Rekordowa powierzchnia upraw rzepaku. Czy zbiory też będą rekordowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowa powierzchnia upraw rzepaku. Czy zbiory też będą rekordowe?

13.07.2021autor: Marek Kalinowski

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju oceniają, że zbiory rzepaku mogą być wysokie, ponieważ powierzchnia uprawy rzepaku wynosi rekordowe 1 mln ha. Jakie są szacunki zbioru rzepaku w tym sezonie?

Krajowy przemysł olejarski od lat daje wyraźny impuls rolnikom do rozwoju uprawy rzepaku i tegoroczne zbiory, które zapowiadają się bardzo dobrze, a na pewno szacowany areał pokazują, że nasi producenci są w stanie wykorzystać dobre warunki do zwiększenia podaży nasion. Mówiąc o warunkach towarzyszących uprawie rzepaku nie sposób pominąć dobrych cen, a nic tak nie przekonuje rolników do danego kierunku produkcji jak opłacalność – mówi Mariusz Szeliga, prezes zarządu PSPO.

Zbiory rzepaku w Polsce w 2021 mogą wynieść ok. 3,2 mln ton

Nasza ocena sytuacji w Polsce przed zbiorami wskazuje, że możemy oczekiwać lepszych zbiorów niż te ubiegłoroczne, ale jednocześnie obecna koniunktura na rynku pozostanie raczej niezakłócona w związku z popytem na olej zgłaszanym przez sektor biopaliw. Szacunki oscylujące wokół 3,2 mln ton to nasz wspólny sukces branżowy. Aby jednak móc utrzymać taki wynik w przyszłości podkreślić należy, że producenci muszą w kolejnych latach dysponować odpowiednimi narzędziami do prowadzenia efektywnej uprawy. Mówimy tu szczególnie w kontekście ryzyk związanych z przeszłością ochrony rzepaku, które mogą już w kolejnym sezonie uwydatnić się w związku z brakiem alternatyw dla zapraw neonikotynoidowych, a których zabraknie już przy okazji tegorocznych zasiewów rzepaku ozimego – oceniał Juliusz Młodecki, prezes zarządu KZPRiRB.

Do rozwoju upraw rzepaku potrzebne jest stabilna perspektywa dla biopaliw

 Zarówno członkowie PSPO, jak i środowisko rolnicze skupione w KZPRiRB doskonale zdaje sobie sprawę z zależności sektora olejarskiego od biopaliw, dlatego tak ważna jest stabilna perspektywa dla biodiesla z rzepaku i maksymalne wykorzystanie opcji dla biopaliw z surowców rolnych w ramach krajowych rozstrzygnięć prawnych, jakie będą się ważyć przy okazji implementacji nowej dyrektywy RED2 – podsumowuje Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO.

 

Marek Kalinowski

Zdjęcie: Pixabay

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krótki Quiz o żniwach. Dla prawdziwego rolnika będzie prosty

Blisko, coraz bliżej. Za chwilę żniwa rozkręcą się na całego, a żeby Was dobrze nastroić do nich to mamy dla Was nowy Quiz rolniczy. Dwa pytania są proste, a jedno dużo mniej. Ale możecie liczyć na małą podpowiedź. Kto podejmie wyzwanie?

czytaj więcej

Najważniejsza zimotrwałość rzepaku

Ostatnia zima napędziła wszystkim strachu, bo od 5 lat tak mroźnej i śnieżnej nie było. Na szczęście oziminy przetrwały ją bez strat. Warto jednak przypomnieć, że dla ozimin najbardziej tragiczna w skutkach była zima w 2011/2012 i 2015/2016.

czytaj więcej

Sposoby na śmietkę kapuścianą w rzepaku – jakie odmiany i pestycydy wybrać?

W ostatnich latach chemiczne zwalczanie śmietki kapuścianej było bardzo utrudnione, a przez kilka sezonów niemożliwe. Na szczęście sytuacja ulega poprawie. Przybywa insektycydów i są dwie zaprawy nasienne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)