Atuva Groch i Bobik zapewnia nawet 70% azotu dla roślin
Syngenta umacnia swoją pozycję w obszarze biologicznych środków ochrony roślin i biostymulatorów. W ramach rozwoju portfolio wprowadzany jest właśnie na rynek nowy inokulant, dedykowany uprawie roślin bobowatych – Atuva Groch i Bobik.
Nazwa produktu nie mówi wszystkiego. Wg informacji firmy zawarty w produkcie szczep bakterii zapewnia efektywną symbiozę z roślinami bobiku, grochu zwyczajnego, grochu pastewnego (peluszka) oraz soczewicy i wyki.
Inokulat zawiera specyficzny dla bobowatych szczep bakterii Rhizobium
Ten nowy inokulant zawiera wyselekcjonowany szczep bakterii brodawkowych z rodzaju Rhizobium leguminosarum var viciae, który jest specyficzny dla roślin grochu i bobiku. Mikroorganizm ten zawiązuje symbiotyczną współpracę z roślinami, która jest obserwowana wizualnie jako brodawki korzeniowe. Współpraca roślin strączkowych z bakteriami brodawkowymi jest konieczna dla uzyskania przez rośliny strączkowe wysokich plonów. Bakterie Rhizobium leguminosarum var viciea są w stanie zaopatrzyć rośliny w nawet 70% azotu niezbędnego dla wegetacji roślin.
W dużej części gospodarstw (płodozmian bez roślin strączkowych czy też udział roślin kapustnych w płodozmianie) koncentracja bakterii brodawkowych w glebie jest niska. Inokulacja nasion nowym inokulantem Syngenty umożliwia dostarczenie wysoce efektywnego, specyficznego szczepu bezpośrednio na nasiona – a w dalszej kolejności w strefę korzeniową – umożliwiając szybkie wejście mikroorganizmów w relację symbiotyczną z roślinami.
Produkt ten wyróżnia się na rynku ze względu na jakość inokulantu. Każda partia produktu jest wielokrotnie testowana pod kątem zawartości mikroorganizmów (koncentracji), zanieczyszczeń oraz czystości inokulantu pod kątem mikrobiologicznym, a także żywotności bakterii.
Kiedy można wykonać siew bobowatych po zaprawieniu nasion bobiku i grochy preparatem Atuva?
Wysoka koncentracja produktu zapewnia najwyższą jakość inokulacji materiału siewnego grochu i bobiku. Produkt jest już dostępny w e-sklepie Syngenty. Jest sprzedawany razem z produktem zabezpieczającym mikroorganizmy o nazwie PREMAX. Na 2 l produktu Atuva przypada 0,5 l produktu PREMAX i jest to ilość idealna do zaprawienia 1000 kg nasion. Inokulant jest w pełni kompatybilny z zaprawą nasienną Maxim 025 FS. Wynika to z faktu, że inokulant Atuva opracowano w oparciu o technologię ochrony osmotycznej (Osmo Protection Technology), która chroni bakterie przed trudnymi warunkami środowiskowymi.
Ta technologia zwiększa wytrzymałość i odporność bakterii na niekorzystne warunki glebowe oraz oddziaływania z chemicznymi zaprawami nasiennymi. Większość inokulantów do szczepienia bobowatych trzeba stosować w pewnym reżimie technologicznym, a zaprawione nasiona wysiać bez zwłoki. Wg informacji Syngenty, nasiona bobowatych można siać do 30 dni po zaprawieniu inokulantem Atuva.
Marek Kalinowskifot. Syngenta
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2023 na str. 33.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Marek Kalinowski
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”
<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>
Najważniejsze tematy