Rolniku, zapisz się na 63. konferencję IOR-PIB
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku, zapisz się na 63. konferencję IOR-PIB

28.11.2022autor: Marek Kalinowski

Ruszyła rejestracja online na Konferencję Ochrony Roślin ‒ 63. Sesję Naukową Instytutu Ochrony Roślin ‒ PIB. Konferencja odbędzie się w dniach 15–16 lutego 2023 r. w Poznaniu i tym razem będzie tylko w formule stacjonarnej.

Rolnictwo ma wiele wymiarów, warto je poznać

„Europejski Zielony Ład”, zmiany klimatyczne i dotkliwe susze, migracje agrofagów, ograniczona podaż środków ochrony roślin, kryzys w Ukrainie i kryzys energetyczny – dziś to poważne wyzwania i zagrożenia, ale też nowe możliwości rozwoju rolnictwa jutro. Dlatego na temat przewodni 63. Sesji Naukowej wybrano „Wyzwania i szanse w produkcji i ochronie roślin”.

Konferencja Ochrony Roślin to idealne miejsce, aby zaprezentować wielowymiarowość priorytetowych wyzwań w rolnictwie, wśród których ochrona roślin odgrywa kluczową rolę. Jednak nie zawsze znane i praktykowane metody ochrony roślin w pełni wpisują się w nowoczesną strategię walki z agrofagami. Zmieniają się bowiem: sytuacja ekonomiczno-prawna, wymagania środowiskowe, kalendarz zabiegów, dostępność substancji czynnych, etologia agrofagów, a także narzędzia wykorzystywane w ochronie roślin. Dlatego trzeba stawić czoła tym wyzwaniom i przekuć je w szanse. Sesja Naukowa IOR – PIB to doskonałe miejsce, aby tego dokonać – mówi dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, dyrektor IOR – PIB.

r e k l a m a

W jaki sposób ograniczyć chemię w rolnictwie?

Myśl przewodnia Konferencji nawiązuje do założeń strategii „Europejski Zielony Ład”, w której nadrzędnym celem jest znaczne ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów. Można go zrealizować m.in. poprzez wprowadzenie innowacyjnych i alternatywnych sposobów ochrony oraz zwiększenie produkcji ekologicznej. Szansą jest zatem intensywny rozwój metod niechemicznych (w tym biologicznych i hodowlanych) wykorzystanie biostymulatorów, rozwój rolnictwa precyzyjnego i techniki ochrony roślin. Te tematy będą poruszane w referatach, sesji posterowej i panelach dyskusyjnych. Udział w sesji jest płatny, a szczegóły znajdują się na stronie www.snior.pl

Marek Kalinowski

Za informacją IOR – PIB

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 20. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Państwowy Instytut Weterynaryjny ma nowego dyrektora. Kim jest prof. Stanisław Winiarczyk?

Znamy już nowego dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Prof. Krzysztofa Niemczuka zastąpi prof. Stanisław Winiarczyk. Kim jest nowy dyrektor?

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)