Najtaniej i najskuteczniej nawozić płynnym azotem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najtaniej i najskuteczniej nawozić płynnym azotem

13.03.2020autor:

Zdaniem rolników, produkcja roślinna w naszym kraju staje się coraz trudniejsza i coraz mniej opłacalna. Jedynym wyjściem dla gospodarzy utrzymujących się tylko z uprawy roślin jest uzyskanie wysokiego i najlepszego jakościowo plonu przy jednoczesnej redukcji kosztów produkcji. Elementem oszczędności przy jednoczesnym zapewnieniu roślinom jak najlepszych warunków do wzrostu jest stosowanie RSM-u. Marek Sakowski już od 14 lat stosuje ten nawóz azotowy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak stosować nawóz azotowy RMS ?
  • Jak walczyć ze szkodnikami w uprawie gorczycy?
  • Jakie preparaty stosować w walce z chwastami w pszenicy ozimej?
Kiedyś gospodarstwo Sakowskich słynęło z najlepszych w okolicy ogierów. Do prowadzonego przez pradziadka i dziadka naszego rozmówcy Marka Sakowskiego w ciągu sezonu kopulacyjnego trafiało około 200 klaczy.

Rolnictwo kiedyś i dziś

 – Moi przodkowie mieli w punkcie kopulacyjnym po 2 ogiery jednocześnie i były to zawsze reproduktory o najwyższej jakości hodowlanej. Dlatego hodowcy dowozili klacze z daleka, a niektórzy z nich nocowali u nas i wracali do domu dopiero następnego dnia. Później konie w pracach polowych zostały zastąpione przez ciągniki, spadło ich pogłowie i ogiery w gospodarstwie nie były już potrzebne. Mój tata zajmował się już głównie hodowlą bydła mlecznego. Natomiast ja przebranżowiłem się na trzodę chlewną, z której szybko zrezygnowałem ze względu na niską opłacalność. Pozostałem tylko przy produkcji roślinnej – wyjaśnia Marek Sakowski.

r e k l a m a
Marek Sakowski zwraca uwagę na coraz trudniejsze warunki do prowadzenia produkcji roślinnej w naszym kraju.

 – Rolnicy są najbardziej oburzeni tym, że z dnia na dzień wycofywane są skuteczne substancje czynne środków ochrony roślin. Wprowadza się nam restrykcje obostrzenia, a wjeżdża do nas zboże z Ukrainy, gdzie stosowane środki ochrony roślin są u nas zakazane. Nikt tego zboża nie bada i nikt z tym nie walczy, a na nas nakłada się coraz większe wymagania. Narzuca się nam coraz więcej biurokracji, ograniczeń, a dopłat unijnych mamy coraz mniej. Średnia kwota wsparcia do 1 ha w moim gospodarstwie jest coraz mniejsza – mówi Marek Sakowski.

Nawóz azotowy RMS skuteczny i tańszy od innych nawozów azotowych

 – Od 14 lat jako nawóz azotowy stosuję tylko RMS. Jak spróbowałem pierwszy raz nawozić pola RSM-em, to od razu przeszedłem na stosowanie tylko tego nawozu azotowego. Azot w granulkach stosuję jedynie w niewielkiej ilości w nawozach wieloskładnikowych NPK. Pod wszystkie jare rośliny azot stosowany jest jednorazowo przed uprawą siewną. Rozlewam RSM, który przed siewem zostaje wymieszany z glebą. W kukurydzy także stosujemy tylko RSM w jednej dawce doglebowo pod agregat przed samym siewem. Mam opryskiwacz do stosowania RSM-u w międzyrzędziach, ale w kukurydzy jest to bardzo uciążliwe. Dla porównania na połowie pola stosowałem RSM w jednej dawce doglebowo, a na drugiej, w pierwszej doglebowo i w drugiej w międzyrzędzia. Nie zaobserwowałem różnicy pomiędzy efektami tych dwóch rozwiązań. Dlatego teraz wszystko idzie doglebowo i zostaje wymieszane z glebą – mówi Marek Sakowski.

Zdaniem naszego rozmówcy, zaletami tego nawozu są równomierność i dokładność stosowania oraz to, że posiada on trzy formy azotu. W każdych warunkach rośliny mają dostęp do którejś z form tego składnika. – RSM jest także tańszy w zakupie niż inne nawozy azotowe. Oszczędność na tonie nawozu wynosi przynajmniej 100 zł. Rocznie w moim gospodarstwie daje to nawet do 10 tys. oszczędności – mówi gospodarz.

Zbiorniki do przechowywania RSM-u
  • Zbiorniki do przechowywania RSM-u

Susza utrudnia uprawę gorczycy

Od 5 lat Marek Sakowski uprawia gorczycę na nasiona. Ostatnio gospodarz wybierał odmianę Bamberka.

 – Na podmokłych działkach, gdzie nie da się wysiać rzepaku uprawiam rośliny jare. Chcąc zachować zmianowanie nie decyduję się na zboża, tylko wybieram gorczycę białą lub groch. Na polach, które uprawiam po raz pierwszy i są zaperzone, często w pierwszym roku stosuję gorczycę. Oprysk preparatem zawierającym substancje z grupy graminicydów likwiduje perz i uzyskuję stanowisko pod uprawę pszenicy. W gorczycy nie ma problemów z odchwaszczaniem, bo stosujemy takie środki jak w rzepaku – mówi plantator.

Hodowca wysiewa około 8 kg nasion gorczycy na ha. Głębokość siewu podobnie jak w przypadku rzepaku wynosi 2 cm.

 – Gorczycę staram się wysiewać wcześnie, ale nie jest ona zbyt odporna na niskie temperatury. Śledzę prognozy pogody i gdy już nie przewiduje się większych przymrozków, decyduję się na siew gorczycy. Zazwyczaj przypada on pomiędzy 15 a 20 kwietnia. Ze względu na późny wysiew gorczycy w ostatnich dwóch latach były problemy ze wschodami, gdyż w warstwie 2 cm brakowało wody. Doprowadzało to do niskiej obsady roślin na m2 – mówi Marek Sakowski.

Od nowego sezonu zostaną tylko dwa rodzaje insektycydów

 – W uprawie gorczycy dużym problemem jest zwalczanie szkodników, gdyż roślina ta kwitnie wówczas gdy rzepaki już przekwitną. Gorczyca jako jedyna roślina kwitnąca w danym czasie na polu szczególnie przyciąga owady. Zwalczanie szkodników w gorczycy staje się coraz większym problemem ze względu na wycofywanie podstawowych środków chemicznych przeznaczonych do ochrony rzepaku czy też gorczycy. Od następnego sezonu zostaną nam praktycznie tylko 2 rodzaje insektycydów. Grozi to uodparnianiem się roślin i za kilka lat nie będziemy mieli czym zwalczać szkodników. Pozostały perytroidy, które działają jeden dzień i Mospilan 20 SP, którego skuteczność maleje. Po wycofaniu Proteusa praktycznie nie ma czym zwalczać szkodników podczas kwitnienia. Przy ochronie gorczycy stosuję co najmniej 4–5 zabiegów insektycydowych. Poczynając od zwalczania pchełki, później przez chowacze, słodyszka, aż po szkodniki łuszczynowe – mówi Marek Sakowski.

Chwasty w gorczycy zwalczane są powschodowo takimi preparatami jak Galera 334 SL + środki na bazie metazachloru i graminicydów na jednoliścienne. Plantator wykonuje także dwa zabiegi fungicydowe. Pierwsze zwalczanie chorób grzybowych przeprowadzane jest na początku fazy wydłużenia głównego pędu.

Podobnie jak w rzepaku, stosuję wówczas fungicyd, ale z działaniem regulacyjnym z substancją taką jak np. tebukonazol. Drugi zabieg wykonywany jest w czasie kwitnienia preparatami zawierającymi takie substancje jak tebukonazol i strobiluryny.

Zbiór gorczycy w gospodarstwie Marka Sakowskiego odbywa się w sierpniu. Plon nasion tej rośliny wynosił nawet 2 t z ha. Jednak w ostatnich latach ze względu na suszę wahał się od 800 kg do 1 t z ha.

Pan Marek uważa, że koszty zatrudnienia w gospodarstwie są spore dlatego warto inwestować w duże i nowoczesne maszyny
  • Pan Marek uważa, że koszty zatrudnienia w gospodarstwie są spore dlatego warto inwestować w duże i nowoczesne maszyny

Rodzaj gleby ma wpływ na uprawę bezorkową i orkę

 – W ciągu ostatnich dwóch lat rzepak był najbardziej dochodową rośliną. Niestety, nie można za bardzo zwiększyć powierzchni jego uprawy ze względu na to, że trzeba zachować odpowiednie zmianowanie. Pojawił się już u nas problem z kiłą kapusty w rzepaku. Trzeba więc robić dłuższe przerwy w uprawie na danej działce lub wysiewać nasiona odmian odpornych na kiłę – mówi Marek Sakowski.

Marek Sakowski uprawia rzepak zarówno w technologii orkowej, jak i bezorkowej w zależności od rodzaju gleby. Do siewu wybiera najnowsze mieszańce zazwyczaj z KWS.

 – Do każdej działki trzeba podejść indywidualnie dobierając maszyny. Na glebach gliniastych stosuję uprawę bezorkową pod rzepak, natomiast na glebach łatwych w uprawie stosuję orkę. Na glinach jest problem z takim doprawieniem gleby na głębokości 2 cm, aby ten rzepak skiełkował. Przy uprawie bezorkowej glina jest bardziej pulchna, rozsypuje się i są lepsze warunki do wschodów. Podobnie na glebach niezdrenowanych, podmokłych, także lepiej sprawdza się uprawa bezorkowa zarówno w przypadku rzepaku, jak i pszenicy ze względu na lepszą nośność gleby, są na niej lepsze wschody. Niektóre działki już od 8 lat nie były orane. Stosuję tam zerwanie ścierniska talerzówką, później agregat do głębokiej uprawy i siew – mówi Marek Sakowski.

Rzepak w gospodarstwie wysiewany jest pomiędzy 13 a 20 sierpnia.

 – W 2019 roku siałem rzepak dosłownie w pył. Po siewie spadł deszcz, ale wschody początkowo nie były równe, jednak jesień była długa i plantacja zdążyła się wyrównać. Z herbicydem doglebowym zastosowaliśmy 70 l/ha RSM-u oraz NPK. Pomimo tego na niektórych działkach zabrakło azotu i obecnie widoczne są objawy głodu – mówi Marek Sakowski.

W ciągu ostatnich 5 lat średnie plony rzepaku kształtowały się pomiędzy 4,5 do 5 t z ha.

 – W roku ubiegłym średni plon rzepaku wyniósł 4 t z ha. Obserwując prognozy pogody w 2019 roku II dawkę RSM-u w rzepaku jak też w pszenicy ozimej zastosowaliśmy 18 marca, niedługo po tym spadł śnieg, dzięki któremu nawóz trafił do korzeni. Później przez 6 tygodni nie było żadnych opadów – mówi Marek Sakowski.

– Na niektórych polach lepiej sprawdza się uprawa bezorkowa – mówi Marek Sakowski
  • Na niektórych polach lepiej sprawdza się uprawa bezorkowa – mówi Marek Sakowski

Expert Met 56 WG dobrym preparatem do walki z chwastami w pszenicy ozimej

Marek Sakowski uprawia pszenicę, ale tylko odmiany ozime, gdyż jara w jego okolicy się nie udaje.

Wybieram zachodnie odmiany pszenicy E elitarne albo A jakościowe, które niezależnie od warunków pogodowych mają lepsze parametry niż odmiany krajowe. Sprzedajemy pszenicę do portu lub do młynów, gdzie preferowane jest ziarno najwyższej jakości. Krajowe odmiany są np. bardziej podatnie na porastanie, przez co ginie taki parametr jak opadanie – wyjaśnia plantator.

Wysiew pszenicy ozimej w gospodarstwie Marka Sakowskiego przeprowadzany jest około 10 września. Obsada wynosi 350 roślin na m2, co w zależności od MTN daje 120 do 180 kg/ha.

 – Jesienią w pszenicy ozimej zwalczam przede wszystkim chwasty jednoliścienne takimi preparatami jak Expert Met 56 WG. Herbicyd stosowany jest z insektycydem zwalczającym mszycę. Na wiosnę stosuję 3 dawki azotu w postaci RSM-u. Trzecia dawka rozlewana jest przewodami w fazie pomiędzy liściem podflagowym, a flagowym. Fungicydy także stosowane są w trzech dawkach. Dobór środków zależy głównie od ich dostępności na rynku, bo nie zawsze możemy kupić te, na których najbardziej nam zależy. Na T1 stosowaliśmy morfoliny i prochloraz. Morfoliny z tego względu, że przy T1 jest u nas jeszcze zimno i ta substancja działa w takich warunkach. Przy T1 przeprowadzam także skracanie takimi preparatami jak Moddus + CCC. Na T2 stosowaliśmy strobiluryny i epoksykozanol. W zabiegu T3 stosowałem tebukonazol. Na wiosnę jeszcze poprawkę w zwalczaniu chwastów dwuliściennych – mówi Marek Sakowski.

Przy takiej technologii uprawy i ochrony, plony pszenicy ozimej w gospodarstwie Marka Sakowskiego wahają się od 5 do 10 t z ha.

W efekcie braku ujemnych temperatur pszenica ozima w lutym zamiast 3 ma 6 do 7 rozkrzewień
  • W efekcie braku ujemnych temperatur pszenica ozima w lutym zamiast 3 ma 6 do 7 rozkrzewień
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Druga dawka azotu dla ozimin - jak nawozić?

Niedawno pisaliśmy o zasadach startowego nawożenia zbóż i rzepaku i mamy nadzieję, że wielu rolnikom udało się wykorzystać możliwość zastosowania nawozów azotowych wcześniej, czyli od 15 lutego.Dziś przypomnimy kilka ważnych zasad stosowania drugiej dawki azotu w oziminach.

czytaj więcej

Jak przeliczać i rozcieńczać RSM?

Roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) jest bardzo dobrym nawozem, ale kapryśnym. W czasie zimowego przechowywania może krystalizować, ale nie w tym roku.

czytaj więcej

Dlaczego przed wiosennym nawożeniem warto zbadać zawartość azotu mineralnego w glebie?

Planując  wiosenne nawożenie azotem w  uprawach  ozimych oraz jarych bardzo ważne   jest dobre rozpoznanie właściwości stanowiska. Jednym z podstawowych wskaźników pozwalających oszacować wiosenne zasoby tego składnika  w glebie jest oznaczenie zawartości azotu mineralnego tzw. N-min w okresie wczesnej wiosny. Badania  te są  powszechnie wykonywane w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)