Strategie budowy żyzności gleby w gospodarstwach ekologicznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Strategie budowy żyzności gleby w gospodarstwach ekologicznych

10.01.2020autor:

Konferencję „Zarządzanie żyznością gleby w gospodarstwie ekologicznym” odbywającą się 26 listopada w LODR Końskowoli (pow. puławski), zakończyły trzy krótkie prezentacje dotyczące praktycznych zastosowań w rolnictwie ekologicznym.

Z artykułu dowiesz się

  • Co powinno poprzedzić planowanie nawożenia?
  • Jakie znaczenie ma pH w plonowaniu roślin?
  • Czym jest Czarna Kreda?
  • Jakie są zalety stosowania chelatów aminokwasowych w uprawie ekologicznej?

Konferencja w Końskowoli odbywała się pod patronatem „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Po przedstawionych w ostatnich relacjach ciekawych informacjach o znaczeniu krzemu oraz niezwykle ważnej próchnicy glebowej, dziś publikujemy ostatnią część relacji z tego wydarzenia.

r e k l a m a

Oceń zapotrzebowanie i dopiero działaj

Pierwszy w ostatniej grupie prelegentów mówił Paweł Saba, prezes Thorus AgroGroup.Zawsze zaczynamy od analizy i diagnozy gleby, ponieważ nie można stosować jakiegokolwiek nawożenia, bez uprzedniego sprawdzenia, jakie składniki i w jakich ilościach w glebie się znajdują. Przeprowadzamy analizy glebowe a następnie pomagamy zinterpretować właściwie wyniki. Wszystko po to, aby nie działać na ślepo, działać skutecznie, przy tym jak najmniejszym kosztem – wyjaśniał filozofię działania firmy zajmującej się doradztwem i dystrybucją Paweł Saba.

Po przeprowadzaniu badań i analiz, kolejnym krokiem jest dobór właściwych w danym przypadku narzędzi i strategii postępowania.

Celem jest zawsze użyźnienie gleby, poprawienie jej parametrów – mówił Saba. – Co do wspomnianych narzędzi, część z polecanych przez nas rozwiązań znajduje się już w wykazie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym, dostępnej na stronie internetowej IUNG Puławy – stwierdził. – Inne czekają na uzyskanie certyfikatu w ekologii.

Paweł Saba podkreślił, że podstawowym warunkiem skuteczności zastosowania narzędzi glebowych jest ustabilizowane pH. Jeśli z badań wynika, że trzeba je na danym stanowisku ustabilizować, to precyzyjne mapy zasobności pozwalają uniknąć kosztownych błędów. Posłużył się przykładem stanowiska, na którym stwierdzono mocno zróżnicowane pH.

W takiej sytuacji zastosowanie jednej, równej dawki nawozu wapniowego na całym stanowisku, może doprowadzić do jego przedawkowania tam, gdzie pH jest już wysokie i w konsekwencji do uwstecznienia fosforu w fosforan wapnia – przestrzegał.

Z kolei w przypadku rolnictwa konwencjonalnego, kierowanie się w ustalaniu strategii nawożenia precyzyjnymi mapami zasobności może pozwolić na elastyczne stosowanie dawek nawozów mineralnych, a tym samym, na poczynienie niemałych oszczędności.

Paweł Saba, prezes Thorus AgroGroup
  • Paweł Saba, prezes Thorus AgroGroup

Kreda, ale czarna

Jako kolejny, głos zabrał Marcin Portka, reprezentujący w LODR w Końskowoli markę Czarna Kreda. To producent jednego z „narzędzi”, o których wspominał jego przedmówca, czyli nawozu wapniowego, regulującego pH gleby. Rozpoczął od pokazania na slajdzie tzw. schodków Grzebisza, czyli schematu opracowanego przez prof. Witolda Grzebisza z UP w Poznaniu, zgodnie z którym właściwy odczyn gleby to drugi, zaraz po wodzie, konieczny warunek do optymalnego plonowania.

Odczyn pH wpływa również na kumulację i zatrzymywanie wody w glebie oraz na zasobność. Poprawia także strukturę gleby sprawiając, że jest bardziej gąbczasta – mówił Marcin Portka.

Następnie zaprezentował grafikę, obrazującą korelację zachodzącą między odczynem pH gleby a pobieraniem składników pokarmowych przez korzenie roślin uprawnych. Jak to wygląda w przypadku fosforu, który jest odpowiedzialny za przyrost części podziemnej rośliny?

Przy pH wynoszącym 4,5 przyswajalność fosforu przez rośliny wynosi 23%, w przypadku pH na poziomie 6 jest to 52% i dopiero przy pH wynoszącym 7 fosfor jest najlepiej przyswajalny – podkreślił prelegent.

Po tym wprowadzeniu Marcin Portka przekazał podstawowe informacje dotyczące nawozu Czarna Kreda, będącego na rynku od niedawna, bo od sierpnia 2019 roku.

Jest to typowy nawóz wapniowy, który odkwasza, ale też jest pożywką dla mikroorganizmów – rozpoczął tę część wystąpienia. – Czarna Kreda zawiera wapń w formie miękkiego, porowatego węglanu wapnia. To młoda kreda pojeziorna jest dużo bardziej reaktywna i lepiej wchodząca w kompleks sorbcyjny oraz reakcje z mikrobiolgią gleby niż znacznie starsze dolomity i skalne wapienie – przekonywał Marcin Portka. – Tym samym ta kreda jest bardziej przydatna w rolnictwie.

A dlaczego jest czarna?

Ponieważ zawiera domieszkę organicznego węgla brunatnego. Pokład tej czarnej kredy powstał nad złożem węgla brunatnego w centralnej Polsce – wyjaśniał Marcin Portka. – Produkt ten dopuszczony jest przez IUNG do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Jeśli chodzi o skład, to średnia zawartość tlenku wapnia wynosi 40%, co się przekłada na 71% węglanu wapnia. Zawartość węgla brunatnego wynosi od 7 do 19% – poinformował. – Nawóz ten zawiera też mikroelementy takie jak miedź, żelazo, cynk.

Jego dawkowanie jest uzależnione od wyników analiz gleby.

Stosujemy ten nawóz jako typowo odkwaszający, dodatkową korzyścią jest wprowadzanie do gleby węgla organicznego jako pożywkę dla bakterii, stymulując wytwarzanie próchnicy – przekonywał Marcin Portka.

Marcin Portka, reprezentujący Czarną Kredę
  • Marcin Portka, reprezentujący Czarną Kredę

Chelaty aminokwasowe w uprawie ekologicznej

Ostatnia głos zabrała Dorota Skrzyniecka, reprezentująca w Końskowoli firmę Biodevas. Omawiając preparaty tego producenta przeznaczone do wykorzystania w rolnictwie ekologicznym, znajdujące się w zestawieniu IUNG, skupiła się na chelatach aminokwasowych.

Aminokwasy są małymi cząsteczkami, które budują białka. Mają funkcję budulcową oraz energetyczną. W naszych preparatach wykorzystujemy jako wektor służący do przenoszenia mikroelementów – tłumaczyła.

Następnie Dorota Skrzyniecka omówiła mechanizm działania tego rozwiązania.

Roślina opryskana preparatem rozpoznaje aminokwas jako pożywienie. Pobiera go bardzo szybko, a pobierając zaciąga również cząsteczkę mikroelementu, która jest przyczepiona do tego aminokwasu. W ten sposób możemy uzyskać bardzo wysoki stopień pobierania mikroelementów podawanych roślinom. Są to cząsteczki bardzo małe i mobilne w roślinie. Dzięki temu docierają również do najmłodszych organów, owoców i do młodych liści. Aminokwasem stosowanym w naszych produktach jest prolina, którą pozyskujemy z ekologicznej pszenicy. Przykładem takiego właśnie produktu, o którym również była mowa w Końskowoli jest Olibio. Można go stosować nie tylko dolistnie, lecz także w fertygacji.

Dorota Skrzyniecka, reprezentująca w Końskowoli firmę Biodevas
  • Dorota Skrzyniecka, reprezentująca w Końskowoli firmę Biodevas
Krzysztof Janisławski
Zdjęcie główne: Archiwum TPR
Zdjęcia w tekście: Krzysztof Janisławski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak najlepiej dostarczać siarkę i magnez roślinom rolniczym?

Siarki zwykle brakuje, bo jej emisja przemysłowa do atmosfery i powrót do gleby za sprawą tzw. kwaśnych opadów zostały zredukowane. Magnezu brakuje głównie z powodu niskiego pH większości gleb i niewielkiego dopływu magnezu z nawozami wapniowymi zawierającymi magnez.

czytaj więcej

Co daje potas w uprawach rolniczych i jakie stosować zasady nawożenia?

Nie można stosować potasu więcej niż potrzebuje roślina. Z drugiej jednak strony, nie można na potasie oszczędzać, bo jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym, łatwo ulega wymywaniu, a polskie gleby są w potas mało zasobne. Obecnie wśród czynników ograniczających żyzność gleb niedobór potasu zajmuje w Polsce drugie miejsce po nieodpowiednim, niskim pH gleby.

czytaj więcej

Ardanowski zapowiada zmiany w terminach nawożenia upraw

Wracamy do wystąpienia Jana Krzysztofa Ardanowskiego na IV Forum Rolniczym zorganizowanym 20 listopada w Poznaniu. W dalszej części spotkania z rolnikami minister poruszył m.in. kwestie płodozmianu, powszechnego ubezpieczenia, terminów nawożenia oraz walki z ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)