Mospilan 20 SP dopuszczony do stosowania w buraku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mospilan 20 SP dopuszczony do stosowania w buraku

02.07.2021autor: Marek Kalinowski

Znany i ceniony insektycyd Mospilan 20 SP na mocy zezwolenia z dnia 27.05.2021 r. wydanego na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przez MRiRW, uzyskał czasową rejestrację do stosowania na mszycę w buraku cukrowym.

W Polsce mamy coraz większy problem z mszycami 

Plantacje buraka cukrowego już od momentu kiełkowania są narażone na atak licznych szkodników. Jednym z najbardziej kłopotliwych agrofagów występujących w buraku cukrowym są mszyce. Powodują one skędzierzawienie, żółknięcia i zahamowanie wzrostu roślin, a także silnie uszkadzają liście. Ponadto, stanowią ogromne zagrożenie dla plonu ze względu na wirusy mozaiki oraz żółtaczki łodygowej i nekrotycznej przenoszone podczas żerowania. Pierwszych mszyc na plantacjach buraka cukrowego można oczekiwać w czerwcu. Mogą one znacząco obniżyć plon.

r e k l a m a
W Polsce problem mszyc w burakach narasta przez ocieplanie się klimatu i powtarzające się letnie upały. Niestety, możliwości ograniczania mszyc były ograniczone i dlatego czasowa rejestracja insektycydu Mospilan 20 SP nabiera szczególnego znaczenia. Insektycyd, zgodnie z treścią zezwolenia, można stosować w buraku cukrowym w okresie od dnia 31.05.2021 r. do dnia 15.08.2021 r. Zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych szkodników – od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nierozwiniętych liści, do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha.

– Mospilan 20 SP zajmuje w naszej ofercie szczególne miejsce – mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.

– Teraz wśród jego, już i tak licznych, zalet możemy także wymienić możliwość zastosowania na mszycę w buraku cukrowym. W związku z tym również plantatorzy buraka cukrowego będą mogli w tym sezonie poznać zalety tego insektycydu. Wierzymy, że niezawodna substancja czynna oraz wygodna forma stosowania okażą się niemałym wsparciem w tegorocznych zabiegach ochrony wykonywanych na plantacjach buraka.


Marek Kalinowski
Za informacją Sumi Agro Poland
Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik użył właściwej substancji, a i tak dostał mandat

Czy prowadząc rzetelnie i uczciwie ewidencję zabiegów ochrony roślin oraz stosując w zabiegu właściwą w danej uprawie substancję czynną można w Polsce zostać ukaranym? Niestety, okazuje się, że tak. Rolnicy oczekują zmian w przepisach, tak aby byli traktowani tak, jak farmerzy z krajów starej Unii.

czytaj więcej

Chwościk buraka: od lipca należy rozpocząć monitoring

W monitorowaniu i ograniczaniu chwościka buraka bardzo pomagają plantatorom komunikaty służ surowcowych cukrowni. Ważna jest uprawa odmian z tolerancją, ale faktem jest, że ta choroba staje się coraz większym problemem.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Nieobliczalny jak... chwościk buraka

Chwościk jeszcze dwie dekady temu nie stanowił dużego problemu w buraku cukrowym. Teraz może stanowić zagrożenie wręcz epidemiczne i jak pokazuje poprzedni sezon, nie zawsze udaje się go zwalczyć.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)