Glifosat bliżej odnowienia zezwolenia na stosowanie w rolnictwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Glifosat bliżej odnowienia zezwolenia na stosowanie w rolnictwie

14.07.2021autor: Marek Kalinowski

Firma Bayer informuje, że grupa AGG oceniająca odnowienie zezwolenia na stosowanie glifosatu w UE, opublikowała raport na ten temat. Jakie wnioski z niego płyną?

Jak informuje firma, proces idzie zgodnie z planem, a raport grupy oceniającej ds. glifosatu (ang. Assessment Group on Glyphosate – AGG) w ramach procesu odnowienia zezwolenia glifosatu w UE – w skład której wchodzą Francja, Węgry, Holandia i Szwecji – został już opublikowany.

r e k l a m a

Jakie wnioski płyną z raportu AGG nt. zezwolenia stosowania glifosatu w UE?

Grupy oceniająca ds. glifosatu ustaliła i wskazała w raporcie, że:

  • W oparciu o wyniki obecnie przeprowadzanej oceny, AGG uważa, że glifosat spełnia kryteria pozwalające na jego zatwierdzenie.
  • Wziąwszy pod uwagę wszystkie dowody, takie jak na przykład doświadczenia z udziałem zwierząt, badania epidemiologiczne i analizy statystyczne (...) AGG stwierdza, że klasyfikac­ja glifosatu pod kątem rakotwórczości jest nieuzasadniona.
  • Zdaniem AGG, klasyfikacja glifosatu jako toksycznego dla reprodukcji jest nieuzasadniona.
  • Nie należy spodziewać się żadnych przewlekłych bądź ostrych zagrożeń dla konsumentów w związku z reprezentatywnymi zastosowaniami glifosatu dla tego procesu odnowienia zezwolenia.
  • AGG stwierdza, że glifosat spełnia kryteria zatwierdzenia w zakresie bezpieczeństwa zdrowia ludzi.

Wnioski AGG opierają się na jednej z najbardziej obszernych i kompleksowych dokumentacji naukowych, jakie kiedykolwiek opracowano dla środków ochrony roślin. Do ukończenia pozostało jeszcze kilka etapów w trwającym procesie odnowienia zezwolenia glifosatu w UE, który zakończy się pod koniec 2022 r.

Autorytety w dziedzinie zdrowia od ponad 40 lat uważają, że stosowanie glifosatu jest bezpieczne

Wnioski z prac AGG potwierdzają wcześniejsze ustalenia wiodących autorytetów w dziedzinie zdrowia na całym świecie. Przez ponad 40 lat w ocenach organów regulacyjnych odpowiedzialnych za ochronę zdrowia wielokrotnie podkreślano, że produkty na bazie glifosatu są bezpieczne, przy założeniu, że stosuje się je zgodnie z instrukcją na etykiecie.

 

Marek Kalinowski

Za informacją Bayer
Zdjęcie: Archiwum TPR

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Złe długi rolników to już ponad 300 mln zł. Zabrakło programów pomocowych

W ciągu roku aż o 20 procent wzrosła wartość przeciętnego zadłużenia rolnika, którego te nie jest w stanie spłacać. Tzw. złe długi w rolnictwie to wynik m.in. braku odpowiednich programów pomocowych dla rolników – oceniają eksperci. Jednak rolnicy są solidniejszymi kredytobiorcami niż mikroprzedsiębiorcy.

czytaj więcej

Rozwiązania cyfrowe wspierają technologie Bayera

W połowie czerwca br. w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w Pordenowie (powiat malborski) – w formie spotkania polowego na plantacji Bayer zaprezentował innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020–2021.

czytaj więcej
Aktualności

PE nie zgadza się na stosowanie glifosatu po 2022 roku

Europosłowie nie zgadzają się na stosowanie glifosatu po 2022 roku. Domagają się także pilnych działań zapobiegających wymieraniu pszczół. Ich zdaniem na ochronę bioróżnorodności UE powinna wydawać przynajmniej 20 mld euro.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)