Borówka amerykańska – nawożenie, nasadzenia i ochrona naturalnymi metodami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Borówka amerykańska – nawożenie, nasadzenia i ochrona naturalnymi metodami

30.09.2019autor:

Od kilku lat zrewolucjonizowała nasz rynek. Jest to zdrowy i poszukiwany owoc, więc może stać się dodatkowym źródłem dochodu. Co ważne, nie odnotowano wielu szkodników i chorób, a co za tym idzie, nie wymaga zabiegów chemicznych. Doskonała zatem do upraw ekologicznych.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie stanowisko wybrać pod uprawę borówki amerykańskiej?
  • Jak przygotować stanowisko pod plantację?
  • Jaką rozstawę stosować w trakcie sadzenia?
Klimat panujący w naszym kraju pozwala na uprawę borówki wysokiej, jedynie obszary północno-wschodnie są mniej sprzyjające z uwagi na spadki temperatur zimą poniżej -20 st. C, a także chłodniejsze dni latem.

Wybór i przygotowanie stanowiska pod plantacje borówki amerykańskiej

Pod uprawę należy wybrać teren równinny, dobrze nasłoneczniony, z dużą ilością opadów i najlepiej w pobliżu zbiornika wodnego. Susza bowiem bardzo niekorzystnie wpływa na wzrost roślin i owocowanie. Nie należy uprawiać borówki w miejscach, gdzie mogą tworzyć się zastoiska mrozowe, a także na glebach o nieuregulowanej gospodarce wodnej.

r e k l a m a
Ponieważ korzenie borówki amerykańskiej nie tworzą korzeni włośnikowych, dlatego ważne jest, by podłoże było bogate w substancje organiczne i odznaczało się dobrymi właściwościami fizycznymi. Roślina najlepiej udaje się na glebach przyleśnych, poleśnych, torfowiskach wysokich, o niskim pH, najlepiej na poziomie 3,5–4,0. W przypadku uprawy na glebach słabych, konieczne jest dostarczanie dodatkowej ilości substancji organicznej i dodatkowego nawadniania. W miejscach o glebie zwięzłej, żyznej, powinno się zastosować trociny z drewna iglastego w celu rozluźnienia podłoża, by umożliwić lepsze przenikanie korzeni. A zatem, zanim posadzimy rośliny, należy określić pH, zawartość próchnicy oraz sprawdzić poziom wody gruntowej.

Gleby zbyt podmokłe powinny zostać zmeliorowane, a te o zbyt wysokim pH należy zakwasić. Najczęściej w celu zakwaszenia stosuje się siarkowanie, ale ten zabieg należy przeprowadzić na około rok przed zakładaniem plantacji. Chcąc natomiast podnieść zawartość substancji organicznej zastosujmy przed sadzeniem trociny, zmieloną korę sosnową czy kwaśny torf wsypując do dołków lub mieszając z ziemią. Odpowiednio przygotowane stanowisko pod plantację ma duży wpływ na późniejszą walkę z zachwaszczeniem. Należy zatem wybrać odpowiedni przedplon, który pozwoli na ograniczenie zachwaszczenia, choć w pewnym stopniu. Jako rośliny przedplonowe sprawdzą się: żyto, owies, gorczyca, groch, wyka. Innym czynnikiem wpływającym na oczyszczenie jest właściwe i terminowe wykonywanie zabiegów uprawowych i niedopuszczenie do zbyt dużego zachwaszczenia, szczególnie rozwoju chwastów trwałych jak powój, skrzyp, perz.

Ochrona przed wiatrem i ostoja dla owadów

Jeżeli wybraliśmy stanowisko narażone na silne wiatry, a nie mamy możliwości innej lokalizacji, dobrze jest wokół plantacji posadzić szpaler drzew lub wysoki żywopłot od strony zachodniej i północno-zachodniej skąd najczęściej wieją zimne wiatry. Do nasadzeń dobre są takie gatunki jak leszczyna, brzozy czy olchy, ale unikajmy topól, jesionów, klonów czy robinii, bo z czasem staną się konkurencyjne dla borówki. Pozostawmy również wzdłuż plantacji nasadzenia z roślinami, które stanowią ostoję dla owadów pożytecznych. Te często są naszymi sprzymierzeńcami w ochronie i ograniczaniu wielu szkodników. To również siedlisko dla owadów zapylających, głównie trzmieli. Tylko ochrona tych organizmów pozwoli nam na zmniejszenie stosowania chemicznych preparatów.

Rozstawa w trakcie sadzenia

Rozstawa, w jakiej sadzimy krzewy zależy w dużej mierze od odmiany oraz maszyn i narzędzi, które będziemy użytkowali podczas pielęgnacji plantacji, rodzaju gleby i sposobu zbioru, ręcznego czy maszynowego.

Na glebie słabej borówka rośnie wolniej i słabiej, a zatem krzewy sadzimy gęściej i odwrotnie. Przy zbiorze ręcznym wystarczy rozstawa rzędów ok. 3 m, natomiast między poszczególnymi krzewami w rzędzie polecana rozstawa to 0,8–1 m. Na większym obszarze, przewidzianym do zbioru maszynowego zakłada się 3,5 m rozstawa rzędów, natomiast w rzędzie ok. 1,2 m. W przypadku zbioru maszynowego na słabszym stanowisku rozstawę możemy zmniejszyć do 3,5 między rzędami, natomiast w rzędzie rośliny sadzimy co 0,8 m, na żyźniejszych rzędy w szerokości 3,5 do 4 m w rzędach powinny rosnąć co 0,7 do 1 m. Pamiętać należy, by sadzić borówkę ok. 5 cm głębiej niż rosła w pojemnikach czy szkółce.

Jako ciekawostkę warto dodać, że mając kilka krzewów, jako nawozu można użyć roztworu z czerstwego chleba. Do plastikowego pojemnika o pojemności 10 l wkładamy ok. 1,5 kg chleba i zalewamy do pełna wodą. Zostawiamy na kilka dni od czasu do czasu mieszając. Sfermentowaną miksturą podlewamy rośliny w ilości 2 litrów na krzew. Tę czynność powtarzamy kilkakrotnie podczas sezonu.


Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Biologiczna ochrona roślin – jak to działa?

Obowiązujące zasady integrowanej ochrony roślin promują wykorzystanie metod biologicznych, hodowlanych, agrotechnicznych, a na końcu środków chemicznych. Segment biopreparatów rośnie i mają zastosowanie w zwalczaniu wielu chorób i szkodników roślin.

czytaj więcej

Jak łączyć ze sobą pierwiastki, żeby uzyskać lepszy plon?

O antagonizmach i synergizmach między składnikami pokarmowymi wie każdy rolnik i na etapie nauki w szkole rolniczej musiał uzyskać zaliczenie przynajmniej podstawowe z wiedzy na ten temat. Wszystkich tych zależności z pewnością większość nie pamięta i dziś przypomnę te najistotniejsze.

czytaj więcej

Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej o średniej porze dojrzewania

Jeszcze do mrozów możemy sadzić zarówno krzewy, jak i drzewa owocowe. Dotyczy to sadzonek z odkrytym korzeniem, jak i balotowanych. Korzystając z pogody uzupełnijmy bądź zakładajmy plantację borówki amerykańskiej. Jest wiele wartościowych odmian borówki amerykańskiej różniących się okresem zbioru. Dziś przybliżymy charakterystykę odmian o średniej porze dojrzewania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)