r e k l a m a
Partnerzy portalu
Krajowe Dni Pola 2020 już 22-23.06. w Minikowie
18.06.2020
Centralne obchody Krajowych Dni Pola odbędą się w dniach od 20 do 23 czerwca w Minikowie. Towarzyszy im kilka dodatkowych prezentacji. Oficjalnie zostały zainaugurowane 6 czerwca Kujawsko-Pomorskimi Dniami Pola, które odbyły się w Grubnie niedaleko Chełmna.
– Na ponad 500 poletkach w Minikowie będzie można zapoznać się z ofertą odmianową firm nasiennych wzbogaconą o prezentację oferty przedsiębiorstw zajmujących się nawożeniem, ochroną roślin i techniką rolniczą. Kluczowym elementem Krajowych Dni Pola 2020 będą dni tematyczne. Prowadzone będą wtedy wykłady i zajęcia warsztatowe, na których uczestnicy poznają założenia rolnictwa precyzyjnego z wykorzystaniem Systemu Wspomagania Decyzji (SWD) w ochronie roślin oraz precyzyjnego nawożenia na bazie map glebowych, diagnozowania chorób roślin i uszkodzeń powodowanych przez żerowanie szkodników roślin uprawnych i warzywnych, prowadzenia upraw w systemie uproszczonym, ochrony gleb oraz uprawy roślin będących krajowymi źródłami białka – wymienia Ryszard Zarudzki, dyrektor KPODR.
Interaktywny plan Krajowych Dni Pola
Często czynnikiem limitującym rozwój roślin i ich plonowanie jest woda. Dlatego też na potrzeby organizacji Krajowych Dni Pola w Minikowie zainstalowano nowatorski, automatyczny system nawadniania w formie deszczowni mostowej, który był szczególnie wykorzystywany w kwietniu, kiedy to nie występowały opady atmosferyczne. Dzięki temu jedno z ryzyk związanych z prowadzeniem uprawy zostało zredukowane.
r e k l a m a
Organizatorzy przygotowali interaktywny plan Krajowych Dni Pola. Rolnicy na stronie internetowej www.dnipola.kpodr.pl znajdą dane każdej odmiany prezentowanej na kolekcji w Minikowie i Grubnie. 20 i 21 czerwca zostanie przeprowadzona także relacja wydarzenia on-line „na żywo”. W multimedialnym studio zapraszani będą goście oraz partnerzy Dni Pola. Impreza to nie tylko prezentacje polowe, ale także dodatkowy dwudniowy cykl konferencji poświęcony najważniejszym zagadnieniom związanym z produkcją rolniczą. W poniedziałek 22 czerwca rozpocznie się debata, podczas której będą omawiane zagrożenia i wyzwania stojące przed rolnictwem w dobie zmian klimatycznych i niedoboru wody. W jej ramach omawiane będą bloki tematyczne: „Precyzyjnie zakręceni – rolnictwo okiem młodych rolników – perspektywy Rolnictwa 4.0”, „Gleba, jako najważniejszy zasób gospodarstwa” oraz „Nawożenie i ochrona roślin”.
W drugim dniu konferencji odbędzie się zaś debata dotycząca bezpieczeństwa białkowego kraju. Podczas bloków tematycznych omawiane będą zagadnienia dotyczące „Krajowych źródeł białka w żywieniu zwierząt”, „Soi w uprawie i żywieniu zwierząt’ oraz „Efektywnego gospodarowania użytkami zielonymi”.
W drugim dniu konferencji odbędzie się zaś debata dotycząca bezpieczeństwa białkowego kraju. Podczas bloków tematycznych omawiane będą zagadnienia dotyczące „Krajowych źródeł białka w żywieniu zwierząt”, „Soi w uprawie i żywieniu zwierząt’ oraz „Efektywnego gospodarowania użytkami zielonymi”.
Podczas Krajowych Dni Pola zaprezentowane zostaną kolekcje odmian roślin uprawnych na areale ponad 11 ha w Minikowie, 3 ha w Grubnie i Chrząstowie. Prezentowane są odmiany rzepaku ozimego, zbóż ozimych i jarych, buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, roślin bobowatych, w tym grochów, łubinów, bobików, soi, traw i mieszanek traw, mieszanek poplonowych oraz lnu i konopi. Krajowe Dni Pola zostały zainaugurowane konferencją prasową, która odbyła się podczas Kujawsko-Pomorskich Dni Pola w Grubnie. Udział w niej wziął minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
– Pęd do uzyskania szybkiego efektu ekonomicznego sprawia, że tracimy to, co musi po nas pozostać następnym pokoleniom. Jeśli zniszczymy glebę, to pola nie będą przynosiły żadnych plonów. Wiedza na temat zmianowania, które na konkretnym polu nazywa się płodozmianem, na temat kompleksu sorpcyjnego roli substancji organicznej, stosunków wodno-powietrznych, kwasowości, zaczyna być wiedzą niedostateczną u tych, którzy zajmują się rolnictwem W tym roku, choć nie jest to jeszcze sprawa zamknięta, masywnej suszy w Polsce już nie będzie. W tej chwili tego zagrożenia już nie ma dzięki opadom, które wystąpiły w maju i czerwcu – mówił w Grubnie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Tomasz Ślęzak
Zdjęcie Główne: Pixabay
Tomasz Ślęzak
Zdjęcie Główne: Pixabay
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a