„80 proc. okrywy gleby to absurd”. Nowe wymogi WPR spotęgują suszę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„80 proc. okrywy gleby to absurd”. Nowe wymogi WPR spotęgują suszę

03.11.2022autor: Kamila Szałaj

Żeby dostać dopłaty bezpośrednie od 2023 roku, rolnicy będą musieli utrzymać okrywę zimową na powierzchni minimum 80 proc. gleb. Problem w tym, że wymóg ten jest bardzo trudny do spełnienia. Poza tym spotęguje suszę i utrudni walkę ze szkodnikami.

Zgodnie z przyjętym Krajowym Planem Strategicznym WPR, rolnicy będą musieli spełnić szereg wymogów Dobrej Kultury Rolnej, by otrzymać dopłaty bezpośrednie. Jednym z warunków jest utrzymanie okrywy ochronnej gleby w całej Polsce w okresie jesienno-zimowym od 1 listopada do 15 lutego na powierzchni stanowiącej co najmniej 80% gruntów ornych. Z kolei w sadach okrywę należy utrzymać w międzyrzędziach, też od 1 listopada do 15 lutego.

Za spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.: okrywę roślinną (uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime), pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi, czy mulczem. 

- Generalnie każda forma okrywy wchodzi tu w grę. Może to być mulczowanie, resztki pożniwne, rżysko i oczywiście oziminy. Na 20 procentach będzie można dokonywać głębokiej orki rotacyjnie raz na 5 lat. Jest ona zalecana w celu pozbycia się pewnych patogenów – mówiła dziś podczas konferencji dotyczącej Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ministerstwo rolnictwo tłumaczy, że wprowadziło ten wymóg, gdyż utrzymanie okrywy ochronnej gleby w okresie jesienno-zimowym przyczynia się do ochrony gleby przed erozją i utratą materii organicznej gleby. 

- Ponadto wpływa ona także na ograniczenie spływu nawozów i związków biogennych do wód, przez co ogranicza ich zanieczyszczenie – tłumaczy resort rolnictwa i dodaje, że wymóg ten pozwoli uniknąć pozostawienia gleby niepokrytej roślinnością w najbardziej newralgicznym okresie.

Przypomnijmy, że w okresie 2014-2020 w ramach zasady wzajemnej zgodności obowiązek stosowania okrywy ochronnej gleby dotyczył tylko gospodarstw, które były położone na obszarach zagrożonych erozją wodną (ok. 9 proc. powierzchni kraju).

r e k l a m a

Rolnicy: wymóg okrycia gleby spotęguje suszę i utrudni walkę ze szkodnikami

Rolnicy zwracają jednak uwagę, że w praktyce zastosowanie tej normy będzie bardzo trudne, bo ograniczy możliwość wykonywania jesienią orki pod uprawy jare. Zabieg ten trzeba będzie wykonać dopiero na wiosnę, co nie będzie korzystne dla uprawy z uwagi na suszę rolniczą.

- Będzie problem, bo zawsze po kukurydzy na ziarno stosujemy orkę zimową, aby wykorzystać opady śniegu deszczu zimą i aby materia organiczna z kukurydzy do wiosny była dostępna pod kolejne zasiewy – wyjaśniał na Twitterze komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu Konrad Krupiński, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego, który gospodaruje na 130 ha. 

Krupiński dodaje, że głęboka orka to także jedna z naturalnych metod zapobiegania inwazji omacnicy prosowianki w uprawie kukurydzy.

Rolnik z Pomorza: te 80 proc. jest na prawdę kłopotliwe

Z kolei Daniel Słomka, rolnik i doradca ODR z woj. pomorskiego tłumaczy, że w przypadku jego gospodarstwa spełnienie wymogu nie będzie możliwe.

- Ja nie spełnię tego wymogu, bo uprawiam groch na suche nasiona. Zastanawiam się na wprowadzeniem kukurydzy, aby poszerzyć płodozmian. Na zimę muszę orać, bo taka jest struktura gleby. Dodatkowo jest walka z uciążliwym chwastem wyczyńcem polnym. Te 80% jest na prawdę kłopotliwe – wyjaśnia rolnik.

Ardanowski: 80 proc. okrywy gleby to absurd

Również w ocenie przewodniczącego prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zalecenia te są „absurdalne”, bo sprawią, że grunty rolne będą bardziej narażone na przesuszanie. 

- Jeżeli po żniwach trzeba będzie zostawić nieruszone ściernisko do następnego roku, zamiast wykonać płytką podorywkę, wysuszenie i zachwaszczenie gleby na wiosnę będzie ogromne – wskazał Ardanowski.

Samorząd rolniczy apeluje o mniejszą okrywę ochronną 

Dlatego o zmianę tych wymogów już wnioskowała Krajowa Rada Izb Rolniczych. 

- Zniesienie obowiązku utrzymania 80% okrywy zielonej jako warunkowości płatności podstawowej a wprowadzenie maksymalnie do 65% okrywy jako warunkowość to jedna z najpilniejszych kwestii do zmiany w KPS – wskazywał na początku października Wiktor Szmulewicz, szef rolniczego samorządu.

Chcesz dostać dopłaty, musisz spełnić normy Dobrej Kultury Rolnej

W Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 określono 9 praktyk Dobrej Kultury Rolnej, które trzeba spełnić, by otrzymać dopłaty bezpośrednie:

  • DKR 1 Utrzymanie powierzchni trwałych użytków zielonych
  • DKR 2 Ochrona torfowisk i terenów podmokłych
  • DKR 3 Zakaz wypalania ściernisk
  • DKR 4 Ustanawianie strefy buforowe wzdłuż cieków wodnych
  • DKR 5 Ochrona przed degradacją i erozją gleby
  • DKR 6 Utrzymanie minimalnej okrywy glebowej
  • DKR 7 Zachowanie potencjału gleby (zmianowanie i dywersyfikacja upraw)
  • DKR 8 Wyznaczanie obszarów nieprodukcyjnych w gospodarstwie
  • DKR 9 Utrzymanie powierzchni cennych trwałych użytków zielonych na obszarach Natura 2000


Kamila Szałaj, fot. M. Kalinowski

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Adam Witkowski: ekoschematy to bardziej szansa na dochód dla rolnika niż zagrożenie

Z Adamem Witkowskim – rolnikiem ze wsi Zgliczyn Pobodzy (pow. żuromiński, gm. Bieżuń), wieloletnim kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Żurominie oraz zasłużonym działaczem izb rolniczych rozmawia Andrzej Rutkowski

czytaj więcej

Jakie będą dopłaty bezpośrednie i dotacje na rozwój rolnictwa z WPR po 2023?

Komisja Europejska zatwierdziła 31 sierpnia przygotowany przez Polskę Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Polski plan jest jednym z siedmiu, które jako pierwsze zyskały akceptację Brukseli. Zanim przyjął wersję ostateczną, która zyskała poparcie KE, zmienialiśmy go trzy razy. Zielone światło do przygotowywania krajowych przepisów legislacyjnych, według których będzie realizowana przyszła WPR na szczeblu krajowym, dostały także plany strategiczne z: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Portugalii oraz Hiszpanii. Do zatwierdzenia pozostało jeszcze 21 planów.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)