Słód z jęczmienia browarnego z certyfikatem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Słód z jęczmienia browarnego z certyfikatem

20.06.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

W marcu tego roku firma Malteurop Polska uzyskała międzynarodowy certyfikat potwierdzający produkcję słodu ze zrównoważonego jęczmienia browarnego. Tym samym reprezentuje już kolejną branżę stawiającą na produkt wytwarzany z zastosowaniem dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych środowisku oraz gwarantujących jego bezpieczeństwo i dobrą jakość.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia takiego audytu?
  • Jakie były wyniki kontroli?
  • Dlaczego ocena postępu jest taka istotna?

Korzyści z przeprowadzenia audytu

Uzyskanie wspomnianego certyfikatu wymagało przeprowadzenia audytu w gospodarstwach współpracujących z firmą Malteurop Polska Sp. z o.o. Wykonano je na podstawie Listy FSA (Farm Sustainability Assessment) SAI Platform, która wyznacza standardy zrównoważonej produkcji na całym świecie. Konieczność przeprowadzenia takiego audytu wstępnie spotkała się ze sceptycyzmem rolników, którzy przede wszystkim obawiali się kar oraz ujawnienia danych wrażliwych. Z czasem przekonali się jednak, że te obawy są bezpodstawne, a sam audyt nie wiąże się z wprowadzeniem jakichkolwiek restrykcji ani nie wymaga dzielenia się informacjami, które rolnik uznaje za poufne.

r e k l a m a
Firma przedstawiła swoim dostawcom korzyści wynikające z jego przeprowadzenia. To m.in. określenie poziomu zaawansowania zrównoważonych praktyk w gospodarstwach jako idealny punkt wyjścia do dalszej pracy w tym kierunku. To również zadbanie o większą wydajność i rozwój, którego celem jest stabilność działalności rolniczej w długim okresie. A co najważniejsze, to podążanie za rosnącym globalnym trendem na produkty pozyskiwane w sposób zrównoważony, a co za tym idzie, wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku przetwórstwa żywności i konsumentów.

Oceny gospodarstw są bardzo dobre

Wyniki audytu przeprowadzonego przez jednostkę certyfikującą Control Union przerosły oczekiwania zarówno firmy Malteurop, jak i samych jej dostawców. Poziom zrównoważenia gospodarstw rolnych oceniono bardzo wysoko, bo aż 45% z nich osiągnęło najwyższy poziom, czyli złoty, natomiast pozostałe 55% – poziom srebrny.

O podsumowanie pracy nad certyfikatem zapytaliśmy Jerzego Czernia, Procurement Managera, w Malteurop Polska Sp. z o.o., odpowiedzialnego m.in. za przeprowadzenie wstępnego audytu u rolników.

Nasza firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” i aktywnie wspiera rozwój zrównoważonej produkcji w Polsce – mówi Jerzy Czernia. – Dzięki szkoleniu z audytowania, jakie zorganizowało dla nas Stowarzyszenie, mogliśmy w sposób profesjonalny i zgodny z ogólnoświatowymi standardami ocenić stopnień zaawansowania dobrych praktyk rolniczych u naszych dostawców.  Efekty audytu przekonały naszych rolników, że ich praca przynosi realne korzyści, a zrównoważona produkcja rolna pozwala im podążać za nowoczesnymi trendami, dzięki którym mają szansę stać się znaczącym partnerem na globalnym rynku żywności.

W ocenie Jerzego Czernia, plantatorzy doskonale rozumieją znaczenie postępu i słusznie upatrują w nim szansę na lepszą wydajność oraz długofalową stabilność finansową. Przede wszystkim mają świadomość wpływu rolnictwa na środowisko i zdrowie człowieka. Tym bardziej firma docenia ich wysiłki w kierunku mądrej i odpowiedzialnej produkcji bezpiecznego oraz wysokiej jakości produktu. To też główny powód, dla którego Malteurop stawia na produkt pochodzący ze zrównoważonych upraw i jest to wyraz jego zaangażowania w rozwój rolnictwa zrównoważonego w Polsce.
Opracowanie:
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” na podstawie wywiadu z Jerzym Czernią, Procurement Managerem w firmie Malteurop Polska Sp. z o.o.
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego warto zainwestować w hybrydowe odmiany jęczmienia ozimego?

Jęczmień ozimy nie jest wiodącą uprawą zbożową w północno--wschodniej Polsce. Rolnicy mają zakodowane, że ma on problemy z przezimowaniem, a jak przetrwa zimę, to i tak słabo plonuje. Rolnicy są przekonani, że w płodozmianach zbożowych uprawa jęczmienia ozimego wprowadza dodatkowe problemy z higieną pola.

czytaj więcej

Jęczmień ozimy – lista zalecanych odmian

Jęczmień ozimy w doświadczeniach COBORU plonuje nieco słabiej niż pszenica ozima, ale lepiej niż pszenżyto ozime i żyto. Wymaga o prawie dwa tygodnie wcześniejszego siewu w stosunku do pozostałych zbóż ozimych.

czytaj więcej

Jak efektywnie karmić świnie polskim rzepakiem?

Surowce rzepakowe są naszym krajowym źródłem białka, a żywienie nimi zwierząt jest efektywne ekonomicznie i pozwala na znaczące ograniczenie kosztów pasz. Wszystkie dostępne obecnie odmiany rzepaku są podwójnie ulepszone i mają znacznie obniżone zawartości kwasu erukowego i glukozynolanów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)