Kolejne substancje czynne środków ochrony roślin znikają z rynku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne substancje czynne środków ochrony roślin znikają z rynku

23.12.2021autor: Marek Kalinowski

Plan wycofania ważnych substancji czynnych środków ochrony roślin jest realizowany. Często są to substancje bardzo skuteczne i umożliwiające rotację środków zapobiegającą tworzeniu odporności. Kto następny w kolejce?

W 2021 roku wycofano 7 substancji czynnych

W bieżącym roku wypadły produkty zawierające: tiofanat metylu, bromoksynil, benalaksyl, beta-cyflutrynę, tiachlopryd, metalaksyl-M oraz mankozeb (mankozeb można stosować do 4 stycznie 2022 r. co i tak nie ma praktycznego znaczenia).

Rok wcześniej zniknęły z rynku ważne, popularne i skuteczne substancje czynne jak: desmedifam (zawierały ją 23 herbicydy głównie do odchwaszczania buraków, ale także truskawek), chlorprofam/chloroprofam (w regulatorach wzrostu hamującym kiełkowanie ziemniaków i herbicydach do odchwaszczania cebuli), chlorotalonil (ważna substancja była w składzie ponad 100 fungicydów), dimetoat (był w składzie 34 insektycydów), metiokarb (zawarty w dobrze znanej zaprawie Mesurol).

Jeszcze wcześniej nie odnowiono zezwoleń dla kilkunastu innych ważnych substancji czynnych, wśród nich tiuramu, propikonazolu i dikwatu. chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylu.

r e k l a m a

Gdzie znajdziemy informacje kiedy i jakie substancje będą wycofane z życia wkrótce?

Nowe terminy na sprzedaż i stosownie środków ochrony roślin zawierających wycofywane substancje czynne są na stronie resortu rolnictwa w zakładce "ochrona roślin". Zgodnie z rozporządzeniami wykonawczymi Komisji UE wprowadzone do obrotu środki ochrony roślin zawierające:

  • fosforek wapnia, imidachlopryd, zeta-cypermetryna – mogą być stosowane do 31 lipca 2022 r.;
  • haloksyfop-P – mogą być stosowane do 28 sierpnia 2022 r.;
  • pencykuron – mogą być stosowane do 30 listopada 2022 r.;
  • alfa-cypermetrynę – mogą być stosowane do 7 grudnia 2022 r.;
  • famoksadon – mogą być stosowane do 16 września 2022 r.;
  • prochloraz – mogą być stosowane do 1 października 2023 r.;
  • flutriafol – mogą być stosowane do 31 grudnia 2022 r.; i
  • indoksakarb – mogą być stosowane do 19 września 2022 r.

Podaliśmy ostatecznie daty do których środki z wymienionymi substancjami czynnymi mogą być stosowane, przechowywane lub unieszkodliwiane. Rozporządzenia wykonawcze określają szczegółowe daty do których te środki mogą być wprowadzane do obrotu, sprzedawane i dystrybuowane i dla niektórych z wymienionych substancji czynnych już te terminy wygasły.

Wielu środków ochrony roślin, których substancje czynne są wycofywane nie ma już w obrocie. Trzeba je zastosować i zużyć lub zutylizować do wyznaczonych rozporządzeniem Komisji UE granicznych dat

  • Wielu środków ochrony roślin, których substancje czynne są wycofywane nie ma już w obrocie. Trzeba je zastosować i zużyć lub zutylizować do wyznaczonych rozporządzeniem Komisji UE granicznych dat

Marek Kalinowski

Zdjęcia: Marek Kalinowski

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu M. Kalinowskiego pt. Znikają kolejne substancje czynne, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51-52/2021 na str. 48.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny glifosatu szaleją. Nawet 300 proc. więcej za opakowanie [FILM]

W tym sezonie obok nawozów, symbolem drożyzny dla rolników stanie się glifosat. Jego ceny poszybowały w górę nawet o 300 proc. Co na ten temat mówią rolnicy? Kupią ten preparat czy przerzucą się na motykę? Obejrzyj FILM pod artykułem.

czytaj więcej

Mocno drożeją środki ochrony roślin. Rekordy bije glifosat. Kupować czy czekać?

Drożeje wszystko, drożeją też środki ochrony roślin. Rekordy bije glifosat, którego cena skoczyła o 200-300 proc. Zapytaliśmy więc producentów i dystrybutorów, o ile wyższe będą ich cenniki i jaka będzie dostępność środków ochrony roślin. Czy warto czekać z ich zakupem, czy kupować już teraz?

czytaj więcej

Ministerstwo rolnictwa wycofało się z propozycji dodatkowego podatku

Nie będzie dodatkowej opłaty od sprzedaży środków ochrony roślin. Ministerstwo rolnictwa wycofało się z propozycji, która pojawiła się przy okazji prac nad ustawą o rolnictwie ekologicznym. Protestowały związki branżowe, które tłumaczyły, że koszty i tak zostaną przerzucone na rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)