Jak plonowały rzepaki w poszczególnych województwach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak plonowały rzepaki w poszczególnych województwach?

12.08.2022autor: Karol Pomeranek

Tegoroczne rekordy w plonie rzepaku znacznie się różnią między poszczególnymi regionami Polski, co w dużym stopniu pokrywa się z mapą suszy rolniczej. Najlepszy wynik to aż 6,421 t/ha. Gdzie tak wysoki plon rzepaku udało się zebrać? Jakie odmiany rzepaku tak dobrze plonowały?

Dobiegł końca pierwszy etap rozgrywek Ligę Mistrzów Plonowania. Celem zainicjowanego przez firmę PROCAM we współpracy z rolnikami przedsięwzięcia było monitorowanie wysokości osiąganych plonów oraz ustanawianie i bicie rekordów plonowania w uprawach polowych. Znamy jego końcowe wyniki. Etap pierwszy rozgrywek LMP – jak podkreślają organizatorzy – obejmował rywalizację odmian rzepaku ozimego oraz technologię ich uprawy.

– Jak pokazały osiągnięte wyniki prób prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów udało się w tym ciężkim roku, jeśli chodzi o opady, uzyskać wspaniałe wyniki będące rekordami województw w roku 2022 r. – nie kryje radości Wojciech Milimen z PROCAM.

Rekordy w dziewięciu województwach

Aż w dziewięciu województwach w ramach Ligi udało się ustalić rekordy najwyższego plonu rzepaku, wynoszące powyżej 5 ton nasion z ha.
Rekordy te w przeważającej mierze uzyskano na doskonałej odmianie LG Absolut, która od lat jest w czołówce najwyżej plonujących odmian, ale też swoje doskonałe walory pokazała nowa odmiana jaką jest BATIS. Na uzyskane wartości plonów duży wpływ miały także profesjonalne zalecenia programu ochrony i nawożenia opierające się na produktach oferowanych przez doradców PROCAM – podkreślają organizatorzy zmagań.

Rekordy województw – największy plon rzepaku ozimego z hektara uzyskany w 2022 roku:

JesionowozachodniopomorskieHAMILTON5,341 t/ha
Kościeleckujawsko-pomorskieBATIS5,665 t/ha
Łodygowowarmińsko-mazurskieLG ABSOLUT5,791 t/ha
LublinlubelskieLG ABSOLUT5,624 t/ha
Wojny PogorzelpodlaskieLG ABSOLUT5,603 t/ha
LipinkapomorskieLG ABSOLUT5,860 t/ha
Kraszewo CzarnemazowieckieBATIS5,956 t/ha
RogożanyopolskieLG ABSOLUT5,789 t/ha
MaćkowicepodkarpackieLG BARACUDA6,421 t/ha



r e k l a m a



Karol Pomeranek

autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

4 sposoby na siew rzepaku: siew punktowy i gęsty, strip-till i siewnik rzędowy

W zależności od posiadanych gleb, parku maszynowego, a nawet kierunku produkcji, do siewu rzepaku trzeba podejść inaczej. Jaka technika siewu sprawdzi się najlepiej w gospodarstwie: siew punktowy, strip-till, siew gęsty czy siewnik rzędowy? Zobaczcie, jak rzepak sieją różni rolnicy!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

GUS: Powierzchnia upraw i plony 2022 r. Rolnicy zbiorą więcej rzepaku, mniej zbóż

Główny Urząd Statystyczny przedstawił tegoroczne szacunki powierzchni upraw, plonów i zbiorów. Wynika z nich, że zbóż będzie mniej niż w zeszłym roku, ale rzepaku i rzepiku więcej aż o 12%. Ile zbiorą w tym roku rolnicy?

czytaj więcej
Aktualności

„Liga Mistrzów Plonowania”: rekordy w plonie na interaktywnej mapie!

Emocje sięgnęły zenitu! Dobiega końca projekt działającej w sektorze dystrybucji środków ochrony roślin oraz doradztwa agronomicznego spółki PROCAM. W ramach rozgrywek prowadzona jest klasyfikacja najwyżej plonujących upraw w Polsce z rekordowymi zbiorami w klasie „Rekordu Województwa” oraz „Rekordu Polski”. Rywalizacja przebiega w czterech kategoriach: pszenica ozima, rzepak ozimy, kukurydza na kiszonkę oraz kukurydza na ziarno.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)