Stabilny plon pszenżyta to podstawa. Jak go osiągnąć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stabilny plon pszenżyta to podstawa. Jak go osiągnąć?

25.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W gospodarstwie w Padwi Narodowej pszenżyto ozime uprawiane jest z powodzeniem od lat. – Nastawiamy się na stabilny plon, dostosowując strategie agrotechniczne do możliwości stanowiska – mówi Andrzej Sulik. I to przynosi efekty.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak osiągnąć stabilny plon ?
  • Jaka odmiana pszenżyta jest podstawowym zasiewem u naszego rozmówcy ?
  • Jakie nasz rozmówca stosuje środki ochrony?
Startowali praktycznie od zera. 1,5 ha przepisane przez rodziców Andrzeja Sulika w 2005 r. pozwoliło, aby skutecznie starać się o premię młodego rolnika. Piętnaście lat później w gospodarstwie w miejscowości Padew Narodowa (pow. mielecki) uprawy prowadzone przez Beatę i Andrzeja Sulików zajmują już prawie 170 ha.

r e k l a m a
W pierwszych latach przeważały gatunki roślin typowe dla ogrodnictwa, ostatecznie postawili na specjalizację w klasycznych uprawach rolniczych.

– Niektórzy mówią, że nie da się zbudować gospodarstwa od zera, w nowym miejscu, nie na ojcowiźnie. Jesteśmy najlepszym przykładem, że jest to możliwe. Wymagało to ciężkiej pracy, wielu wyrzeczeń, ale wszystko co osiągnęliśmy, zawdzięczamy swoim wysiłkom – mówi Andrzej Sulik.

Bywa że na jednej działce występują trzy kategorie gleb

We wschodniej Polsce problemem, z którym zwykle musi się mierzyć spora część rolników jest duża liczba niewielkich, oddalonych od siebie działek składających się na gospodarstwo. Nie inaczej jest w przypadku państwa Sulików.

Na łączny obszar naszego gospodarstwa składa się ponad 100 działek rolnych. Największa ma 30 ha, ale to dzierżawa, mogę ją w każdej chwili stracić, bo jej właściciel planuje tam dużą inwestycję. Na drugim końcu skali są działki kilkunastoarowe – precyzuje rolnik. Znajdują się na terenie trzech gmin, wszystkie w promieniu ok. 15 km.

Prowadzenia upraw nie ułatwia fakt, że w okolicach Padwi Narodowej przeważają gleby mozaikowe. Bywa, że na jednej działce występują trzy kategorie gleb, od piasku po ciężką glinę. To m.in. związana z tym konieczność częstego przeregulowania maszyn uprawowych skłoniła pana Andrzeja do przejścia na bezorkowy system uprawy w całym gospodarstwie. Bo np. pszenżyto ozime jest w tym systemie uprawiane już od kilku lat.

– Dlatego w ub. roku park maszynowy wzbogacił się m.in. o 3-metrowy pług dłutowy. Ten zakup wymusił z kolei wymianę ciągnika na mocniejszy. Zetora Crystala 160, który w związku z tym jest na sprzedaż, zastąpił ciągnik Case Puma 200, moje oczko w głowie – śmieje się pan Andrzej. Od bieżącego sezonu wszystkie uprawy prowadzone są już w technologii bezpłużnej.

Postawienie na uprawę bezpłużną to tylko jeden z wielu przykładów na to, jak skutecznie radzić sobie ze wszystkim w pojedynkę (pan Andrzej tylko w okresie żniw korzysta ze wsparcia). Wymaga to nie lada umiejętności planowania i budowania strategii nastawionych na uzyskanie maksimum w danych okolicznościach.

Od ub. roku gospodarstwo realizuje program rolnośrodowiskowy w ramach pakietu rolnictwo zrównoważone. Wymusiło to pewne zmiany w strukturze zasiewów. I tak, obecnie ok. 50 ha zajmują buraki cukrowe odbierane przez Cukrownię Ropczyce. Ok. 60 ha to zboża, reszta, czyli kolejne ok. 60 ha to rośliny strączkowe. Te ostatnie zapewniają odpowiednie zmianowanie oraz spełnienie wymogów zazielenienia. Uprawiane są praktycznie bezkosztowo tj. z absolutnym minimum koniecznych zabiegów.

– Siejemy m.in. łubin wąskolistny i wykę z wsiewką gorczycy na nasiona w ramach kontraktu z Centralą Nasienną. Na słabszych glebach, gdzie nie ma sensu siać buraków, aby zapewnić trzecią roślinę w płodozmianie wprowadzamy gorczycę w czystym siewie – mówi pan Andrzej.

Bakterie współżyjące z łubinem najefektywniej wiążą wolny azot z powietrza glebowego przy pH w przedziale od 5,5 do 6,0
  • Bakterie współżyjące z łubinem najefektywniej wiążą wolny azot z powietrza glebowego przy pH w przedziale od 5,5 do 6,0

Na słabszych glebach lepiej posiać pszenżyto niż pszenicę

Jęczmień ozimy i pszenżyto ozime oraz jare, to zboża w tym sezonie wysiane w gospodarstwie. Pszenżyto ozime uprawiane jest tu z powodzeniem od lat.

Jestem zdania, że na słabszych glebach, czy na stanowiskach dopiero co przejętych pod uprawę, czyli zwykle z nieunormowanym jeszcze pH, lepiej posiać pszenżyto niż pszenicę. Zgodnie z zasadą, że lepiej mieć ładne pszenżyto niż słabą pszenicę. Tym bardziej, że w ostatnich latach różnica w cenie między pszenżytem a pszenicą paszową nie była znacząca, zmieniło się to dopiero w tym roku – wyjaśnia rolnik.

Jego strategia stosowana w uprawie m.in. pszenżyta opiera się na założeniu, aby nie przeinwestować, a jednocześnie uzyskać ze stanowiska maksimum tego, co możliwe.

Nie celujemy, i co za tym idzie, nie inwestujemy w uzyskanie wysokich plonów pszenżyta rzędu 8–10 t/ha. Choć na lepszych stanowiskach zwykle takie osiągamy – mówi rolnik. Ale nie zawsze obowiązywało takie podejście. Nasz rozmówca wyjaśnia, że na uprawianych przez niego polach problemem bywają tworzące się po deszczach zastoiska.

Kilka lat temu właśnie z tego powodu na stanowiskach maksymalnie doinwestowanego pszenżyta nastąpiła redukcja spodziewanego plonu o ok. 50%. Plantacja ta przyniosła spore straty – mówi Andrzej Sulik.

Od tamtej pory poziom akceptowalnego ryzyka został obniżony i średnia wysokość spodziewanego plonu jest szacowana na ok. 6 t/ha.

I takie plony – średnio – w wieloleciu uzyskujemy. Od tej reguły są wyjątki. W przypadku lepszych, dobrze rokujących stanowisk, np. mad wiślanych, inwestujemy więcej. W ub., suchym przecież roku, zbieraliśmy z takich stanowisk ok. 10 t/ha – mówi pan Andrzej. – Ale były i działki kilka kilometrów dalej z plonami w granicach 2 t/ha.

Z prawie 170 ha uprawianych przez państwa Sulików, ok. 50 ha to własność. Obszar gospodarstwa znajdującego się na terenie trzech gmin sukcesywnie się powiększa. Andrzej studiował na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Beata jest pracownikiem socjalnym. Gospodarstwo prowadzą wspólnie. Mają syna Adama (9 lat) i córkę Zuzannę w wieku 12 lat. Rodzeństwo nie może narzekać na brak towarzystwa, przez dom państwa Sulików przewijają się bowiem dzieci w potrzebie. Państwo Sulikowie prowadzą od 1,5 roku pogotowie rodzinne, jedyne w powiecie mieleckim.
  • Z prawie 170 ha uprawianych przez państwa Sulików, ok. 50 ha to własność. Obszar gospodarstwa znajdującego się na terenie trzech gmin sukcesywnie się powiększa. Andrzej studiował na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Beata jest pracownikiem socjalnym. Gospodarstwo prowadzą wspólnie. Mają syna Adama (9 lat) i córkę Zuzannę w wieku 12 lat. Rodzeństwo nie może narzekać na brak towarzystwa, przez dom państwa Sulików przewijają się bowiem dzieci w potrzebie. Państwo Sulikowie prowadzą od 1,5 roku pogotowie rodzinne, jedyne w powiecie mieleckim. 

Rotondo, odmiana z grubym ziarnem

Nasz rozmówca każdego roku testuje jedną, dwie nowe odmiany pszenżyta ozimego. A zasiewem podstawowym i to od dobrych kilku lat jest odmiana Rotondo.

– Lubię nowości, lubię sprawdzać nowe odmiany w różnych warunkach stanowiskowych. Ale nawet gdy wydaje mi się, że znalazłem godnego następcę dla Rotondo, ostatecznie wracam do tej odmiany – śmieje się pan Andrzej.

Rotondo to odmiana charakteryzująca się grubym ziarnem w typie pszennym o dużej zawartości białka. A ta historia to potwierdza:

Któregoś roku, po sprawdzeniu parametrów ziarna w paszarni, zadzwonili do mnie stamtąd z informacją, że omyłkowo trafiła do nich pszenica a nie pszenżyto. Odpowiedziałem, że chętnie przyjmę zapłatę jak za pszenicę, ale że otrzymali pszenżyto – opowiada Andrzej Sulik.

Rotondo to niska odmiana, na słabszych stanowiskach nie wymaga skracania, na lepszych wystarcza jeden taki zabieg.

Bardzo dobrze się rozkrzewia, co pozwala zaniżyć, i to znacząco, w porównaniu z gorzej krzewiącymi się odmianami normę wysiewu. A to przy cenach kwalifikowanego materiału siewnego i efekcie skali nie jest bez znaczenia dla kieszeni – wyjaśnia nasz rozmówca.

I dodaje: Rotondo po zimie zwykle nie wygląda najlepiej, ale jeśli w miarę wcześnie dostanie nawozy, to jest w stanie wykarmić wszystkie kłosy. Dochodzi nawet do 15–16 rozkrzewień z jednej rośliny, gdy tymczasem odmiana Octavio w ub. roku osiągała u nas w granicach 10 rozkrzewień. Oczywiście w tych samych warunkach glebowych i przy takiej samej agrotechnice – zaznacza pan Andrzej. Kolejna zaleta Rotondo jest taka, że wiosną pozostaje długo niska.

– To ułatwia prowadzenie wiosennych zabiegów. Mogę wjechać ciągnikiem na szerokich kołach, co przy mokrej wiośnie jest dużym plusem. Poza tym odmiana ta łatwo się młóci kombajnem. Co prawda pod względem potencjału plonotwórczego odbiega od najnowszych odmian, ale przy moim systemie agrotechniki i moim celowaniu w plon, sprawdza się bardzo dobrze i nie widzę dla niej na ten moment alternatywy.

Pszenżyto już po kwitnieniu, prezentuje się zdrowo i pozwala mieć nadzieję na co najmniej zgodny z założeniami plon
  • Pszenżyto już po kwitnieniu, prezentuje się zdrowo i pozwala mieć nadzieję na co najmniej zgodny z założeniami plon

Zabieg T1 w przypadku pszenżyta ma ograniczyć choroby podstawy źdzbła

Gdy odwiedziliśmy gospodarstwo w Padwie Narodowej Andrzej Sulik kończył w pszenżycie aplikację fungicydów podawanych w ramach zabiegu T2. Jeśli czas i pogoda pozwalają, rolnik wykonuje ten zabieg przed kwitnieniem, czyli do pełni kłoszenia, jeśli nie, to już po. W tym roku przeszkadzają warunki atmosferyczne i inne obowiązki, więc opryski się nieco opóźniły.

W przypadku uprawy pszenżyta (również żyta hybrydowego) na glebach przynajmniej klasy IV opłacalne są na ogół dwa zabiegi fungicydami, przy czym pierwszy zabieg T1 zwłaszcza w uprawie po przedplonie zbożowym, należy wykonać w fazie do drugiego kolanka (BBCH 30–32), a drugi zabieg do pełni kłoszenia (BBCH 59). Celem wykonywania zabiegu T1 w przypadku pszenżyta jest ograniczenie chorób podstawy źdźbła, mączniaka i septoriozy. Przy uprawie na glebach słabszych, a także po dobrych przedplonach, czy też w lata suche, przy niższym nawożeniu azotem, wystarczający będzie jeden zabieg wykonany, kiedy na liściu podpodflagowym zauważymy pierwsze objawy infekcji przypadający zwykle na fazę BBCH 45–51 – krótko przed kłoszeniem i na początku kłoszenia.

Jakie nasz rozmówca stosuje środki ochrony? Nie żongluję samodzielnie substancjami czynnymi. Wybieram spośród ofert programów ochrony przedstawianych przez doradców firm produkujących preparaty do oprysków. Nie kieruję się ceną, choć oczywiście nie jest ona bez znaczenia, podobnie jak korzystne warunki zapłaty. Co do meritum, to przy dwóch zabiegach ważne, aby środek „trzymał” długo. Od dwóch lat w większości przypadków stosuję w zbożach, a także w burakach, środki z Chemirolu i jestem z nich zadowolony. Używam je razem z dedykowanymi do różnego rodzaju oprysków adiuwantami – wyjaśnia pan Andrzej. Zaznacza, że trzeba uważać na przypalenia. – Po grzybówce wykonywanej razem ze skracaniem na nałożeniach widoczne są przypalenia – dodaje.

W bieżącym sezonie stosuje w obu terminach w zbożach Kier 450 SC. To fungicyd o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. W jego skład wchodzą azoksystrobina, difenokonazol i tebukonazol.

Zważywszy na zastosowanie w obu zabiegach nie jest to może rozwiązanie najtańsze, jednak plusem jest wykorzystanie w obu zabiegach trzech substancji czynnych. Wiadomo, że nie wszystkie grzyby w 100% są zwalczane, mogą się trafiać pojedyncze niezwalczone przypadki. Jednak po T1 pszenżyto wygląda zdrowo, więc jestem dobrej myśli.

Krzysztof Janisławski
Zdjęcia: Krzysztof Janisławski

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak prawidłowo wapnować glebę?

Nawozy wapniowe stosuje się głównie w celu odkwaszenia gleby oraz poprawienia jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Zalet zabiegu jest znacznie więcej.

czytaj więcej

pH gleby– od czego zależy i jak je badać?

Odczyn gleby według definicji podanej przez Wikipedię, to właściwość gleby wyrażona przez stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH– w roztworze glebowym. Odczyn wskazuje na kwasowość lub zasadowość gleby. Odczyn gleby wyraża się poprzez stężenie jonów wodorowych wyrażone w molach H+ na dm³. Aktywność jonów hydroniowych i wodorotlenowych wyraża się w skali pH.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)