Mieszkanki zbóż i bobowatych dobrą bazą pasz
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mieszkanki zbóż i bobowatych dobrą bazą pasz

21.04.2021autor: Marek Kalinowski

Plon nasion bobowatych uprawianych w mieszance ze zbożem bywa zmienny, niekiedy wymaga dosuszenia, a komponowanie takich mieszanek do siewu jest trudniejsze niż mieszanek zbożowych. Jednak połączenie zbóż i bobowatych wydaje się idealne z punktu widzenia dużych ilości białka w plonie.

Plusów mieszanek zbożowo-strączkowych jest wiele, ale jest też kilka problemów. W mieszankach zbożowo-bobowatych ze strony zbóż mogą być wszystkie zboża jare, ze strony strączkowych: groch pastewny, groch jadalny, łubin biały i wąskolistny, soja i bobik. Głównie to stanowisko i jego zasobność w wodę wyznacza, które rośliny zbożowe i strączkowe powinniśmy na nim uprawiać.

r e k l a m a

Łubin żółty dobry z owsem lub pszenżytem

Najlepszym partnerem z bobowatych dla jęczmienia jest groch ogólnoużytkowy, bo te gatunki mają wczesne i zbliżone terminy dojrzewania. Później dojrzewające odmiany grochu pastewnego można natomiast uprawiać w mieszankach z pszenżytem, a na słabszych glebach z owsem. Stawiając na owies do mieszanek z grochem i innymi bobowatymi należy wybierać odmiany niskie i najwcześniej dojrzewające.

Na glebach lżejszych najlepszym komponentem zbożowym będzie wspomniany owies lub pszenżyto, a najlepszym komponentem z bobowatych będzie łubin żółty. Co prawda łubin żółty w takiej mieszance da plon nasion dwa, a nawet trzy razy mniejszy niż groch na dobrej glebie, ale mówimy tutaj o najsłabszych piaszczystych stanowiskach. Łubin żółty będzie na piachach najlepszy a ponadto jego nasiona zawierają najwięcej białka (ponad 40%) ze wszystkich bobowatych.

W mieszankach wykorzystuje się też łubin wąskolistny, plonujący wyżej od łubinu żółtego. Jest bardziej uniwersalny pod względem wymagań stanowiska, ale wymaga lepszych gleb niż łubin żółty. Dla łubinu wąskolistnego dobrym komponentem będzie jęczmień. Przewagą łubinów nad grochem jest również to, że dzięki sztywnym łodygom nie wylegają partnerami zbożowymi mogą być dla nich także odmiany zbóż jarych łatwo wylegające.

Z łubinów największy potencjał plonowania ma łubin biały, lecz w mieszankach wypada najsłabiej ze względu na późne dojrzewanie. Podobny mankament, ale i duże wymagania wodne i glebowe ma najwyżej plonujący w Polsce gatunek bobowaty – bobik. Jego uprawa (najlepiej form samokończących) w mieszankach z pszenżytem bądź późnymi odmianami pszenicy sprawdza się, ale szczerze mówiąc lepiej siać bobik w czystym siewie.

Jęczmień z grochem jako kompozycja sprawdzi się zarówno na kompleksie żytnim, jak i pszennym, ale z jedną uwagą – na słabsze stanowiska wybieramy odmiany pastewne grochu, na lepsze odmiany ogólnoużytkowe

  • Jęczmień z grochem jako kompozycja sprawdzi się zarówno na kompleksie żytnim, jak i pszennym, ale z jedną uwagą – na słabsze stanowiska wybieramy odmiany pastewne grochu, na lepsze odmiany ogólnoużytkowe

Mniej bobowatych w plonie

W uprawie mieszanek zbożowo-bobowatych głównym plonem zawsze jest ziarno zbóż. Dlatego udział zbóż w materiale siewnym mieszanki nie może być mniejszy niż 50% gęstości w czystym siewie. O powodzeniu lub niepowodzeniu uprawy mieszanek zbożowo-strączkowych decyduje umiejętne sporządzenie mieszanki siewnej. W odróżnieniu do mieszanek zbożowych, decydujące znaczenie w tym połączeniu mają cechy odmianowe gatunków strączkowych. Przykładowe konstrukcje mieszanek zbożowo-strączkowych na różne kompleksy glebowe podajemy w tabeli.

Mieszanki zbożowo-bobowate mają wiele zalet, ale też jest kilka mankamentów związanych z ich siewem. Właściwie tylko przy mieszankach zbóż z łubinami i soją siew na głębokość ok. 3 cm można zrealizować jednym przejazdem. Te bobowate kiełkują epigeicznie. Dla grochu należy zapewnić głębokość siewu 5 cm, bobiku 8 cm i wtedy musimy przeprowadzić siew dwukrotny: oddzielnie komponentu zbożowego, oddzielnie bobowatego.

Na początku wspomniałem też, że plon nasion bobowatych z mieszanki ze zbożem bywa zmienny. Z wieloletnich badań wynika jednak, że jeżeli mieszanka została wysiana w proporcjach 50% normy wysiewu zboża + 50% normy wysiewu rośliny bobowatej, to w masie plonu możemy spodziewać się 75–80% ziarna zbóż i 20–25% nasion rośliny bobowatej. Proporcjami udziału komponentów przy siewie możemy uzyskać inną strukturę plonu. Przykładowo, jeżeli zastosujemy w zasiewie 75% normy wysiewu zboża i 25% normy wysiewu rośliny bobowatej, to w masie plonu możemy spodziewać się 85–90% ziarna zbóż i 10–15% nasion rośliny bobowatej. W skrajnie odmiennej sytuacji, jeżeli zastosujemy w zasiewie 25% normy wysiewu zboża i 75% normy wysiewu rośliny bobowatej, to w masie plonu możemy spodziewać się 60–65% ziarna zbóż i 35–40% nasion rośliny bobowatej.

Pszenżyto z łubinem? Dlaczego nie. Możliwych kompozycji zbóż z bobowatymi jest dużo. W doborze komponentów do uprawy ważny jest kompleks glebowy, ale także pH stanowiska, zasolenie, przedplon i to, dla jakiej grupy zwierząt przeznaczymy paszową mieszankę

  • Pszenżyto z łubinem? Dlaczego nie. Możliwych kompozycji zbóż z bobowatymi jest dużo. W doborze komponentów do uprawy ważny jest kompleks glebowy, ale także pH stanowiska, zasolenie, przedplon i to, dla jakiej grupy zwierząt przeznaczymy paszową mieszankę

Marek Kalinowski

Zdjęcia: Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych. Oglądaj webinar TPR na żywo!

Jakie mieszanki traw i innych roślin sprawdzą się najlepiej do budowy zapasów pasz objętościowych? Jak należy podsiewać TUZ? Jak najlepiej wykorzystać mieszankę gorzowską? W jakim sposób ustawić maszyny do zbioru zielonki? Odpowiedzi na te pytania każdy rolnik będzie mógł uzyskać podczas kolejnego szkolenia TPR „Ekspert radzi”.

czytaj więcej

Jak pozyskiwać dobrej jakości pasze objętościowe dla krów?

Podczas najbliższego webinarium TPR z serii „Ekspert radzi” zapytamy specjalistów o kwestie pozyskiwania jak najlepszej jakości pasz objętościowych dla krów. Ekspertom z Kuhn Maszyny Rolnicze i DSV Polska zadamy pytanie o zakładanie i pielęgnację użytków zielonych oraz o zbiór zielonki. Zadamy także wiele pytań od naszych Czytelników–rolników. Kiedy będzie można wziąć udział w webinarium?

czytaj więcej

Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?

Zyski z produkcji mleka w dużym stopniu zależą od jakości pasz jakimi rolnik skarmia krowy. Jak zatem należy zakładać i pielęgnować użytki zielone? Kiedy i jak najlepiej przeprowadzić zbiór zielonek? Jakie są alternatywne do pozyskania pasz objętościowych? Odpowiedzi na te pytania każdy rolnik będzie mógł uzyskać podczas kolejnego szkolenia TPR „Ekspert radzi”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)