Oprysk na płatek w rzepaku. Jeden czy dwa zabiegi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oprysk na płatek w rzepaku. Jeden czy dwa zabiegi?

10.05.2023autor: Patrycja Bernat dr Maria Walerowska Tomasz Czubiński

Zimny i wilgotny początek wiosny w tym roku utrudnił ochronę i regulację rzepaku. Z powodu przymrozków trudno było znaleźć okno pogodowe. To ma swoje konsekwencje w dalszej jego ochronie. Jak podejść w tym roku do ochrony kwitnącego rzepaku? Kiedy i czym pryskać na zgniliznę twardzikową? Wykonać jeden czy dwa zabiegi? 

Mówiąc o zabiegu na płatek w rzepaku, mamy przede wszystkim na myśli ochronę rzepaku w fazie kwitnienia przeciwko zgniliźnie twradzikowej. Wykonanie tego zabiegu dodatkowo zabezpiecza rzepak przed:
W tym sezonie z powodu dużej ilości wody, która w poprzednich latach, znacznie ograniczała w wielu regionach presję zgnilizny twardzikowej, choroba ta ma zdecydowanie lepsze warunki do rozwoju. Jej skiełkowane apotecja (owocniki) w pszenicy uprawianej po rzepaku obserwowaliśmy już w połowie kwietnia. Do pełni jej rozwoju brakowało jednak na początku maja wyższych temperatur, ponieważ chłody ograniczyły jej większą presję. To jednak wraz ze wzrostem temperatur, który obserwujemy w ostatnich dniach może się bardzo szybko zmienić.

r e k l a m a
Faza kwitnienia rzepaku jest skorelowana z biologią dojrzewania zarodników infekcyjnych zgnilizny twardzikowej Sclerotinia sclerotium w owocnikach. Jeśli w tym momencie temperatura wynosi od 10 do 12°C, a wilgotność powietrza rośnie, może wtedy dojść do najwyższych start plonu nasion, które mogą wynieść nawet 60%.

Oprysk na płatek – kiedy wykonać zabieg?

Na wykonanie zabiegu mamy wąskie okno czasowe. Od fazy żółtego pąka do pełni kwitnienia, BBCH 59-65. Wtedy około 50% kwiatów jest otwartych, najpóźniej wykonać go możemy do momentu opadania pierwszych płatków.

Czym wykonać zabieg na płatek?

Do wyboru z aktualnych zaleceń mamy:

Fungicydy układowe z grupy:
  • karboksyamidy: boskalid
  • pirydynyleotylobenzamidy: fluopyram,
  • triazole: difenokonazol, protiokonazol, tebukonazol, metkonazol.
Fungicydy lokalnie układowe i translaminarne z grupy:
  • strobiluryny: azoksystrobina, dimoksystrobina, fluoksastrobina, mandestrobinapiraklostrobina.
Fungicydy wgłębne z grupy:
  • imidazole: prochloraz. (Termin zużycia zapasów środków z tą s.cz. mija 1.10.2023);
Fungicydy powierzchniowe z grupy:
  • fenylopirole: fludioksonil.

Jeden czy dwa zabiegi w rzepaku?

W tym roku z powodu bardzo korzystnych warunków do rozwoju zgnilizny twardzikowej, ale także na plantacjach, na których nie udało się w terminie lub w nie optymalnych warunkach wykonano zabieg skracania, warto rozważyć strategię dwuzabiegową.  Choć wykonanie drugiego zabiegu zależy także nie tylko od warunków pogodowych, ale także od podatności odmiany, częstotliwości występowania rzepaku w płodozmianie, czy systemu uprawy, ponieważ uprawa bezorkowa sprzyja presji choroby. 

Zobacz także: Szara pleśń, słodyszek. Kwietniowe deszcze pokrzyżowały rolnikom plany


Jeżeli decydujemy się na wykonanie dwóch zabiegów, to pierwszy z nich powinien być wykonany w fazie BBCH 59-60, w tym czasie otwarte są pierwsze kwiaty (tak naprawdę koniec pąkowania/początek kwitnienia), drugi zabieg natomiast w czasie kwitnienia BBCH 62-65, kiedy to otwarta jest już druga połowa kwiatów, a starsze płatki zaczynają opadać.

Bernat Patrycja, Tomasz Czubiński, dr Maria Walerowska
fot. archiwum
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak skalibrować opryskiwacz?

Rozpoczął się sezon intensywnych zabiegów ochrony roślin. Pamiętajmy jednak o prawidłowym skalibrowaniu opryskiwacza. Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie.

czytaj więcej

Jak dobrać dyszę do oprysku?

Prawidłowe dobranie dyszy do wykonywanego oprysku, pozwoli nam usprawnić pracę na polu. Dysze różnią się od siebie kształtem otworów, czy wielkością, dzięki czemu możemy uzyskać optymalną wielkość kropli dostosowaną do wykonywanego oprysku. Jakie są rodzaje dysz i jak wybrać odpowiednią?

czytaj więcej

Kolejność mieszania środków ochrony roślin. Czego nie można łączyć?

Odpowiednie mieszanie ze sobą środków ochrony roślin, pozwoli nam zredukować koszt wykonania zabiegów. Ważna jest jednak tutaj wiedza, co można ze sobą łączyć, a czego nie oraz w jakiej kolejności dodawać preparaty do zbiornika. Taka znajomość pozwoli nam uniknąć nieprzewidzianych reakcji chemicznych, które skutkować mogą brakiem skuteczność zabiegu, czy nawet uszkodzeniem roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)