Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zabieg T0 – Zabieg czyszczący. Jaka jest jego skuteczność i czym go wykonać?

23.03.2023autor: Patrycja Bernat

Czy warto wykonać tzw. zabieg czyszczący? Jeśli tak, to kiedy i czym. Kiedy z miedzią systemiczną można zacząć zabiegi w polu?

Przy wyższych temperaturach istnieje wysokie ryzyko, że strzępki grzybni miały szansę dotrzeć do szyjki korzeniowej roślin. Przez to też możemy spodziewać się wiosennego uwalniania zarodników. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie uprawy jeszcze przed wystąpieniem wiosennych infekcji.

Skuteczność zabiegów czyszczących

Zabieg czyszczący, można też w niektórych sytuacjach i na podstawie stanu pola nazwać zabiegiem czyszcząco – leczniczym. W sytuacji, kiedy występują jeszcze niskie temperatury, zdarzają się przymrozki, powinniśmy zrezygnować z zabiegów fungicydowych i zastosować środki biotechniczne.
Środki biotechniczne to m.in.

  • tlenochlorek miedzi,
  • siarka elementarna lub miedź systemiczna.

Miedź systemiczna jest postępem technologicznym, uzyskano roztwór miedzi, a nie zawiesinę, co powoduje, że preparat wnika w roślinę, a następnie krąży w niej nawet w niższych temperaturach. Natomiast tlenochlorek miedzi działa kontaktowo. Obie formy są skuteczne w działaniu. Tlenochlorek miedzi tworzy barierę chemiczną na roślinie, natomiast miedź systemiczna tworzy barierę wewnętrzną i oczyszcza z patogenów, które już są wewnątrz rośliny.

r e k l a m a

Zobacz także: Pogotowie polowe TAP: Jak w tym roku podejść do zabiegu T1?

Kiedy z miedzią systemiczną można wjechać w pole?

W przypadku wykonania zabiegu w ciągu dnia, kiedy to ciecz robocza, nośnik, jakim jest woda odparuje i nastąpi wchłonięcie miedzi do wnętrza rośliny. Nie ma przeszkód, aby aplikować go w momencie bardzo niskich temperatur bliskich nawet zeru. Jeżeli w nocy wystąpią przymrozki na poziomie -1 do -3 C, ale wcześniej miedź będzie miała okazje wchłonąć się w roślinę to również nie ma przeszkód do wykonania zabiegu.

Czy miedź systemiczną można łączyć z innymi fungicydami?

Miedź systemiczną można, jak najbardziej łączyć z innymi fungicydami przy okazji wykonywania zabiegów zarówno T1, czy T2. W sytuacji, kiedy potrzeba większej mobilności substancji czynnej, kiedy grzyb już przerósł szyjkę korzeniową, trzeba się skupić na zastosowaniu substancji czynnej, która nie tylko będzie skuteczna, ale musi być również bardzo mobilna.

Czy jesienią stosować zabiegi miedzią?

Już jesienią powinniśmy wykonywać zabiegi z zastosowaniem miedzi systemicznej. Zmienił się metabolizm, cykl infekcyjny patogenów i zaczynają one atakować już tuż po siewie, co wynika, chociażby ze zmian klimatycznych. Przykładowo można zastosować połączenie difekonazolu z miedzią systemiczną.

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Regulatory i efekt fitosanitarny - jak się przed nim ustrzec?

Regulatory wzrostu to specyficzna grupa środków ochrony roślin, która po zastosowaniu powoduje czasem na zbożach groźny efekt fitosanitarny. Jak ustrzec się efektu fitosanitarnego po zastosowaniu regulatorów wzrostu?

czytaj więcej
Ziemniaki

O ile obniżyć dawkę fungicydu stosując aminokwasy w uprawie ziemniaka? [FILM]

Ziemniak spośród wszystkich rolniczych upraw polowych wymaga najbardziej specjalistycznego sprzętu, wiedzy i technologii. Jaką funkcje pełnią aminokwasy w uprawie? Jak wpływają na stosowanie fungicydów? 

czytaj więcej
Zboża

Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi: fungicydy i terminy stosowania

O ochronie zbóż przed grzybami, terminach zabiegu i substancjach czynnych mówił prelegent sesji uprawowo-technicznej Harmann Hanhart, zajmujący się doświadczeniami fungicydowymi w Izbie Rolniczej Nadrenii Północnej-Westfalii. Jakie choroby grzybowe są największym zagrożeniem dla plonu? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)