Alert polowy: słodyszek atakuje pąki rzepaku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Alert polowy: słodyszek atakuje pąki rzepaku

26.04.2021

Na plantacjach rzepaku zaobserwowane zostały już naloty słodyszka, które potrwają przez kolejne 2-3 tygodnie. W obecnej fazie, gdy pąki na roślinach znajdują się w bardzo niewielkiej odległości, nawet pojedyncze owady mogą wyrządzić bardzo duże szkody. Rozwiązaniem jest zastosowanie do zabiegu odpowiedniej mieszaniny substancji aktywnych, które zapewnią skuteczne, kompleksowe zwalczanie tych szkodników.

Na tych polach rzepaku ozimego, gdzie zostały terminowo przeprowadzone pierwsze zabiegi insektycydowe, w drugiej połowie kwietnia nie było widocznych objawów żerowania chowaczy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba już wykonywać zabiegów przeciwko szkodnikom. Kolejny etap stanowi zwalczanie słodyszka rzepakowego, bardzo groźnego na obecnym etapie wegetacji, gdy rzepak strzelił w pęd. Trzeba pamiętać, że zagrożeniem dla upraw jest dorosła postać tych owadów – to właśnie chrząszcze przegryzają pąki, natomiast ich larwy nie wyrządzają szkód.

Gdy 21 kwietnia na poletkach doświadczalnych INNVIGO w Pawłowicach koło Leszna przeprowadzana była lustracja, pączki rzepaku znajdowały się bardzo blisko siebie. Po kontrolnym zerwaniu rośliny wytrząśnięto z niej dwa słodyszki. – Oznacza to, że trzeba jak najszybciej wykonać zabieg przeciwko słodyszkom. W tej fazie są one bardzo groźne i mogą uszkodzić bardzo dużą ilość pączków. Obecnie próg szkodliwości to zaledwie jedna sztuka na jednej roślinie – ostrzega Marcin Kanownik, Menedżer ds. upraw rolniczych INNVIGO. – Później, w fazie żółtego pąka, kiedy pączki będą bardziej oddalone od siebie, owady muszą włożyć więcej wysiłku, aby nadal żerować. Wówczas próg szkodliwości to 3-5 sztuk.

Naloty słodyszka rzepakowego mogą potrwać przez najbliższe 2-3 tygodnie. Biorąc pod uwagę zmienne warunki pogodowe tej wiosny i prognozy na nadchodzące dni, należy dostosować zabieg insektycydowy do panującej sytuacji. Rozwiązaniem jest użycie odpowiedniej mieszaniny substancji aktywnych. – Polecamy zestaw składający się z preparatu Delmetros 100 SC, zawierającego deltametrynę, czyli związek z grupy pyretroidów, oraz Los Ovados, zawierający acetamipryd. To optymalne połączenie dwóch substancji aktywnych – jednej o szybkim działaniu, która wyeliminuje już żerujące szkodniki, oraz drugiej, która działa dłużej, systemicznie, a dzięki temu zabezpiecza plantację przed kolejnymi nalotami – radzi ekspert z INNVIGO.

r e k l a m a
INNVIGO

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trzeci zabieg fungicydowy w rzepaku – czy to się opłaca rolnikowi?

Marcin Zawadzki, rolnik z Czermna na Zamojszczyźnie oblicza, że trzeci wiosenny zabieg fungicydowy w rzepaku ozimym oznacza dodatkowy koszt w wysokości ok. 150 zł/ha. – Ale wystarczy plon wyższy o 100 kg/ha, żeby ta inwestycja się zwróciła. Każde kolejne 100 kg to zysk – stwierdza.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rzepak wchodzi w fazę kwitnienia – początek zabiegów na płatek

Rzepak wchodzi w fazę kwitnienie później niż zwykle, gdzieniegdzie obserwuje się opóźnienie wegetacji nawet o kilka tygodni. Rolnicy rozpoczęli właśnie zabiegi na płatek. 

czytaj więcej

Mimo, że wegetacja była minimalna, rośliny nie straciły wigoru

Marcin Kaczmarek z Działu Doradztwa i Rozwoju Osadkowski S.A. na początku spotkania z cyklu e-Zielone Pola NA ŻYWO 2021 omówił aktualną sytuację polową i ocenę stanu upraw w Jakubowicach na Opolszczyźnie. Od razu dodam, że od daty spotkania (13 kwietnia br.) do dziś sporo się zmieniło i wegetacja nabrała tempa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)