irlandzkiej firmy SAMCO System, która jest sprawdzana w Polsce, ale tylko na niewielkich areałach.

r e k l a m a
Z prób na małych areałach, jakie przeprowadzano w północnych rejonach Polski w okolicach Torunia wynika, że plony w tej technologii sięgają 18–20 ton z hektara. To już dobre efekty pozwalające w nią inwestować. A w czasie prób u mnie różnica między tradycyjną metodą uprawy a nową pod folią wynosiła kilka ton – relacjonuje rolnik. I dodaje: – W ubiegłym roku przy suszy, plony kukurydzy sianej tradycyjnie, czyli po 15 kwietnia sięgały poziomu 6 – 6,5 tony z ha mokrego ziarna. Zaś plony kukurydzy sianej pod folią na przełomie marca i kwietnia wypadły dużo lepiej, bo było to nawet 9,5 tony z hektara.

Zdaniem rolnika, to znacząca różnica, która pozwala na osiągnięcie zysku. Jednak koszty siewu w nowym systemie są też dużo wyższe. W jego gospodarstwie to około 1100 zł na ha, co ma ogromny wpływ na osiągany z hektara zysk. Technologia uprawy kukurydzy pod folią wydaje się stosunkowo prosta. Wystarczy do niej zaledwie kilka maszyn i pięć przejazdów (włącznie ze zbiorem), co wyraźnie ogranicza wydatki na paliwo. Znacząco pomaga w tym trzyrzędowy siewnik, ale to jeden z większych wydatków inwestycyjnych, gdyż kosztował 250 tys. zł.

Uprawa kukurydzy pod folią może za kilka lat stać się sposobem na zmiany klimatyczne
  • Uprawa kukurydzy pod folią – jaki plon, koszt i jaki zysk

Folia chroni rośliny przed przymrozkami

Jesienią robię tradycyjną orkę głęboką, gdzie przeoruję gnojowicę z ferm do 40 m3 na hektar, bo na polu zostają resztki pożniwne. Daje to bardzo dobre warunki do tworzenia próchnicy. Sieję kukurydzę w monokulturze, bo to moje najlepsze stanowiska – wyjaśnia producent. – Na wiosnę stosuję aktywny agregat uprawowy na głębokość około 15 cm. Jak jest mokro, to trzeba nieco głębiej, a jak sucho, to trochę płyciej, aby jak najmniej przesuszać glebę.

Po wykonanych uprawkach na pole wyjeżdża siewnik, który wykonuje kilka zadań jednocześnie włącznie z siewem kukurydzy (rozstaw 75 cm, 82 tys. ziarna/ha).Jednocześnie podsiewa nawozy startowe z zestawu firmowego SAMCO w ilości 20 kg/ha, od razu też prowadzi opryski na chwasty (Lumax 4 l/ha, także w międzyrzędziach) i na koniec rozkłada biodegradowalną folię, którą jednocześnie precyzyjnie nakłuwa, aby rośliny miały dostęp powietrza.

Na tym w zasadzie kończy się uprawa, bo jak podkreśla rolnik, podawane są jeszcze tylko standardowe nawozy NPK w ilości do 400 kg/ha. Folia w sierpniu jest praktycznie rozłożona, napowietrza się, słońce ją neutralizuje, rozpuszcza i nie ma po niej śladu.Ale to tylko jeden z plusów nowego rozwiązania.

Pod folią ziemia się rozgrzewa, co więcej, zostaje w niej wilgoć. Dzięki temu, że tworzy się pod nią specjalny mikroklimat, trochę tak jak w szklarni. A otwory w folii pozwalają na wymianę gazową i regulację temperatury przez pierwsze 6 tygodni. Co też niezwykle ważne w początkowym okresie, folia chroni rośliny przed przymrozkami. Dzięki temu stosunkowo szybko wschodzą. Kukurydza przez folię przebija się w okresie ósmego, dziesiątego liścia, to jest około 15 maja. A jak się już przebije, to idzie błyskawicznie do góry, wtedy dostaje oprysk wzmacniający w postaci makro- i mikroelementów – wyjaśnia Ryszard Maj. – Przy zastosowaniu standardowej metody kukurydza kwitnie między 1 a 20 lipca, a u mnie w ubiegłym roku już ponad miesiąc wcześniej puściła wiechę (na początku czerwca) i mimo że przyszła susza, była na nią lepiej przygotowana, bo miała prawie dwa metry wysokości.

Ryszard Maj prowadzi gospodarstwo rodzinne z żoną i trzema synami na powierzchni 1400 ha, gdzie uprawia ziemniaki, cebulę, buraki czerwone, cykorię, buraki cukrowe, rzepak, pszenicę i kukurydzę. To jedna forma dywersyfikacji dochodów. Druga, to wprowadzenie gospodarki magazynowej oraz młyna. Rolnik uprawia w większości na gruntach klasy III i IV, w sporej części nawadnianych (około 300 ha). Ryszard Maj pozytywnie ocenia potencjał produkcyjny nowej technologii uprawy kukurydzy
  • Ryszard Maj prowadzi gospodarstwo rodzinne z żoną i trzema synami na powierzchni 1400 ha, gdzie uprawia ziemniaki, cebulę, buraki czerwone, cykorię, buraki cukrowe, rzepak, pszenicę i kukurydzę. To jedna forma dywersyfikacji dochodów. Druga, to wprowadzenie gospodarki magazynowej oraz młyna. Rolnik uprawia w większości na gruntach klasy III i IV, w sporej części nawadnianych (około 300 ha).Ryszard Maj pozytywnie ocenia potencjał produkcyjny nowej technologii uprawy kukurydzy 

Wiele zalet nowej technologii

Rolnik podkreśla, że wykorzystuje jedynie kwalifikowany materiał siewny, odmian FAO 300 do 380, jakie stosuje się na Węgrzech, w południowej Francji, Hiszpanii, Włoszech. Kolejne zalety nowej technologii to gwarancja wyższej temperatury pod folią, która umożliwia roślinom nie tylko wcześniejsze, ale i bardziej wyrównane wschody. Co ważne, w obecnym kryzysie wodnym, folia zatrzymuje w glebie wodę, bo ogranicza jej parowanie, a tę może wykorzystać roślina. To polepsza też działanie herbicydów doglebowych. Lepsze jest także wykorzystanie nawozów, bowiem rośliny mają silniejszy system korzeniowy, natomiast wyższa temperatura pozwala im na lepsze przyswajanie i wykorzystanie fosforu. Szacuje się, że przy temp. 13 st. C dostępne jest 31 proc. fosforu z fosforanu amonu, a przy 18 st. C aż 73 proc. Pozytywnym ekonomicznie skutkiem tej technologii jest możliwość wcześniejszego zbioru, który umożliwia rolnikowi szybszą sprzedaż po wyższych cenach.

Ubiegłoroczna kukurydza w tej technologii była ładna, ale susza nieco jej zaszkodziła. Jednak plon w tych warunkach 9,5 tony trzeba uznać za przyzwoity. Dużo więcej będziemy wiedzieć o tej metodzie dopiero za parę lat – zaznacza Ryszard Maj.

Rolnik już teraz wie, że może eliminować oprysk na omacnicę. W czerwcu, gdy pojawia się omacnica to roślina jest duża i silna. Wtedy jeśli nawet złoży jaja, to nie robi to już takiej szkody.


Artur Kowalczyk
Zdjęcia: Artur Kowalczyk
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kukurydza na ziarno - lista zalecanych odmian

Cechą pożądaną odmian ziarnowych jest szybkie oddawanie wody i niska wilgotność w czasie zbioru. Ważna jest mała podatność na osypywanie ziarna, czy tolerancja na fuzariozę kolb.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)