Czym kierować się w wyborze roślin ochronnych dla upraw bobowatych i traw?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym kierować się w wyborze roślin ochronnych dla upraw bobowatych i traw?

21.04.2020autor: Marek Kalinowski

Wielu rolników zamierza zakładać użytki zielone lub lucerniki, o czym świadczą telefony do redakcji. Jeden z rolników pytał, jaką roślinę ochronną wybrać i upierał się przy owsie, bo akurat jego materiał siewny posiada a z zakupem jęczmienia ma problem. 

Z artykułu dowiesz się

  • Czym powinna cechować się roślina ochronna ?
  • Jak gęsto siać jęczmień jary ?
  • Kiedy należy siać mieszankę trawiasto-bobowatą ?
Dziś przypominamy kilka prawideł dotyczących wyboru rośliny ochronnej. Zaznaczam na początku, że najlepszą, w którą wsiewa się mieszanki trawiasto-motylkowate wiosną jest jęczmień jary. Można go wtedy przeznaczyć na kiszonkę lub ziarno. Jeżeli upieramy się przy owsie, nie powinniśmy go siać zbyt gęsto, powinniśmy wybierać odmiany krótkie i wczesne i przeznaczać plon na zielonkę. Alternatywą mogą być krótkosłome odmiany pszenicy jarej.

Roślina ochronna powinna cechować się małą konkurencyjnością

Zagrożeniem dla powodzenia użytku zielonego i takiego sposobu siewu w roślinę ochronną może być posuszny maj. W takiej sytuacji konkurencja roślin zbożowych o wodę sprawia, że najpierw giną rośliny motylkowate, a owies zgodnie z powiedzeniem: „siej owies w błoto, będziesz zbierał złoto” jest ze zbóż jarych najbardziej łakomy na wodę. Bardzo istotną cechą rośliny podporowej, jest dobre pełnienie tej podstawowej funkcji, czyli podpory dla traw i bobowatych. Za najlepszą roślinę ochronną dla koniczyny czerwonej, lucerny, traw i mieszanek traw z bobowatymi uznaje się jęczmień jary.

r e k l a m a
Zaleca się wybieranie na roślinę ochronną odmian (jęczmienia, owsa i pszenicy) niskich (krótkosłomych), o sztywnych źdźbłach (mniej podatne na wyleganie) i możliwie najwcześniej schodzących z pola. Roślina ochronna powinna cechować się możliwie najmniejszą konkurencyjnością w stosunku do traw i motylkowatych. Aby roślina ochronna spełniła zadanie, nie może zbytnio konkurować z wsiewanymi w nią roślinami. Dlatego norma wysiewu dla zbóż, jako roślin ochronnych powinna stanowić ok. 60% normalnej normy siewu czystego.

Jęczmień krzewi się najmocniej ze wszystkich zbóż

Zgodnie z zaleceniami opierającymi się na wieloletnich doświadczeniach, zboża jako rośliny ochronne powinniśmy wysiewać w ilości ok. 60–80 kg/ ha (jęczmień jary), 50–70 kg/ha (owies siewny) i 100–120 kg/ha (pszenica jara). Przy siewie jęczmienia jarego w plonie głównym zaleca się obsadę ok. 300 ziaren na metr kwadratowy (zależnie od odmiany i MTN daje to od 120 do 160 kg/ha). Norma wysiewu jęczmienia jarego, jako rośliny ochronnej, powinna być niższa o co najmniej 25%, a optymalnie niższa o 40%. Przyjmuje się, że zagęszczeniem optymalnym jęczmienia jarego jako rośliny ochronnej jest ok. 200 ziaren na m kwadratowy (to ok 2/3 liczby w porównaniu do siewu w plonie głównym).

Stosunkowo niska norma wysiewu zbóż ochronnych ma chronić wsiewki i w jak najmniejszym stopniu z nimi konkurować. Ważnym argumentem na takie zmniejszenie normy wysiewu w przypadku jęczmienia jest to, że ten gatunek krzewi się najmocniej ze wszystkich zbóż, a jego krzewistość przy rzadszym siewie jest znacznie większa niż przy normalnej normie wysiewu. Roślina ochronna ma też cechować się jak najszybszym zejściem z pola – jęczmień jest najlepszy.

Niezależnie od gatunku zbóż jarych (jęczmień, owies, pszenica) wybranego na roślinę ochronną, powinniśmy wybierać odmiany o krótkiej słomie, odporne na wyleganie i możliwie najwcześniej schodzące z pola
  • Niezależnie od gatunku zbóż jarych (jęczmień, owies, pszenica) wybranego na roślinę ochronną, powinniśmy wybierać odmiany o krótkiej słomie, odporne na wyleganie i możliwie najwcześniej schodzące z pola

Nawożenie powinno być wykonywane w oparciu o zasobność gleby

Zboża powinniśmy wysiewać po wykonaniu nawożenia przedsiewnego, w płytko doprawioną glebę na głębokość ok. 3 cm (4 cm na glebach lżejszych), w rozstawie jak dla siewu czystego. Nawożenie powinno być wykonane w oparciu o zasobność gleby. Dlatego zalecenia nawozowe mają dużą rozpiętość, a konkretnie zaleca się zastosowanie od 60 do 120 kg P2O5/ha i od 80 do 150 kg K2O/ ha. Nawożenie azotem jest uzależnione od tego, czy wsiewamy motylkowate, trawy, czy mieszanki tych gatunków i wynosi od 40 do maksymalnie 80 kg N/ha.

Mieszanki traw z bobowatymi, trawy lub bobowate wsiewamy po siewie zbóż na głębokość 1 cm (1,5 cm na glebach lżejszych). Siew mieszanki, o ile to możliwe, powinien być wykonany w poprzek do kierunku wysiewu rośliny ochronnej, a następnie zwałowany, co zapewnia dociśnięcie nasion do gleby i ułatwia podsiąkanie wody. Wielu praktyków stosuje delikatne wałowanie po siewie jęczmienia i następnie siew mieszanki trawiasto-motylkowatej.

Niezwykle ważny dla siewu mieszanki trawiasto-bobowatej w jęczmień, jako roślinę ochronną, jest termin tego zabiegu. Powinien przypadać na połowę kwietnia. To są standardowe zalecenia techniki siewu w roślinę ochronną. W roku zasiewu, jęczmień jako roślinę ochronną zbiera się najczęściej na ziarno w fazie pełnej dojrzałości. Wtedy należy jak najszybciej usnąć z pola słomę. Można jednak przeznaczyć roślinę podporową na kiszonkę GPS, zwłaszcza w tych gospodarstwach, które zajmują się chowem bydła mięsnego lub produkcją mleka.

Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mieszanki zbóż i bobowatych - jaką strategię warto przyjąć w ich uprawie?

Plon nasion bobowatych uprawianych w mieszance ze zbożem bywa zmienny, niekiedy wymaga dosuszenia, a komponowanie takich mieszanek do siewu jest znacznie trudniejsze niż mieszanek zbożowych. Niemniej połączenie zbóż i bobowatych wydaje się idealne z punktu widzenia dużych ilości białka w plonie. Plusów mieszanek zbożowo-strączkowych jest wiele, ale jest też kilka problemów.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)