Jak jesienią przygotować użytki zielone do pierwszego pokosu na wiosnę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak jesienią przygotować użytki zielone do pierwszego pokosu na wiosnę?

29.10.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

Właściciele rodzinnego gospodarstwa w Starej Rudówce doskonale wiedzą, że teraz, czyli od jesieni, zaczynają pracować na pierwszy i najważniejszy dla nich pokos. Już dziś muszą mieć plan jak go zmaksymalizować, czyli jak zakończyć ten rok i jak rozpocząć przyszły sezon wegetacyjny, żeby ten pierwszy pokos był jak największy i jak najwartościowszy.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak przygotować się do pierwszego pokosu jesienią?
  • Dlaczego superfosfat prosty granulowany? 
  • Jak wyglądają pierwsze jesienne pokosy w gospodarstwie państwa Tomaszewiczów? 
Państwo Tomaszewiczowie zakładają nowe użytki zielone wiosną, bo jak mówią, warunki są jednak bardziej sprzyjające i udaje się trafić z pogodą. – W ubiegłym roku sialiśmy na początku kwietnia 35 ha nowych użytków zielonych plus 6 ha lucerny w czystym siewie. Warunki były bardzo dobre, była wilgoć, więc bez problemu równomiernie wszystko powschodziło i później już sobie spokojnie rosło – opowiada Robert Tomaszewicz, syn właścicieli.

Trawy jednoroczne

Gospodarze zawsze zakładają użytki zielone z domieszką mieszanki kośnej Trojanka. Jest to mieszanka jednoroczna, składająca się z bardzo szybko rosnących odmian wysokocukrowych życic, dzięki czemu charakteryzuje się wysokimi parametrami energetycznymi. Trojanka pełni przede wszystkim funkcje ochronne. Szybko zakrywa glebę, zagęszcza się i zagłusza chwasty, przy czym nie jest tak agresywna, jak używane w charakterze roślin ochronnych zboża. Trojanka pozwala rosnąć i ukorzeniać się trawom podstawowej mieszanki.

r e k l a m a
Kiedyś jako rośliny osłonowej używali, podobnie jak większość rolników, zbóż, głównie jęczmienia. Dodatek zboża zapełniał puste miejsca i dawał jakiś plon. Ale zboża miały jedną wadę, w pierwszym okresie intensywnie ukorzeniają się i rozwijają, więc często odbierały trawie wodę i składniki pokarmowe. Przez to osłabiały trawę, która musi mieć jak najlepszy start, bo przecież siejmy ją na kilka lat.

– Do mieszanki podstawowej dodajemy maksymalnie do 20 proc. trawy jednorocznej, czyli np. jeśli siejemy 40 kg Krasuli, to dodajemy maksymalnie ok. 8 kg Trojanki (czyli 40 kg + 8 kg). W przypadku mieszanki Luśka, do 35 kg mieszanki podstawowej dodajemy zaledwie 5–6 kg (max. do 7 kg) trawy jednorocznej. Ilości wydają się nieduże, ale w sprzyjających warunkach te trawy naprawdę widać, bo bardzo się rozrastają – wyjaśnia rozmówca.

Główne zadanie trawy jednorocznej w ciągu jednego sezonu to wsparcie plonem. Po pierwszej zimie w sposób naturalny taka trawa wypada, a jej miejsce zajmują gatunki wieloletnie np. kupkówka, tymotka, kostrzewy.

Robert Tomaszewicz, młody rolnik, prowadzący z rodzicami i bratem Pawłem gospodarstwo w Starej Rudówce (pow. giżycki)
  • Robert Tomaszewicz, młody rolnik, prowadzący z rodzicami i bratem Pawłem gospodarstwo w Starej Rudówce (pow. giżycki)

Rolnik stawia na dobre mieszanki traw

Rolnik wyznaje, że zawsze w gospodarstwie były siane dobre mieszanki traw, ale najczęściej przez pierwsze dwa lata był rewelacyjny plon, a w kolejnych coraz gorzej. W tej chwili na polach królują mieszanki Sowul & Sowul, w których składzie są tradycyjne gatunki traw, przystosowane do polskich warunków. Dodatkowo nowe zasiewy monitoruje doradca agrotechniczny Karol Żywalewski z firmy Sowul & Sowul, który zawsze służy fachową pomocą przez cały sezon wegetacyjny założonego użytku.

– Muszę przyznać, że jak patrzę na to co teraz zbieramy z pól to widzę, że kiedyś chyba nie za bardzo dbaliśmy o nasze użytki zielone albo coś robiliśmy nie tak – mówi Robert Tomaszewicz.

– Nawozy oczywiście zawsze jakieś były, ale może za bardzo stawialiśmy na azot. Współpracując z doradcą widzę, że nawóz nie może być „jakiś” musi być odpowiednio dobrany i zbilansowany nawet pod trawy.

Państwo Tomaszewiczowie przeważnie zbierają 3–4 pokosy, wszystko zależy od tego co dzieje się na zewnątrz. Między kolejnymi pokosami powinno być 7 tygodni odstępu, oczywiście chcieliby tak robić zawsze, ale w praktyce wychodzi różnie.

W ostatnich latach ciężko jednoznacznie zdecydować, kiedy wykonać ostatni pokos. Jesienie są długie i ciepłe, więc celowo ten zabieg jest przesuwany na połowę października, a po nim obowiązkowo stosowane są nawozy fosforowo-potasowe na poprawę zimotrwałości i szybkiego startu wiosną
  • W ostatnich latach ciężko jednoznacznie zdecydować, kiedy wykonać ostatni pokos. Jesienie są długie i ciepłe, więc celowo ten zabieg jest przesuwany na połowę października, a po nim obowiązkowo stosowane są nawozy fosforowo-potasowe na poprawę zimotrwałości i szybkiego startu wiosną

Za krótko skoszona trawa jest wrażliwsza na niskie temperatury

Młody rolnik opowiada, że ostatni pokos zawsze starali się robić pod koniec września lub na początku października. Przez ostatnie 2 lata jesień była długa i ciepła, więc celowo opóźniali koszenie i zaczynali najwcześniej w połowie października. – W tym roku ostatni pokos również kosiliśmy ok. połowy października, bo rośliny nie powinny już szybko i znacznie rosnąć, oczywiście muszą jeszcze po skoszeniu puścić jakieś źdźbła, żeby trawa mogła lepiej przezimować. Ale na pewno musimy pilnować, żeby nie były wyższe niż 20–30 cm, bo wtedy zaatakuje pleśń śniegowa powodując gnicie i znaczne ubytki traw w poroście. W ostatnich latach naprawdę ciężko podjąć decyzję, czy to już, czy jeszcze zaczekać – wyjaśnia rolnik.

Ostatni pokos to koszenie na wysokość 6–8 cm, jest to najbezpieczniejsza wysokość koszenia traw. Jeżeli trawa będzie za krótko skoszona, to będzie wrażliwsza na niskie temperatury, bo trzeba pamiętać, że kluczowym miejscem w samej trawie jest węzeł krzewienia tuż pod powierzchnią gruntu. Nieco inaczej jest w przypadku lucerny, czy koniczyny, bo tu mamy do czynienia z tzw. stożkiem wzrostu wyniesionym ponad powierzchnię.

Jesień idealna na wapnowanie

Optymalne nawożenie użytków zielonych uzyskujemy dzięki połączeniu nawożenia organicznego i mineralnego. W odwiedzanym gospodarstwie mimo tego, że prowadzona jest hodowla bydła mlecznego, nawozy naturalne, w ich przypadku gnojowica, wylewane są wczesną wiosną tylko na wybrane pola. A z reszty gnojowicy wykonywany jest separat, którym ścielone są legowiska dla bydła.

Jesień to bardzo dobry czas na wapnowanie. Często padające deszcze pozytywnie wpływają na proces wapnowania zwiększając jego skuteczność. W gospodarstwie Tomaszewiczów wapnowanie jest priorytetem. Dzięki wieloletniej, systematycznej pracy, mają uregulowany odczyn gleby wynoszący ok. pH 6,0. Teraz trzeba tego pilnować i utrzymywać taki stan. Użytki zielone zakładane są zazwyczaj na glebach klasy V i VI. Rolnik potwierdził, że jesienią zastosuje wapno granulowane Polcalc, w ilości dla utrzymania optymalnego pH gleby.

Nawozy fosforowo-potasowe

Po ostatnim pokosie jesienią właściciele gospodarstwa stosują nawozy fosforowo-potasowe, żeby trawy lepiej przezimowały i żeby wiosną szybciej wystartowały. Trzeba pamiętać, że muszą to być nawozy bez azotu lub z jego niewielką zawartością.

– Jeżeli chodzi o fosfor, to w tym roku zastosujemy superfosfat prosty granulowany P(Ca, S) 19 (25–31,5) i sól potasową. Dlaczego superfosfat prosty granulowany? Dlatego, że jest łatwy w wysiewie, granulowana forma ułatwia równomierny rozsiew i ogranicza uwstecznianie fosforu.

– W superfosfacie mamy dodatkowo 25 proc. wapnia, który nie działa jako czynnik odkwaszający, ale wpływa na podtrzymanie odczynu i podkarmia rośliny. Rośliny też potrzebują wapna do budowy swojej masy – dodaje hodowca.

Jeżeli chodzi o potas, to musimy pamiętać o jego trwałości i obecności w glebie, która szacowana jest na ok. 3 miesiące. Oznacza to, że potas podany jesienią nie będzie dla nas czynnikiem plonotwórczym przez cały kolejny rok. Jesienią właściciele gospodarstwa stosują mniej więcej 1/3 całorocznej zalecanej dawki. Karol Żywalewski zawsze powtarza, że pewna ilość potasu musi być zastosowana jesienią, bo jest to składnik, który ma przede wszystkim pomóc roślinie w zimowaniu. Dopiero potas podany wczesną wiosną zaczyna pracować na plon, na lepszą gospodarkę wodną. Myśląc o ilości i jakości plonu potas powinno się stosować wiosną możliwie jak najwcześniej, czyli na przełomie lutego i marca.

Gospodarstwo produkuje separat z gnojowicy, którym ścielone są legowiska dla bydła
  • Gospodarstwo produkuje separat z gnojowicy, którym ścielone są legowiska dla bydła


Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zadbać o użytki zielone jesienią, aby dały dobry plon na wiosnę?

Jesienny wypas użytków zielonych powinien być zakończony na ok. 30 dni przed przymrozkami i mrozem, aby ruń mogła odrosnąć na ok. 10–12 cm i  zregenerować swoje siły na przetrwanie zimy. Ta sama zasada dotyczy zbioru ostatniego pokosu, przy czym powinien on być koszony nieco wyżej.

czytaj więcej

Jesienne nawożenie użytków zielonych wpływa na wiosenne plonowanie

Jednym z najważniejszych zabiegów decydujących o wysokim plonowaniu użytków zielonych wiosną jest jesienne nawożenie. Powinno być oczywiście poprzedzone koszeniem ostatniego pokosu lub wykaszaniem niedojadów oraz przeglądem urządzeń melioracyjnych.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)