Czym jest fenologia i jak może pomóc rolnictwu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym jest fenologia i jak może pomóc rolnictwu?

11.04.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Fenologia, czyli obserwacja przyrody i wyciąganie z tych obserwacji wniosków jest ciekawym narzędziem, które z powodzeniem można wykorzystać w rolnictwie i uprawie roślin. PIORiN zachęca do zapoznania się z praktyczną i teoretyczną stroną tej nauki.

Co to jest fenologia?

To inaczej obserwacja zjawisk zachodzących w przyrodzie, wśród roślin i zwierząt, które zależą od pory roku, a tym samym zmieniających się warunków atmosferycznych. Najczęściej dotyczy roślin wskaźnikowych, czyli takich które powszechnie i naturalnie występują w środowisku, bez udziału człowieka.

r e k l a m a
W praktyce fenologia,  a właściwie fitofenologi, pomaga określić najbardziej optymalne terminy zabiegów w uprawie roślin wykorzystując terminy zajścia zjawisk fenologicznych. Jednakże daty rozpoczynania się konkretnej fenologicznej pory roku są różne, także w rożnych latach i zależą od takich czynników jak: położenie geograficzne i wysokość nad poziomem morza. Warto pamiętać, że w zimniejszych regionach kraju pory te zaczynają się później niż w regionach ciepłych.

Obserwacja przyrody i łączenie zjawisk w niej zachodzących były podstawą funkcjonowania rolnictwa w dawnych czasach. Do dziś w życiu funkcjonują przysłowia, terminy czy zabiegi rolnicze związane z tamtym okresem.  Np. dawniej na Mazurach uważano, ze najlepszy czas na sadzenie ziemniaków to pierwsza dekada maja, czyli czas kwitnienia jabłoni.

Czym jest „wczesna wiosna” w fenologii?

Jak informację uzyskaną z obserwacji natury odnieść do rzeczywistych terminów siewu roślin? Najlepiej obrazuje to przykład kukurydzy, dla której największe znaczenie w kiełkowaniu ma średnia temperatura gleby na poziomie 8-1010ºC na głębokości 5cm), która wydłuża okres wegetacji. Zatem fenologiczna wczesna wiosna odpowiada wtedy okresowi środkowemu w czasie wiosny termicznej, kiedyś dobowe temperatury oscylują wokół 10 ºC. Dopóki temperatury nie będą dość stabilne, w ciągu nocy może dojść do przechłodzenia rośliny, wtedy często temperatura gleby utrzymuje się poniżej temperatury wegetacji, mimo, że w ciągu dnia może być wystarczająco wysoka.

Pamiętajmy, że uprawa zdrowych i bezpiecznych dla  środowiska i zdrowia ludzi roślin wymaga szerokiego podejścia do problemu uprawy. Fenologia może w tym skutecznie wspomóc, a przy tym ograniczyć użycie „chemii” i uzyskac satysfakcjonujący poziom zbiorów.
 
Więcej informacji pod adresem i linków pod adresem:



Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie PIORiN
Zdjęcie: Pixabay
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szara pleśń w rzepaku – objawy, warunki sprzyjające rozwojowi oraz progi szkodliwości

Mimo charakterystycznego szarego nalotu objawy szarej pleśni (Botrytis cinerea), na rzepaku mogą być mylone z objawami suchej zgnilizny kapustnych, zgnilizną twardzikową i mączniakiem rzekomym.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Użytki zielone a odchwaszczanie. Kiedy i na jakich zasadach są one dopuszczalne?

Chwasty są jedną z głównych przyczyn degradacji i skrócenia okresu użytkowania porostu. Dlatego warto zapobiegać kompensacji chwastów stanowiących w zebranej paszy balast i w pierwszej kolejności robić to metodami agrotechnicznymi.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)