Likwidacja stada. Za jakie zwierzęta hodowca otrzyma odszkodowanie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Likwidacja stada. Za jakie zwierzęta hodowca otrzyma odszkodowanie?

01.02.2022

Teoretycznie są to: zwierzęta futerkowe, alpaki i nowe gatunki drobiu. Jednak rząd planuje rozszerzyć listę zwierząt, za które będzie przysługiwać hodowcy odszkodowanie jeżeli zostaną zlikwidowane z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej zwalczającej chorobę zakaźną.

Art. 49 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wymienia długą listę zwierząt, za które przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa, jeżeli zostaną zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej. Odszkodowanie przysługuje także, gdy zwierzęta padną w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez Inspekcję Weterynaryjną przy zwalczaniu chorób zakaźnych. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia.

 

Komu przysługuje odszkodowanie?

Obecnie takie rozwiązanie dotyczy: bydła, świń, owiec, kóz, koni kur, kaczek, gęsi, indyków, perlic, przepiórek, kuropatw, bażantów, strusi, jeleniowatych trzymanych w warunkach fermowych, rodzin pszczelich oraz ryb słodkowodnych.

 

Szacowanie wysokości odszkodowań

Tymczasem w ministerstwie rolnictwa rozpoczęły się prace koncepcyjne nad zmianą art. 49., co wymaga oszacowania kosztów wynikających z nowelizacji. Główny Inspektorat Weterynarii zwrócił się do związków branżowych „z prośbą o oszacowanie potencjalnych kwot, które mogłyby być wypłacone w przypadku odszkodowań za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz kosztów, które mogłyby być poniesione w przypadku odszkodowania za zniszczoną karmę”.

 

r e k l a m a

Jakie zmiany w przepisach?

Jakie zwierzęta mają zostać dopisane do listy art. 49. Rząd proponuje, aby były to:

  • kaczka piżmowa
  • gęś garbonosa
  • osioł zwyczajny
  • alpaka
  • lis pospolity
  • lis polarny
  • norka amerykańska
  • jenot
  • tchórz
  • nutria
  • szynszyla
  • królik

 

Kłopot z norkami

Potrzeba nowelizacji przepisów pojawiła się na początku zeszłego roku, gdy na fermie norek wykryto pierwszy przypadek zakażania wirusem SARS-CoV-2. Hodowcy zaczęli się wtedy domagać odszkodowania. W świetle przepisów koronawirus jest bowiem chorobą, która podlega zwalczaniu, ale nie przewidziano odszkodowań za likwidację stada. W tej sprawie interweniował samorząd rolniczy, który zwrócił się w tej sprawie do ministra Grzegorza Pudy.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy za przychody z odszkodowania trzeba zapłacić podatek?

Otrzymałem odszkodowanie za to, że realizowano na moim gruncie inwestycję celu publicznego i sprzedałem grunt pod wywłaszczenie. Czy muszę z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)