Rolnicy chcą elastycznego terminu nawożenia startowego rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy chcą elastycznego terminu nawożenia startowego rzepaku

04.02.2021autor: Marek Kalinowski

Nowe obowiązki wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" od samego początku obowiązywania nowego prawa są krytykowane, bo nie uwzględniają tej prawdziwej Dobrej Praktyki Rolniczej, ale też zmian klimatu, które już obserwujemy.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy coś wiadomo w kwestii uelastyczniania terminu przepisów nawożenia?
  • Dlaczego warto trzymać się zasad Dobrej Praktyki?
  • Jaką ilość azotu saletrzanego musi zawierać dawka startowa?
Owszem są i pozytywne strony takiego dokumentu, a główny to uczulenie rolników na to, że dużo azotu tracimy i że prostymi metodami możemy poprawić efektywność tego składnika. Najważniejsze jest, aby azot z nawozów mineralnych, organicznych i naturalnych stosować w dawkach pod zakładany plon, aby dzielić azot na porcje i aplikować w okresach krytycznego zapotrzebowania roślin. Ważne jest też dopasowanie form azotu do pogody, pH gleby, pod apetyt roślin – tak aby był wykorzystany maksymalnie z minimalnymi stratami.

Cisza w sprawie uelastyczniania terminu

Jak pamiętamy, wiosną ub.r. wprowadzono jednorazowe uelastycznienie przepisów, co umożliwiło rolnikom zastosowanie nawożenia startowego ozimin od 15 lutego. Dobrze się stało, ale też jak pamiętamy, stosowne rozporządzenie opublikowano w ostatniej chwili. Ten termin trzeba zmienić i trzeba o to zabiegać już dziś. O ile minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wspierany przez organizacje rolnicze wywalczył ostatecznie możliwość stosowania w ub.r. azotu od 15 lutego, to nie wiemy jak mocno w potrzebę zmiany rozporządzenia zaangażuje się nowy szef resoru Grzegorz Puda.

r e k l a m a
Otrzymał 26 listopada ub.r. na piśmie taki uzasadniony apel od Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i o zmiany powinien w imieniu rolników zabiegać u Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w którego gestii jest przygotowanie stosownego projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Sprawdzałem – z całą pewnością do dnia 28 stycznia br. w tym ważnym temacie nic się nie dzieje.

Przypominam te informacje, bo od decyzji politycznych zależy schemat startowego nawożenia rzepaku ozimego. Przepisy nie dają rolnikowi elastyczności na wypadek wczesnego ruszenia wiosny i wegetacji. Co by się nie działo (jeżeli zmiany w rozporządzeniu nie będzie) dawkę startową będzie można zastosować 5 minut po godzinie 24 w dniu 1 marca. I tutaj schemat startowego nawożenia rzepaku azotem, ale i zbóż ozimych, może mieć różne scenariusze. Biorąc pod uwagę kilka ostatnich sezonów może być to nawożenie spóźnione lub mocno spóźnione.

Azot startowy zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej należy stosować zanim ruszy wegetacja, a zgodnie z rozporządzeniem 1 marca. Nawóz musi mieć czas na rozpuszczenie się i przemieszenie z opadem deszczu w zasięg korzeni. Takie korzystne okna aplikacji nie trwają długo i tym bardziej termin, od kiedy można stosować azot wiosną powinien być uelastyczniony
  • Azot startowy zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej należy stosować zanim ruszy wegetacja, a zgodnie z rozporządzeniem 1 marca. Nawóz musi mieć czas na rozpuszczenie się i przemieszenie z opadem deszczu w zasięg korzeni. Takie korzystne okna aplikacji nie trwają długo i tym bardziej termin, od kiedy można stosować azot wiosną powinien być uelastyczniony

Trzymajmy się zasad Dobrej Praktyki

Azot startowy należałoby zastosować możliwie wcześnie, a całą wiosenną jego dawkę uzależnić od ocenionego potencjału plonotwórczego jesienią i wiosną przed ruszeniem wegetacji. Oczywiście najbardziej precyzyjną dawkę azotu pod oczekiwany plon można ustalić na podstawie badania zasobności gleby w azot mineralny i najlepiej w warstwie gleby 0–90 cm. Jeżeli założymy wielkość plonu nasion rzepaku na 3,5 t/ha to zalecana dawka N wynosi 210 kg na hektar. Należy od tego odjąć ilość Nmin w glebie i dawkę jesienną. Szczegóły dotyczące pobierania jednostkowego azotu na plon oraz inne wskaźniki przeliczania dawek azotu działającego, każdy znajdzie w dostępnym w Internecie rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przyjęcia "Programu działań". I tak będą to wyliczenia teoretyczne, bo efektywność wykorzystania azotu przez rośliny na jednostkę plonu zależy od wielu czynników. Od pogody, temperatur, opadów nawożenia siarką i cynkiem itd. Niemniej pierwszą uderzeniową dawkę azotu startowego wg indywidualnych wyliczeń należy wysiać zanim wegetacja ruszy.

Zasada, że to azot ma wczesną wiosną czekać na ruszenie wegetacji rzepaku, a nie odwrotnie, jest kluczowa. Opóźnienie wiosennego nawożenia azotowego powoduje u roślin objawy niedoborowe. Początkowy głód azotowy rzepaku, nawet krótkotrwały, powoduje szybsze rozpoczęcie wzrostu pędu głównego, ograniczenie liczby bocznych rozgałęzień, krótsze i wcześniejsze kwitnienie oraz mniejszą liczbę łuszczyn.

Pierwsza startowa dawka azotu powinna być wysiana (w nawozach stałych) lub rozlana (RSM) najwcześniej jak to jest wiosną możliwe. Oczywiście w praktyce jest to skomplikowane, co pokazuje każdy sezon, ale też w każdym sezonie powinna być przestrzegana zasada, aby to azot czekał na rzepak, a nie odwrotnie. Jest to zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Rolniczej i jest to ważniejsze od wielkości dawki azotu i jej ewentualnego podziału na dwie wiosenne części. W momencie wznowienia wiosennej wegetacji azot powinien przemieścić się w zasięg systemu korzeniowego.

Dawka startowa ma zadziałać szybko

Ważniejsza od dawki startowego azotu jest też jego forma i odpowiedni balas ważnej w tym momencie formy saletrzanej. Dawka startowa ma zadziałać szybko, a nawóz musi zawierać odpowiednią ilość azotu saletrzanego. Jaką ilość? Szybki azot saletrzany w dawce startowej raczej nie powinien przekraczać 30 kg N/ha. Azot amonowy powinien stanowić pozostałą część pierwszej dawki. Forma saletrzana jest niezbędna dla roślin rzepaku do szybkiej regeneracji ewentualnych uszkodzeń pozimowych i odbudowy biomasy rozety. Tylko ta forma azotu wpływa na gospodarkę hormonalną rośliny i tylko ta forma azotu jest w stanie szybko odbudować rozety.


Marek Kalinowski
Zdjęcie:  Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Lafarge przejmuje od Polcalc zakład produkujący nawozy wapniowe

Lafarge podpisało umowę dotyczącą kupna zakładu produkującego granulowany nawoz wapniowy od firmy Polcalc. Francuskie przedsiębiorstwo chce w ten sposón w większym stopniu zaistnieć w rolnictwie. A co przekonała Lafarge do odkupienia zakładu od Polcalcu?

czytaj więcej
Rzepak

O rzepaku z Rapoolem

Rzepak według różnych opinii zajmuje pierwsze bądź drugie miejsce wśród roślin rolniczych pod względem wymagań, jakie stawia agrotechnice, ochronie, glebie i nawożeniu. Z drugiej strony gatunek ten przynosi zadowalający dochód. Dlatego cały czas cieszy się dużym udziałem na naszych polach. Rozmowy na temat rzepaku, jego przyszłości oraz agrotechnice prowadziliśmy podczas webinarium w środę 3.2.2021 r.

czytaj więcej

W jaki sposób najlepiej dobrać dawkę RSM?

Aby zastosować zakładaną dawkę azotu w formie roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) trzeba nawóz przekalkulować wagowo albo objętościowo. Tym rolnikom, którzy nie stosowali, a zamierzają stosować RSM potrzebne jest przypomnienie jak to obliczać. Opryskiwacze mają podziałkę mówiącą o ilości w litrach, a litr nawozu waży znacznie więcej niż kilogram.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)