Jak zwalczać drutowce w kukurydzy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwalczać drutowce w kukurydzy?

20.11.2020autor: Marek Kalinowski

Chociaż kukurydza dobrze wzeszła, to później w kilka dni zamarła, skarży się rolnik. To wina drutowców. Gdzie najczęściej żerują drutowce? Jak można je zwalczać przy ograniczonym arsenale środków ochrony roślin?

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie insektycydy używać do walki z drutowcami ?
  • Jakie szkody niosą drutowce ?
  • Dla jakich roślin drutowce są najbardziej szkodliwe?
– Kukurydza powchodziła o nagle zamarła – z taką informacją o ważnym problemie dzwonił do redakcji kilka miesięcy temu nasz stały Czytelnik. Z informacją, bo problem był dobrze znany, ale było już za późno na ratowanie roślin. Były to niestety drutowce. Obiecałem rolnikowi, że jesienią przedstawimy w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” dostępne, możliwe do zastosowania w kukurydzy, ale i innych roślinach metody ograniczania szkodników glebowych, w tym drutowców.
Niestety, możliwości ograniczania drutowców (to larwy kilku gatunków należących do rodziny sprężykowatych, barwy od jasnożółtej do rudej) i pędraków (larwy chrabąszczowatych) są niewielkie. Nie da się ponadto wyeliminować tych szkodników glebowych raz na zawsze, bo rozwój jednego pokolenia drutowców trwa zwykle 3–5 lat, a larwy są na różnych głębokościach profilu gleby. Doskonałym miejscem ich rozwoju są trwałe użytki zielone, stanowiska bogate w materię organiczną, grunty odłogowane, bez uprawy płużnej.

Drutowce są dużym problemem, jeżeli uprawiamy rośliny zaraz po zlikwidowaniu użytków zielonych

Nasz Czytelnik wiedział z czym ma do czynienia, ale rolnicy osłabienie i żółknięcie np. plantacji kukurydzy po wschodach często przypisują chłodom albo fitotoksyczności herbicydów. To prawda, może w takich warunkach dochodzić do tzw. głodu fosforowego plantacji, ale przebarwienia są fioletowe. W kukurydzy larwy drutowców podgryzają kiełkujące nasiona i system korzeniowy. Żółte i przewracające się rośliny to skutek ich żerowania, ale równie dobrze, zwłaszcza w Polsce Południowo-Zachodniej, może to być skutkiem żerowania larw zachodniej korzeniowej stonki kukurydzianej.

r e k l a m a
Piszę o tym, bo najważniejsza jest diagnoza problemu. Tym problemem zawsze będą drutowce i pędraki, jeżeli uprawiamy rośliny zaraz po zlikwidowanym użytku zielonym. Czytelnik miał ten problem w kukurydzy, ale na jeszcze większe straty z powodu obecności drutowców i pędraków – w skrajnych sytuacjach stratę całego plonu handlowego – narażeni są producenci ziemniaków z przeznaczeniem na frytki i chipsy. Szkodniki te zagrażają też burakom cukrowym.

Jak zwalczać drutowce przy zredukowanej liczbie dozwolonych środków ochrony roślin?

Najbardziej szkodliwe dla roślin są najstarsze larwy drutowców, a ich żerowanie wzmaga susza, bo aby zapewnić sobie wystarczającą ilość wody żerują intensywniej. Przy uprawie kukurydzy po okopowych, na stanowiskach odłogowanych i z uproszczoną uprawą gleby oraz po roślinach wieloletnich (użytki zielone) można być prawie pewnym, że drutowce wyrządzą szkody.

Jeszcze kilka lat temu plantatorzy kukurydzy, ziemniaków i buraków mieli sporo środków do rozprawienia się z tymi problemami. Teraz ten arsenał jest mocno ograniczony i walkę z drutowcami trzeba oprzeć na agrotechnice i zmianowaniu. Liczebność drutowców ograniczy podorywka, głęboka orka, wczesny siew. Bardzo ważnym elementem ograniczania drutowców jest płodozmian i wybór do uprawy roślin, których te szkodniki nie atakują, m.in.: groch, fasola i gorczyca.

Aby podjąć zwalczanie chemiczne drutowców, trzeba mieć pewność, że są na stanowisku i znać nasilenie. Według zaleceń „Metodyki integrowanej ochrony kukurydzy”, obserwacje zagrożenia drutowcami i pędrakami należy prowadzić przed siewem. W tym celu zaleca się przesiać glebę z dołków o wymiarach 25x25 cm i głębokości 30 cm (32 odkrywki na 1 ha) i policzyć drutowce. Zagrożenie można ocenić też za pomocą pułapek z ziemniaka i napęczniałego ziarna zbóż. Progiem zagrożenia przed siewem jest stwierdzenie 2–8 larw drutowców na mkw.

Tak wyglądają odłowione samce sprężyków
  • Tak wyglądają odłowione samce sprężyków

Azotniak – drogi, ale skuteczny w walce z drutowcami

Ta nazwa nawozu źle się kojarzy, bo starsi rolnicy pamiętają jego formę pylistą i informacje o szkodliwości. Większość rolników nawet nie wie, że azotniak jest na rynku. Jest, w formie granulowanej pod nazwą handlową Perlka i wykorzystuje go wielu producentów warzyw kapustnych. Wykorzystuje właśnie z uwagi na redukcję opuchlaków, drutowców, pędraków, ślimaków i niektórych sprawców chorób grzybowych. Formą chemiczną azotniaku jest cyjanamid wapnia (nawóz zawiera 187,8% N i 50% CaO). Niestety nawóz jest drogi, a w uprawie kukurydzy jego sugerowana dawka przedsiewna to 300–400 kg/ha.

Przy aplikacji przedsiewnej należy pamiętać o karencji 2–3 dni na każde 100 kg zastosowanego nawozu, co oznacza, że po dawce 400 kg/ha możemy bezpiecznie siać kukurydzę po 1–2 tygodniach. Zależy to najbardziej od warunków pogodowych. Azotniak wymaga odpowiedniej ilości wody do rozpuszczenia się i przemian chemicznych szkodzących drutowcom. Ma wtedy działanie parzące, a specyfika działania azotniaku polega na tym, że w fazie przemian niszczy patogeny i szkodniki, ale nie jest szkodliwy dla mikroorganizmów glebowych i raczej wzmaga biologiczną aktywność gleby.

Bywa, że kukurydza ładnie wschodzi i rośnie a potem nagle z powodu silnego żerowania drutowców w kilka dni zamiera. Taki problem miał wiosną br. jeden z naszych Czytelników
  • Bywa, że kukurydza ładnie wschodzi i rośnie a potem nagle z powodu silnego żerowania drutowców w kilka dni zamiera. Taki problem miał wiosną br. jeden z naszych Czytelników

Insektycydy skuteczne w walce z drutowcami

Zanim przedstawimy zarejestrowane preparaty chemiczne zwalczające drutowce dodam, że w przypadku zagrożenia tymi szkodnikami zaleca się zwiększenie normy wysiewu kukurydzy o 10%. Co jest w rejestrze? Mamy obecnie tylko dwa produkty chemiczne – Force 20 CS i Belem 0,8 MG oraz jeden insektycyd biologiczny – Naturalis.

Zaprawa Force CS (zawiera teflutrynę) ma rejestrację w kukurydzy (drutowce, zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa), buraku cukrowym i pastewnym (drutowce, pchełka burakowa, drobnica burakowa). Warto dodać, że zaprawa uzyskała rozszerzenie rejestracji o zastosowanie małoobszarowe w kukurydzy cukrowej.

Preparat Belem 0,8 MG (zawiera cypermetrynę) ma rejestrację na drutowce w ziemniakach i rzepaku jarym, ale w etykiecie znajduje się wiele innych gatunków roślin i zwalczanych w nich szkodników glebowych. Ten środek na drutowce w ziemniakach stosuje się w maksymalnej dawce 24 kg/ha rzędowo do redlin w czasie sadzenia bulw, stosując aplikator do granulowanych środków ochrony roślin połączony z sadzarką.

Biologiczny insektycyd Naturalis (zawiera Beauveria bassiana szczep ATCC 74040) ma rejestrację małoobszarową na drutowce w pomidorach, papryce, bakłażanach uprawianych pod osłonami. Ten środek zarejestrowany w wielu innych uprawach zwalcza także wciornastki, mączliki i przędziorki. Jak działa na szkodniki? Konidia Beauveria bassiana przylegają do naskórka owadów i roztoczy, kiełkują i wnikają do wnętrza ciała gospodarza. Śmierć szkodnika następuje w wyniku mechanicznej penetracji grzybni jako następstwo utraty wody i składników odżywczych w połączeniu z wydzielaniem enzymów hydrolitycznych.


Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Archiwum TPR
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Owocówki – poważne szkodniki drzewek owocowych

Chyba każdy z nas spotkał jabłko, w którym owocówka wygryzła korytarz. To niezwykle częsty obrazek, który niestety dyskwalifikuje plon. Owocówki to bardzo groźne szkodniki owoców jabłoni, grusz i śliw Poznajmy każdego szkodnika dokładnie, by wiedzieć jak ograniczyć ich występowanie.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)