Jakie zabiegi wykonać w maju? T2 w zbożach i ochrona herbicydowa. Czym pryskają teraz rolnicy? [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie zabiegi wykonać w maju? T2 w zbożach i ochrona herbicydowa. Czym pryskają teraz rolnicy? [FILM]

11.05.2023autor: Patrycja Bernat

Panująca od kilku dni na Opolszczyźnie bezdeszczowa pogoda skłoniła rolników, do wyjazdu w pola, aby przeprowadzić opryski w uprawach. Spytaliśmy, co teraz się dzieje na plantacjach, jakie zabiegi już przeprowadzili i jakie planują zrobić.

Z artykułu dowiesz się

  • Zabiegi T2.
  • Zabiegi T3.
  • Zabiegi herbicydowe w zbożach i w burakach.
— Aktualnie wykonujemy opryski w pszenicy ozimej na choroby, tzw. T2. Posiadamy również wczesną pszenicę i tam obserwujemy, czy jest już wysunięty liść flagowy i wtedy robimy zabieg T2, a na pszenicach później sianych robimy go po miesiącu od zabiegu i nie patrzymy czy jest to liść flagowy, czy podflagowy — mówi Krzysztof Cichoń rolnik z Ostrożnicy.

Dokarmianie zboża

Jak zaznacza, planowany jest również zabieg dokarmiania dolistnego z dodaniem aminokwasów, a po wykłoszeniu się, zabieg na kłos – T3.

— Jeżeli chodzi o buraki, wykonywany był zabieg chwastobójczy preparatem Conviso. W pszenicy natomiast na chwasty pryskane było jesienią i na chwilę obecną pola nie wymagają wykonania zabiegów poprawiających — dodaje Krzysztof.
Warunki pogodowe w tym roku były jednak trochę niesprzyjające, opady deszczu, silny wiatr czy pojawianie się nocnych przymrozków. To wszystko składało się na małą ilość okienek pogodowych, w czasie których można było wykonać zabieg.
r e k l a m a

Ryzyko chorób i szkodników na plantacjach słonecznika

— Generalnie ochrona herbicydowa w tym sezonie jest bardzo potrzebna i to na wszystkich plantacjach. Widać duży stopień porażenia chorobami i presję chwastów, które się pojawiają. Na nowych plantacjach, w słoneczniku, na pewno wzrośnie ryzyko chorób grzybowych oraz szkodników — dodaje Jacek Krzywniak, rolnik z Dziergowic.
— W przypadku pszenicy ozimej przy tym przebiegu pogody z trafieniem w odpowiednią fazę z opryskami było ciasno. Te okna zabiegowe były bardzo króciutkie. Drugim elementem było uchwycenie chwastów w burakach cukrowych, ponieważ w naszym przypadku te buraki były dość szybko zasiane i tak, żeby te chwasty „nie uciekły”. Trzeba się było bardzo mocno sprężać. Natomiast z drugiej strony ten przebieg pogody, dość wilgotny spowodował, że herbicydy doglebowe dość dobrze na tę chwile utrzymują czystość plantacji buraków — powiedział Marian Górecki, prezes Rogowskiej Hodowli Roślin.

— Mamy już zasiane buraki cukrowe około miesiąca temu, nie mogliśmy zrobić zabiegu herbicydowego pierwszego, który ograniczałby nam przebijanie poplonu ozimego. Dopiero taka możliwość była w zeszłym tygodniu. Buraki ładnie wschodzą, są też miejsca zaskorupione, ale mimo tego deszcze, które padały co drugi, czy trzeci dzień , nie powodowały, że ziemia się zaskorupiała i pozwoliła wzejść tym burakom. Zostały nam jeszcze zabiegi poprawkowe, herbicydowe w zbożach. W dolinkach obserwujemy, tam gdzie wykonany był zabieg jesienny herbicydowy, przebiło nam miotłę zbożową, ale jest to normlane, ponieważ zapewne środek został wypłukany i przeniesiony do głębszych warstw ziemi — tłumaczy Wojciech Pater – rolnik ze Ścinawy Małej.


tekst: Bernat Patrycja
film i montaż: dr Mariusz Drożdż. 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Ochrona pszenicy jak polisa - Program ochrony fungicydowej pszenicy

Program ochrony fungicydowej pszenicy warto układać tak, by na każdym etapie jej rozwoju celować w najważniejsze i najgroźniejsze choroby. Swoją propozycję przedstawia firma Osadkowski Sp. z o.o.

czytaj więcej

Masz problemy z chorobami i szkodnikami? Po diagnozę i... receptę przyjedź do Sielinka

Masz problem z roślinami na polu lub w ogrodzie? Nie wiesz, jaka jest przyczyna? Przyjedź 3 czerwca na Ostry Dyżur Polowy, który odbędzie się podczas Krajowych Dni Pola w Sielinku na stoisku top agrar Polska.

czytaj więcej
Rzepak

Oprysk na płatek w rzepaku. Jeden czy dwa zabiegi?

Zimny i wilgotny początek wiosny w tym roku utrudnił ochronę i regulację rzepaku. Z powodu przymrozków trudno było znaleźć okno pogodowe. To ma swoje konsekwencje w dalszej jego ochronie. Jak podejść w tym roku do ochrony kwitnącego rzepaku? Kiedy i czym pryskać na zgniliznę twardzikową? Wykonać jeden czy dwa zabiegi? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)