Jak nawozić zboża wiosną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nawozić zboża wiosną?

13.02.2020autor: Marek Kalinowski

Ciągle czekamy na zmianę przepisów i uelastycznienie – przynajmniej na bieżący sezon – terminów stosowania nawozów azotowych. Jeżeli nic się nie zmieni, to zgodnie z prawem startowe dawki azotu można będzie stosować minutę po północy 1 marca 2020 r.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego tak istotny jest termin stosowania nawozów azotowych w okresie wiosennym?
  • Od jakich roślin powinniśmy zacząć nawożenie wiosną?
  • Jakie ewentualne rozwiązanie wchodzi w grę w przypadku braku zmiany przepisów dotyczących terminu stosowania nawozów azotowych?
Ten twardy termin nie pozwala stosować wiosennego nawożenia racjonalnie. A racjonalnie i w zgodzie z Dobrą Praktyką Rolniczą powinno się zastosować dawkę startową w takim terminie, aby w momencie ruszenia wegetacji azot był w zasięgu sytemu korzeniowego zbóż.

Termin ważniejszy od ilości

Z badań wynika, że aby azot z tych szybkich form mógł się przemieścić do zasięgu korzeni, powinien być zastosowany ok. 2 tygodnie przed ruszeniem wiosennej wegetacji. Termin aplikacji jest przy tym zdecydowanie ważniejszy od zastosowanej porcji startowej (wystarczy 30 kg N/ha), bo i tak prawie standardowo po dwóch tygodniach od dawki startowej powinno się zastosować drugą wiosenną dawkę azotu. Pamiętajmy przy tym, że obowiązujące prawo określa też maksymalne dawki azotu działającego, a duże gospodarstwa muszą obligatoryjnie sporządzać plany nawożenia azotem dla każdego pola.

r e k l a m a
Od oczekiwanej przez wszystkich rolników decyzji i od pogody na przełomie lutego i marca zależy bardzo dużo. Przede wszystkim plony, dobry start zbóż ozimych (rzepaku jeszcze bardziej) i to, jak rośliny wykorzystają niewielkie zapasy wody. Jeżeli od 1 marca będzie już sucho i nie będzie opadów – będzie tragedia. Wtedy nawożenie nic nie pomoże roślinom, bo – jak często podkreśla na spotkaniach prof. dr hab. Witold Grzebisz – pytanie: jak nawozić w warunkach suszy jest bezprzedmiotowe. W warunkach suszy nawożenie nie ma sensu.

Kiedy fosfor i potas?

Wróćmy do pewnego schematu startowego nawożenia ozimin. Jeżeli mamy w gospodarstwie rzepak ozimy i zboża ozime, to chociażby ze względu na głęboki system korzeniowy rzepaku, do którego składniki pokarmowe muszą dotrzeć, dzieląc priorytety wczesnych prac polowych najpierw powinniśmy zając się startowym nawożeniem rzepaku, a potem zbóż. Jeżeli potrzebne jest zastosowanie korekcyjnych dawek startowych fosforu i potasu, powinny być aplikowane w pierwszej kolejności przed azotem, ale najlepiej w tym samym terminie w nawozach typu Nitrofoski (NPK).

Oczywiście startowe nawożenie azotem, a przed nim korekcyjne potasem i fosforem (jeżeli jest uzasadnione), najlepiej byłoby wykonać przed wiosennym ruszeniem wegetacji, aby to składniki pokarmowe czekały na roślinę, a nie odwrotnie. Niestety, obowiązujące prawo nie uwzględnia anomalii pogodowych i jeżeli nie dojdzie do oczekiwanej korekty terminu (wnioskujący o to Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych liczy na możliwość stosowania azotu od 15 lutego) dawka startowa nie spełni swojej roli.

Dawka bez podziału?

W tej sytuacji każdy rolnik będzie musiał zweryfikować podział wiosennej puli azotu na dawki. Realnie oznacza to (biorąc pod uwagę deficyt wody), że po ocenie potencjału plonotwórczego być może najlepiej będzie całą wiosenną pulę azotu zastosować właśnie 1 marca. To jest niestety niebezpieczne dla środowiska. A bezpieczne dla środowiska jest dzielenie dawek azotu i stosowanie go z odpowiednim wyprzedzeniem przed okresami krytycznego zapotrzebowaniem roślin. Uzasadnione było, jest i będzie stosowanie ok 40% wyliczonej dawki azotu przed ruszeniem wegetacji i 60% ok. dwa tygodnie później z ewentualną korektą i dodatkową dawką w warunkach sprzyjającej pogody na tzw. kłos pszenic jakościowych lub łuszczynę rzepaku.

Marek Kalinowski
Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co wskazuje na to, że ruszyła wegetacja roślin?

Czy to już koniec zimy, czy jednak jeszcze da się oziminom we znaki? Tego nie wie nikt, chociaż patrząc na temperatury i rośliny wszystko wskazuje na to, że oziminy odpalają wegetację.

czytaj więcej

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni – przyczyny, objawy, progi

Łamliwości podstawy źdźbła zbóż i traw, zgorzel podstawy źdźbła oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni to trójka najgroźniejszych chorób podstawy źdźbła.

czytaj więcej

Dlaczego przed wiosennym nawożeniem warto zbadać zawartość azotu mineralnego w glebie?

Planując  wiosenne nawożenie azotem w  uprawach  ozimych oraz jarych bardzo ważne   jest dobre rozpoznanie właściwości stanowiska. Jednym z podstawowych wskaźników pozwalających oszacować wiosenne zasoby tego składnika  w glebie jest oznaczenie zawartości azotu mineralnego tzw. N-min w okresie wczesnej wiosny. Badania  te są  powszechnie wykonywane w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)