Na co zwrócić uwagę siejąc mieszanki traw i lucerny?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na co zwrócić uwagę siejąc mieszanki traw i lucerny?

30.03.2020autor:

Mieliśmy pisać o przezimowaniu mieszanek traw i lucerny, jak pomóc trwałym użytkom zielonym po zimie, co robić z pastwiskami? Ale większość właścicieli odwiedzanych gospodarstw jest zadowolona z przezimowania. Po pierwsze, jesień była długa i ciepła, więc rośliny zdążyły dobrze przygotować się do zimy, której jak się później okazało, właściwie nie było.

Z artykułu dowiesz się

  • Co robić z użytkami zielonymi i pastwiskami ?
  • Jak zabezpieczyć się przed suszą ? 
  • Czym jest Mahulena ?
Nawet rolnicy, którzy zdecydowali się na późne siewy, co wiązało się z dużym ryzykiem, są zadowoleni, bo w tym sezonie udało się. Była wilgoć, była wysoka temperatura nie było zimy, więc trawy cały czas rosły, podobnie zresztą działo się z oziminami. Nawet lucernie posianej w październiku ubiegłego roku w tej chwili nie można nic zarzucić. Teraz, czyli po 15 marca, rolnicy boją się, że powtórzy się historia z przymrozkami na przedwiośniu, w ostatnie dwie, trzy noce odnotowano miejsca, w których przymrozki dochodziły do - 70 C i prognozy mówią, że to jeszcze nie koniec ujemnych temperatur.

Przed siewem należy analizować warunki pogodowe

Kolejny sezon wegetacyjny pokazuje, że warto zweryfikować swoje przyzwyczajenia i nie podążać wciąż tą samą drogą. Ostatnie lata bardzo zmieniły się pod względem pogody, trzeba obserwować naturę, analizować, bo warunki pogodowe decydują o pracy rolnika. W tej chwili nie ma jednego, dobrego i zalecanego terminu siewu traw i lucerny. Jest termin wiosenny i jesienny i oba terminy są dobre, każdy ma swoje wady i zalety. Ważne, żeby wiedzieć co chcemy osiągnąć. I bez względu na to, czy to jest wiosna, czy jesień, trzeba pamiętać, żeby zrobić wszystko, jak należy, żeby nie iść na skróty.

r e k l a m a
Rolnicy mają wiele pytań jak zabezpieczyć się przed suszą, bo ostatnie dwa lata nie były łaskawe dla wiosennego wzrostu traw i wiosennych zasiewów. Aleksander Gruszko, właściciel firmy Allgrass, a przede wszystkim doświadczony ekspert polowy podkreśla, że siejąc wiosną, nie wystarczy, że mamy wilgoć w okresie siewu, wiosną muszę wiedzieć, że będę miał wilgoć co najmniej przez 3–4 tygodnie! Odpowiednia wilgotność przy siewie, to dobre wschody, roślina ukorzeni się, wzejdzie i nagle mamy suszę, rośliny z każdym dniem bardziej zasychają. Przy większym przynajmniej miesięcznym zapasie wilgoci w glebie, dadzą radę, mają czasem przestoje, ale powoli idą dalej. Ekspert potwierdza, że ze względu na zmieniający się klimat wracają do łask stare, sprawdzone pomysły a jednym z nich jest kupkówka. Trawa trwała, charakteryzująca się bardzo dobrą zimotrwałością, odporna na susze. Rosnąca jak sama nazwa wskazuje w kępkach, czyli tworząca rozluźnioną darń z pustymi miejscami.

Krzysztof Kaźmieruk z synem Krystianem
  • Krzysztof Kaźmieruk z synem Krystianem
 – Na te puste miejsca proponujemy i stosujemy lucernę, czyli pracujemy nad białkiem. W proporcjach wygląda to następująco: 30 kg kupkówki (3/4 wagowo) i 10 kg (1/4 wagowo) lucerny i to daje na polu tak mniej więcej pół na pół – wyjaśnia rozmówca.

Festulolium Mahulena – wydajna i odporna na suszę

Aleksander Gruszko zachęca, żeby przyjrzeć się bliżej festulolium Mahulenie, nie jest to nowość, bo w Europie uprawiana jest od lat, w Polsce zaczęła pojawiać się w sprzedaży niedawno. – W zeszłym roku mieliśmy w sprzedaży festulolium Mahulene po raz pierwszy i doskonale sprawdziła się na polach, ponadto mamy ją przebadaną pod kątem żywienia. Mahulena dostarcza białka na takim samym poziomie jak kupkówka, ale ma trochę lepszą strawność – wyjaśnia rozmówca.

Czym jest ta tajemnicza Mahulena? Mahulena to nic innego, jak zmodyfikowana powszechnie znana kostrzewa trzcinowa, tylko że do tej pory kostrzewa trzcinowa była niechętnie uprawiana i szła co najwyżej do mieszanek. Krowy niechętnie ją pobierały, miała dość niską wartość pokarmową, dużym plusem była odporność na suszę, ale wartość pokarmowa nie zadowalała hodowców. Została więc ulepszona, zmodyfikowana i wyprodukowano w oparciu o kostrzewę trzcinową, festulolium Mahulene, która zachowała wszystkie zalety kostrzewy trzcinowej, a dodatkowo ma doskonałą wydajność, dobrą strawność i łatwo się kisi. Po usunięciu negatywnych cech starych odmian, może być uprawiana w czystym siewie jako wieloletnia uprawa do koszenia na pasze lub do pasienia. W Polsce wzrasta zainteresowanie uprawą ponieważ jest odporna na susze. Mając głęboki system korzeniowy sięgający do 1,40 cm, bez problemu znajduje wodę w głębszych warstwach gleby. Wysiewa się średnio 40 – 45 kg/ha, a ceny nasion są zbliżone do nasion innych dobrych traw. – Warto dodać, że Mahulena doskonale radzi sobie również w czystym siewie, dobrze kryje ziemię, a przy regularnych opadach deszczu kosimy ją nawet 5-krotnie – podsumowuje Gruszko.


Aleksander Gruszko podkreśla, że przy siewie mieszanek traw i bobowatych wiosną nie wystarczy dobre uwilgotnienie stanowiska w czasie siewu. Trzeba mieć pewność, że wody nie zabraknie przez miesiąc po siewie
  • Aleksander Gruszko podkreśla, że przy siewie mieszanek traw i bobowatych wiosną nie wystarczy dobre uwilgotnienie stanowiska w czasie siewu. Trzeba mieć pewność, że wody nie zabraknie przez miesiąc po siewie

Szczegółowa analiza przed wyborem odpowiedniej mieszanki

Gospodarstwem, które dostosowuje się z wyborem mieszanek traw do zmieniających się realiów i potrzeb jest rodzinne gospodarstwo państwa Kaźmieruków z miejscowości Szwaruny (pow. bartoszycki). Wybór mieszanek traw to zawsze szczegółowa analiza i rodzinna narada. Liczy się nie tylko skład mieszanki, ale przede wszystkim warunki, jakich potrzebuje dana mieszanka. Nie każda mieszanka sprawdzi się na każdym stanowisku, a gleby w gospodarstwie są różne i lekkie i ciężkie i podmokłe.

W ostatnich latach stawiamy na mieszanki przeznaczone na stanowiska suche, bo one lepiej radzą sobie przy okresowych niedoborach wody. W tym roku wiosną wysiejemy mieszankę Country 2059, jest to mieszanka trawy z lucerną Planet – 20 proc. z koniczyną czerwoną, życicą trwałą średnią, kostrzewą łąkową, festulolium, tymotką łąkową i kostrzewą trzcinową – wylicza Krzysztof Kaźmieruk, właściciel gospodarstwa w Szwarunach.

Wybierając mieszankę na trudne stanowiska, warto zastanowić się nad wysoko plonującą mieszanką Country użytek trwały 2014. Jest to mieszanka reagująca na zmieniające się warunki środowiska, daje sobie radę i w czasie suszy, i przy podtopieniach. Rolnik nigdy nie spieszy się z siewem traw, bo zdaje sobie sprawę z tego, że młode siewki są bardzo wrażliwe, a ziemia nie może być zimna, powinna mieć ok. 100 C.

 – Wiem, że wielu rolników nie może wytrzymać i już w marcu startuje z siewem. Rolnicy boją się, że za moment przyjdzie susza i zabraknie wilgoci na wschody. My zawsze czekamy, nie ma sensu siać tak wcześnie, bo siejąc np. w tej chwili sialibyśmy w zimną glebę, oczywiście rośliny powschodzą, ale jak przyjdzie nawet niewielki mróz, często są wymarznięcia. W naszym gospodarstwie zaczynamy siać mieszanki traw najwcześniej pod koniec kwietnia i dzięki temu nie musimy w maju odsiewać – podsumowuje hodowca.

Tak wyglądała lucerna podczas lustracji w dniu 20 lutego br.
  • Tak wyglądała lucerna podczas lustracji w dniu 20 lutego br.

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz 
Zdjęcie główne: Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego uprawa lucerny może się opłacić?

W gospodarstwach pozbawionych trwałych użytków zielonych, lucerna z trawami jest najlepszym sposobem produkcji pasz dla przeżuwaczy. Lucerna bogata jest w białko, a trawy głównie w węglowodany. Zielonka lucerny zawiera sporo witamin: A, B2, C, E, K oraz wapń i wiele mikroelementów. Wartościowe odmiany oraz odpowiednia pielęgnacja plantacji potrafi zapewnić plony 15–18 ton suchej masy przy zbiorze 4 pokosów w roku.

czytaj więcej

Mieszanki zbóż i bobowatych - jaką strategię warto przyjąć w ich uprawie?

Plon nasion bobowatych uprawianych w mieszance ze zbożem bywa zmienny, niekiedy wymaga dosuszenia, a komponowanie takich mieszanek do siewu jest znacznie trudniejsze niż mieszanek zbożowych. Niemniej połączenie zbóż i bobowatych wydaje się idealne z punktu widzenia dużych ilości białka w plonie. Plusów mieszanek zbożowo-strączkowych jest wiele, ale jest też kilka problemów.

czytaj więcej

ABC nawożenia użytków zielonych

W nawożeniu użytków zielonych, zwłaszcza azotem, znaczenie ma forma nawozów stosowanych w poszczególnych okresach. Wynika to z oczekiwanej szybkości działania azotu, ale też z warunków termicznych i wilgotnościowych w poszczególnych okresach wegetacji. Ważny dla produktywności traw jest podział tych dawek pod każdy pokos łąk lub wypas pastwisk.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)